Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kahraman Türk Kadını NENE HATUN’un 64. ölüm yıldönümü...

93 Harbi’nde “Bebem anasız büyür de vatansız büyüyemez.” deyip, 20’li yaşlarındayken cepheye koşan Nene Hatun! ‘3. Ordunun Nenesi’ ve ‘Yılın Annesi’, Kahraman Türk Kadını NENE HATUN’u sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Kahraman Türk Kadını NENE HATUN’un 64. ölüm yıldönümü...

1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının sembol kahramanı Erzurumlu Nene Hatun 22 Mayıs 1955 tarihinde 98 yaşında vefat etti. Ruslar Ermeni çetelerinin yardımı ile Aziziye tabyasına girmiş ve askerleri şehit etmişlerdi. 


Yaralı kurtulan bir asker sayesinde durumdan haberdar olan Erzurum halkı kadını erkeği yaşlısı genci eline ne geçirdiyse 9 Kasım 1877’de Ruslara saldırdı. Ruslar halkın bu ölümü hiçe sayan saldırısı karşısında topla tüfekle karşı koyamadılar ve epeyce kayıp vererek kaçmaktan başka çare bulamadılar. Ruslara saldıranlar arasında kardeşi kollarında şehit olan ve eşi savaşta bulunan genç bir kadın elinde satırı ile‘’Nene Hatun’’da vardı.

O'nun, vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı. 

Nene Hatun'un ismi Küçükçekmece'de de yaşıyor. İlçede Nene Hatun Anaokulu, Nene Hatun Sokak bulunuyor.

Next page

Gazete Yenigün