Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Jeotermal piyangosu

İzmir'in turistik beldelerinden Özdere'de bir otel inşaatında ortaya çıkan ve jeotermal su kaynağı olduğu ileri sürülen su kaynağı bölgede heyecan yarattı.

Jeotermal piyangosu

  Nihat AK / YENİGÜN - Menderes’i İzmir Kent Konseyinde temsil eden Mehmet Çolak bölges için büyük önem taşıyan bilgiyi Yenigün Gazetesi ile paylaştı. Muhtar Çolak, “Denizin kıyısında jeotermal bir kaynak açığa çıktı. Bölgemizde heyecan yarattı. Tüm yetkilileri bu kaynağı ülke ekonomisine ve turizmine kazandırmaya davet ediyorum” dedi.

 

TÜM DERTLERE DEVA

Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Erkan Cura, “Ahmetbeyli, Özdere ve Gümüldür’deki turizm tesisleri Kuşadası, Selçuk ve Çeşme’nin alt birimleri gibi pazarlanıyordu. Bu gelişme başlı başına bizim sahilimizi marka yapacak. Termal tedavi imkanı sunabilecek bu kaynak evlerin veya seraların ısıtılmasında da kullanılabilir. Tüm dertlerimize deva olacak” şeklinde konuştu.


ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Jeotermal olduğu düşünülen kaynağın ortaya çıkmasında son derece memnuniyet duyduğunu dile getiren Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Bu hem Ege turizmi için hem Türkiye turizmi için çok önemli bir fırsattır. Salgından sonra turizm yatırımcısının iştahı kabaracaktır. Avrupa termal suyumuzun zenginliğine büyük ilgi gösteriyor. Avrupa’nın yaşlı nüfusu bu tip turizm modeline aç. 12 ay turizmin önünü açacak böyle fırsatları yakalamalıyız” dedi.

 

“SAHİBİ DEVLETTİR”
Menderes, Özdere’de açığa çıkan jeotermal kaynağın tartışmasız devletin hükmü ve tasarrufu altında olduğunu kesinlikle arazi mülkiyetine tabi olmadığını vurgulayan Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, kaynağa ilişkin faaliyetlerin yapılabilmesi için kanuna göre ruhsat alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Öngür, “Jeotermal yasası eksikleri olan son derece zayıf bir yasa. Ona rağmen kaynağı korumak açısından kamunun kullanımına kapı aralaması açısından yasaya uygun şekilde o alanın ruhsatlı olması lazım” diye konuştu.

 

ZENGİN KAYNAĞIN HABERCİSİ

Özel bir arama yapılmaksızın kendiliğinden jeotermal akışkanın meydana çıkmasının önemli bir işaret sayılabileceğini belirten Jeoloji Yüksek Mühendisi Öngür, “Kendiliğinden bu kadar bol çıkabilmesi sistemin sığ olduğunu gösteriyor. Faylarla ilişkili olduğunu gösteriyor. O bölgede benzeri şeyler görülebilir. Özdere’deki kaynağa en yakın mesafede Doğanbey ve Karakoç’ta da sıcak su çıkışları var. O bölgede İzmir Jeotermalin arama yaptığı kuyular var” dedi.

 

TURİST MENDERESE AKAR

ETİK Başkanı İşler, “Balçova Termal Tesisleri’nin zengin mineralli suları şifa dağıtıyor. 25 asırdır hasretle beklediğimiz bu kaynak dışında iyi bir analiz sonucu su kalitesi olan bir termal su bulunamadı. Zannederim ki Özdere’deki bu su İzmir, Ege ve Türkiye için yeni bir fırsat olacak. Ege turizmine yeni bir soluk getirecek. Eğer Çeşme projesini, jeotermalin çıktığı Menderes Özdere, Gümüldür, Doğanbeyli ve Karakoç’u da entegre edebilirsek Avrupalı turist Menderes'e akar” dedi.  

Next page

Gazete Yenigün