Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Kabus son buluyor

Gediz nehrinin Foça ilçesi sınırlarında kalan bölümü için DSİ'den temizlik çalışması talep eden Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, çiftçilere nehir yatağı ve büyüyen sazlıkların temizlenmeye başlandığı müjdesini verdi

Kabus son buluyor

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Foçalı çiftçilerin talepleri sonrası çiftçilerle birlikte inceleme yapan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça’nın sadece turizm açısından değil tarım açısından da önemli bir kent olduğuna vurgu yaptı. Bu kapsamda çiftçi ve üreticilerle sık sık bir araya geldiğini ifade eden Gürbüz, “Göreve geldiğimiz günden beri düzenli olarak çiftçilerimizi, üreticilerimizi, esnafımızı ziyaret ediyoruz. Foça denildiğinde akla ilk turizm gelse de ilçemiz aynı zamanda çok önemli bir tarım kenti. Biz de belediye olarak çiftçilerimiz ve üreticilerimizle sık sık istişarelerde bulunuyoruz. Ben zaten doğma, büyüme Foçalı olduğum için kentte yaşanan ve yaşanması muhtemel sorunları biliyorum. ilçemizin kırsal Yenibağarası Mahallesi sınırları içinde yer alan Kayıkbaşı Mevkiinde bulunan ve vatandaşlarca Kör Gediz olarak tanımlanan Eski Gediz Yatağında yer yer alüvyonlar birikerek, doluluk meydana gelmiş. Biz de çiftçilerimizle birlikte bu alanları yerinde inceledik. Sonbaharın gelmesiyle birlikte yağmurlar artacak. Yağmurlarla birlikte nehrin taşma ve çevresinde olan tarlalara zarar verebilme ihtimali doğuruyordu. Önlem alınması gerekiyordu. Çiftçilerimizin talebi ve bizim gözlemlerimiz sonucunda yaklaşık 2 ay önce Devlet Su İşleri ve İZSU ile gerekli yazışmaları yaptık. Talep ettiğimiz çalışmalar bölgemizde başladı. Nehir yatağı ve büyüyen sazlıklar temizleniyor. Biz de süreci yakından takip ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

KAYA VE DSİ'YE TEŞEKKÜR

Geçtiğimiz günlerde alanın Gediz'in taşıdığı millerle dolması nedeniyle meydana gelecek su baskını tehlikesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek istediklerini belirten AK Partili Sinem Atan, “Bölgemiz ve çiftçilerimiz açısından son derece önemli olan bu konuyu ilgili kurumlarımıza ilettik. Bu alan sadece çiftçilerimiz açısından değil, kaynakların korunması, tarımsal faaliyetlerin gelişmesi ve bölgenin ekonomisi açısından da büyük önem arz ediyor. Kurumlarımız da bu çağrımızı, başvurumuzu cevapsız bırakmadı. 4 gün gibi kısa bir süre içinde bölgeye 2 adet sallama kepçe gönderdiler. Yatağın dolu olan yerlerinde temizleme çalışmalarına başlanıldı. Bizler bölgemizde bulunan çiftçilerimizi, üreticilerimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz. Tarıma, tarımsal faaliyetlere desteğimizi sürdüreceğiz. Talebimize hızla dönüş yapan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Milletvekilimiz Sayın Mahmut Atilla Kaya’ya ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu. 

Next page

Gazete Yenigün