Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kapanması gündeme gelen okul kurtuldu

Tarihi değere sahip Bademler İlk ve Ortaokulu’nun öğrenci yetersizliği nedeniyle kapatılması gündeme gelmişti. Velilerin tepkisi üzerine onlara destek veren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Vali Ayyıldız ile görüşmesi sonrasında okulun kapanmaktan kurtarılmasının formülünün bulunduğunu açıkladı

Kapanması gündeme gelen okul kurtuldu

YENİGÜN Bademler İlk ve Ortaokulu'ndaki öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle "ikinci kademeye öğrenci alınmasın" yazısının Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde bekletildiği iddiasıyla beraber ilkokul 2'inci ve 3'ücü sınıfların birleştirilmesi talimatı okul idaresine gönderilmişti. Bu yazı üzerine velilerin tepki göstererek toplantı yapmıştı.

Gelişmeler üzerine harekete geçen CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel önceki gün İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret ederek konuyu anlattı. Bademler'deki okulun tarihi öneme sahip olması ve başarılı öğrenciler yetiştirmiş olması nedeniyle Vali Ayyıldız, Gölcük ve Gödence köylerindeki 33 öğrenciyi Ulamış'taki okula gitmek yerine Bademler'e gönderilerek sıkıntının aşılması formülünü ortaya attı.

"ÇÖZÜM BULUNDU"

Yenigün Gazetesi'nin gündeme taşıdığı haber üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Sınıfların birleştirilmesi olamaz. Konu ile bizzat ilgileneceğim" ifadelerini kullanmış ardından Urla İlçe Kaymakamı Önder Can, okulu ziyaret etmiş ve sorunları ile ilgileneceğini kaydetmişti.

Bir diğer gelişme ise CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız‘ın buluşması oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP'li Sertel, köyün tek okulu olduğunu ve okulun kapanması halinde Bademler Köyü'nün geçmişine ve geleceğine büyük haksızlık olacağı söyledi. Atila Sertel, "Sayın İzmir Valimiz ile dün görüştük. Kendilerine Bademler'in tarihini, geçmişini ve önemini anlattık. Köyde bir tiyatro olduğunu, köyün okuma oranının yüzde 100 olduğunu ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye'nin gündemine bu konu ile yer aldığını hatırlattık. Sayın Valimiz bizi dinledi, sağ olsun çözüm bulundu. Böylece, artık okul kapanmayacak" dedi.

"VALİ BEY 'OKUL KAPANMAYACAK' DEDİ"

Sertel Yenigün Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "İzmir Valisi Sayın Ayyıldız, Gölcük ve Gödenceli çocukları Ulamış Köyü'ne gitmek yerine Bademler'deki öğrenci sayısı alt sınırı sorununu yaşayan Bademler İlk ve Ortaokulu'na göndereceğini böylelikle sorunu bir an önce çözeceklerini söyledi. Bu konu ile ilgili Urla İlçe Kaymakamı'na yazı yazdığı ve sorunu acilen çözeceklerini bize söylediler. Vali bey ziyarette bize 'Anlayışımızda okul kapatmak yoktur' dedi. Gödence ve Gölcük köylerindeki 33 çocuğu Bademler'e getireceklerini, ulaşım konusu da ESHOT hattının bu güzergahtan geçmesiyle çözülecek... Sağ olsunlar, çözüm bulundu konu halledilecek. Bu nedenle olsa gerek dün öğleden sonra İlçe Kaymakamı okulu ziyaret etmiş, Vali Bey’in konuyu inceleyin talebi üzerine gidilmiş, olduğunu tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

 

"OKUL ZİYARET EDİLECEK TİYATRO İZLENECEK"

İzmir Milletvekili Sertel'in Danışmanı ve aynı zamanda Bademler köyü sakini olan Seyfettin Şen, İzmir Valisi'nin Bademler’de Köy Tiyatrosu'nun olduğunu öğrencince sevindiğini ifade etti. Şen, "Sayın Valimize vekilimiz de anlattı... Bademler’de Köy Tiyatrosu'nun olduğunu söyleyince çok sevindi. Vekilimiz Sertel de Sayın Valimizi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde sahnelenecek oyunlardan birini izlemeye davet etti ve Valimiz de daveti kabul ederek hem tiyatro oyununu izleyeceğini hem de okulu ziyaret edeceğini düşünüyoruz" şeklinde bilgi verdi.

 Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün