Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kafa karıştıran sorgu yetkisi

İzmir'de gençler ile bekçiler arasında yaşanan arbede sonrası yargıya taşınan olaya ilişkin İzmir 35. Asliye Ceze Mahkemesi "Bekçinin kimlik sorma yetkisi yoktur" kararı verdi. Konuyla ilgili EGM ise, "mahkemenin kararının olaya ilişkin münhasır değerlendirme" olduğunu, "ilgili yönetmeliğe göre 'bekçinin kimlik sormaya yetkisinin bulunduğunu" savundu

Kafa karıştıran sorgu yetkisi

YENİGÜN / İzmir'de bekçinin kimlik sorma yetkisine ilişkin mahkemenin verdiği "yetkisi yoktur" kararı üzerine, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen açıklama kafa karıştırdı. Bekçiler ve gençler arasında 9 Mayıs 2018'de yaşanan arbede yargıya taşınmış ve davaya bakan İzmir 35'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı önceki gün basına yansıdı. Mahkeme kararında 'Görevi vatandaşın huzurunu sağlamak olan görevlinin, makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullandığı görüşü aktarılarak "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” ifadesi kullanıldı. 

EGM: YETKİSİ VAR
Mahkeme kararının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, konunun ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak’ şeklinde algılanılmaması gerektiğini belirtildi.
İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen kararın, yaşanan olaya münhasır bir karar olduğunu savunan EGM, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile İlgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği’nin 16. maddesindeki 'Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar' hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur."

Next page

Gazete Yenigün