Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 16 Ekim 2020 - 15:11

İZTO'da ticari buluşma

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'u ağırlayan İZTO, yeni ticari faaliyetler için imza protokolu imzalandı.

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - İzmir Ticaret Odası (İZTO) bugün saat 11:00'de ağırladığı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Albert Karimov, Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şamil Ageyev, Rusya Federasyonu Türkiye Ticaret Temsilcisi Aydar Gashigullin, Rusya İhracat Merkezi Türkiye Temsilcisi Radik Gimatdinov, Tataristan Cumhuriyeti Delegasyonunun Temsilcilerini ağırladı. Toplantı bitiminde ticari işbirliği kapsamında imza töreni düzenledi.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, seçim sonrası ilk ziyaretini İZTO'ya yapmış olmasından, ekonomik, ticari ve kültürel alışverişinden büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti.

 

KÖPRÜ GÖREVİ GÖRMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ

İZTO Başkanı Mahmut Özhener, "Sayın Cumhurbaşkanım, kentimize ve Odamıza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Eylül ayında gerçekleştirilen seçimlerde tekrar seçilmiş olmanızdan dolayı öncelikle sizi kutluyorum... Önümüzdeki döneme ilişkin rotasını belirlediği süreçte, birlikte büyüme ve kazan-kazan anlayışıyla ilk durak olarak ülkemizi, şehrimizi ve Odamızı tercih etmesini çok önemsiyoruz. Oda olarak, ülkelerimiz arasındaki ekonomik, ticari, kültürel alışverişin artırılmasında köprü görevi görmekten memnuniyet duyacağız" dedi.

 

 

TATARİSTAN EN CAZİP ÜLKELERDEN BİRİDİR

Özgener, İzmirli işinsanlarının yatırımları için Tataristan'ın cazip bir ülke olduğunu belirterek, "Sayın Minnihanov dönemiyle birlikte Tataristan, Rusya Federasyonu içinde iktisadi anlamda en cazip bölgelerden birisi haline gelirken, Türk yatırımcıların da avantajları nedeniyle en çok tercih ettiği bölge olduğunu biliyoruz. Bugün aramızda olan Tiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki, Tataristan’da 2012’den bu yana faaliyet gösteren önemli yatırımlardan birine sahip, kendisi de birazdan bu süreci bizlere anlatacak" şeklinde ifade etti.

 

Aynı zamanda İZTO ile kardeş oda anlaşması bulunduğunu ve gereçekleşen ziyaretin, karşılıklı yatırım-ticaret hacmine büyük katkılar sağlayacağını dile getiren Özgener, "Bugün yapılacak temasların, gelecekte imza atılacak önemli işbirliklerine vesile olmasını temenni ediyorum. Türkiye ile Tataristan arasındaki milli ve tarihi bağlar, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere son derece olumlu yansıyor. Ülkelerimiz arasında doğrudan yatırımdaki mevcut durum sevindirici. Dış ticaret hacmimiz ise ciddi bir gelişme potansiyeline sahip" ifadelerini kullandı.

 

"İZMİR ÖNEMLİ TİCARET VE İHRACAT MERKEZİDİR"

Özgener, İzmir'in liman kenti olmasının da avantığına dikkat çekerek, "Avrupa’nın önemli liman kentlerinden biri olan İzmir; sektörel zenginliği, 200’e yakın ülke ile beş kıtaya ulaşan ticaret ağı, 13 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 9 Üniversitesi ve çok sayıda ARGE merkezi ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. İzmir, kişi başına düşen 11.500 dolar milli gelir ile hem alım gücü yüksek ve nitelikli bir pazar, hem de Türkiye ekonomisinin %6,2’sine denk gelen büyüklüğü ile önemli bir üretim ve ihracat merkezidir" dedi.

 

"PANDEMİDE RUSYAYA İHRACATIMIZ ARTTI"

İzmir’in Rusya özelinde 2020 pandemi döneminme rağmen ilk sekiz ayda “Yaş Meyve ve Sebze” ihracatında, % 42 oranında artış gösterdiğine dikkat çekerek yeni tarım ihtisasas alanlarının avantajlarını ve karşılıklı işbirliğine dikkat çekerek "İzmirli firmalarımız ile Tatar firmalar arasında ortak yatırımların hayata geçirilmesini birlikte teşvik edebiliriz" şeklinde konuştu.

 

Özgener konuşmasını şu sözleler sürdürdü:

"Firmalarımızın birbiriyle daha yakın çalışmasını ve daha fazla sayıda firmanın Tataristan’a ilgi göstermesini diliyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda, imzalayacağımız Mutabakat Zaptı ile TOBB ve Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası olarak “Türkiye-Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu”nu kuruyoruz. İzmir ile Tataristan arasındaki bu değerli buluşmanın önümüzdeki dönemde çok önemli işbirliklerine dönüşeceği inancıyla saygılarımla selamlıyorum.

 

Daha sonra konuşan Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, İzmir ve Tataristan arasındaki varolan ticaret hacmine değinirken karşılıklı ticari işbirliğinin geliştirmek istediklerini kaydetti. Daha sonra Tataristan'nda varolan Türk firmalarının yatırımlarını anlatıldığı toplantıda, yeni yatırımlar için ihtisas fuarlarının önemli olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından karşılıklı ticari işbirliği protokolleri imzalandı.

İZTO Üyesi otomotiv sektörünün temsilcileriyle Mehmet Tiryaki, konuşmasında Tataristan'da ticari faaliyetlerinde Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov sayesinde kendilerini İzmir'de gibi hissettiklerini bu nedenle teşekkür ederken, Mayısa ayında İzmirli büyük firmaların organize edeceği bir Tataristan ziyareti gereçekleştirmek istediklerini dile getirdi.