Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2020 - 12:47

Kahraman bakkal Kovid-19’a karşı

Pandemi döneminde bir çok esnaf zor günler yaşarken bakkalların bu süreçten güçlenerek çıktığını ifade eden İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Bağcı, İzmir’de açılan yeni bakkal sayısının artış gösterdiğini kaydetti.

Türkiye’yi mart ayı ortasında teslim alan Kovid-19 pandemisi sürecinde ekonomide yaşanan daralma ile birlikte perakende sektörü ve küçük esnaf zor durumda kaldı. Evde izolasyon sürecinin yaşandığı günlerde AVM’lerin kapalı olması nedeniyle vatandaşlar bakkallara yöneldi.Bu durumu gören girişimcilerin bakkal açtığını dile getiren İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı, 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin yatırımcıları durdurmadığını bildirdi.

"GÜNDE SEKİZ-ON BAKKAL AÇILIYOR"

Birçok küçük esnafın zor bir dönem geçirdiğini, hala ekonomik sorunların yaşamasına karşın bakkalların bu durumdan pozitif ayrıştığını ifade eden Bağcı, "İzmir'de pandemi öncesi 4 bin 500 adet olan bakkal üye sayımız 243 artışla 4 bin 734’e çıktı. 1 Haziran sonrası da günde 8-10 kayıt gerçekleştirdiğimiz günler oldu" dedi.

VATANDAŞ TERCİH EDİYOR

Vatandaşların bakkalları sadece virüs bulaşma riskini en aza indirme nedeniyle tercih etmediğini bunun yanında esnafın veresiye defteri uygulaması nedeniyle olduğunu vurgulayan Bağcı, “1 Haziran’dan itibaren AVM’ler açık ancak. Tüketici halen kalabalık AVM’leri tercih etmiyor. Öte yandan ekonominin daralması ile sıkıntıya giren vatandaş hem veresiye defteri açan hem de evlere servis yapan bakkalları tercih ediyor. Bu sebepler nedeniyle kahvecilere, lokantacılara göre bakkalların durumu daha iyi" ifadelerini kullandı.

"BAKKAL AÇMAK KOLAY"

Bu dönemde kepenk kapatan bazı esnafın sektör değiştirerek bakkal açtığını söyleyen Bağcı, şunları kaydetti: “İşyerini kapatan esnafların bazıları yaşanan bu durumu değerlendirip pazardaki açığı gördü. Gıda sektörü yatırımcıların gözdesi haline geldi. Sokağa çıkma yasağının olduğu dönemde bile açık olan bakkallar esnaf arasında en şanslı olanlar durumunda. Öte yandan bakkal açılışının diğer kollara göre daha az sermaye istemesi de artışın önemli diğer sebebi. Bununla beraber bakkal açılışında ustalık belgesi istenmediği gibi odaya kayıt olmak da ucuz ve kolay.”"KÜÇÜK ESNAFI TERCİH EDİN"

Vatandaşların küçük esnafı tercih etmesinin önemine değinen İzmir Esnaf ve Sanatkalar Odaları Birliği Başkan Zekeriya Mutlu, “Salgının ülkemizi ve ekonomiyi yıprattığı bir dönemde esnaf sanatkarlardan yapılacak alışverişlerin artması üyelerimizi rahatlatacaktır. Esnaf sanatkarlar hepimizin ortak dostudur. Her ailede esnaflık yapan mutlaka bir akrabamız, tanıdığımız bulunmaktadır. Esnaf camiası, doğrudan halka mal ve hizmet üreterek geçimlerini sağladığına göre, bu zor dönemde tüketicilerin alışverişlerinde üyelerimizi tercih etmeleri çok önemlidir. Esnaftan alışveriş, toplum içindeki güç birliğini ve sevgi ortamını da geliştirecektir."- Mehmet Emin AL