Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İZTAŞIT'ta çile

Seferihisar'da 12 gün önce başlayan İZTAŞIT uygulamasında yaşanan aksaklıklar vatandaşı canından bezdirdi. Şikayetler üzerine Seferihisar Belediye Başkan Vekili, ESHOT yetkilileriyle bugün olağanüstü toplantı yapılacak

İZTAŞIT'ta çile

YENİGÜN İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Seferihisar'da başlattığı İZTAŞIT sistemi, yolcular tarafından yoğun şikayet alınca, Seferihisar Belediye Başkan Vekili,  ESHOT yetkilileriyle bugün olağanüstü toplantı gerçekleştirecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde yeni taşımacılık sistemi olan ve pilot bölge olarak seçilen Seferihisar'da İZTAŞIT, ikinci haftasına girdi. ESHOT kuralları ve yolcu taşıma yönetmeliğinin geçerli olduğu söz konusu taşımada, yolcular ağırlıklı olarak otobüslerin küçüklüğünden ve sefer sayılarının seyrekliğinden şikayet ediyor. 
Bazı vatandaşlar  yaklaşık 45 dakikaya varan bekleme sürelerinden dolayı okula ve işe geç kaldıklarını ifade ediyor. Sabah-akşam saatlerinde yaşanan yoğunluğun ön görülememesi gibi durumlar nedeniyle ilçede ulaşımın ciddi şekilde sorun haline geldiği de iddia ediliyor.
Seferihisar Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Fehmi Abacı, araçların yetersizliğinin tespiti üzerine, konvoya 3 küçük araç ve bunun yanı sıra uzun otobüslerin de hizmet vereceği müjdesini verdi.


12 DAKİKADAN
8 DAKİKAYA İNİYOR

 Seferihisar-İzmir arasında hizmet veren 970 ve 975 nolu hatlar başladığı 28 Aralık günü Fahrettin Altay(Üçkuyular) Seferihisar'dan karşılıklı 12 dakikada bir hareket ederken yaşanan yoğunluk nedeniyle bu süre 9 dakikaya indirildi. İlk gün 9 bin yolcu taşıyan İZTAŞIT otobüsleri bu durumda da yoğunluk çözülemeyince pazaretesi günü hareket saati 8 dakikaya indirilmesi bekleniyor.


"KIRK BEŞ DAKİKA BEKLEDİM" 
ESHOT Genel Merkezi'nden isminin yazılmasını istemeyen bir görevli, yoğun şekilde İZTAŞIT'tan şikayetler aldıklarını ifade etti. ESHOT yetkilisi, "Bize yansıyan şikayetlerin yanı sıra sosyal medyada yer alan eleştiriler de gözününde bulundurduğumuzda bölgede ciddi şekilde mağduriyet yaşandığı anlaşılıyor. Bize gelen bir şikayette, 6.30'da durağa gelen bir yolcu İZTAŞIT'A 7.15'te binebildiğini aktarmış. Kırkbeş dakika beklemiş. Gerekçesi İZTAŞIT'ın dolu olduğu için durmadığı ve binemediği şeklinde. Daha önce otobüse binmek istemeyen münibüse binebiliyordu ancak şu anda sadece ESHOT'a İZTAŞIT'a binmek zorunda. Kalabalık olduğu veya binmediği zaman alternafi kalmıyor ve yolcu gecikebiliyor. Şikayetlerin geneli otobüslerin kapasitesinin küçük olması nedeniyle yolcu kabul edilemediği yönünde. Bu böyle gitmez. Sistem geliştirilmek üzere yeniden ele alınmalı." dedi.


BUGÜN GÖRÜŞÜLECEK
İZTAŞIT'ın Seferihisar Belediyesi ile hiçbir bağlantısı olmadığı halde vatandaşlardan belediyeye gelen yoğun şikayet nedeniyle Seferihisar Belediye Başkan Vekili'nin cuma günü (yarın) İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüşeceği bilgisi geldi. Görüşme talebinin gerekçesi vatandaşlardan gelen yoğun şikayet olurken, sistemin daha iyi hizmet verebilmesi için neler yapılabileceği olacak. Seferihisar Belediyesi'nden bir çalışan, "Bugün Başkan Vekilimiz ESHOT yetkilileri ile görüşecek, çünkü özellikle sabah ve akşam saatlerinde ulaşımın sorun olduğu yönünde yolculardan belediyemize çok şikayet geliyor" dedi. 


"YETERSİZ OLDUĞU DOĞRUDUR"
Pilot bölge olarak seçilen ve 28 küçük otobüsün hizmet verdiği Seferihisar'da muhtarların konuya ilişkin gözlemleri ve gelen şikayetleri sorulduğunda Turabiye Mahallesi Muhtarı Hüseyin Göztepe, "Vatandaşlardan özellikle sabah yoğunluğunun yaşandığı saatlerde okula işe giderken otobüslerin yetersiz ve küçk olduğu şikayeti geliyor. İnşallah en kısa sürede çözülür ancak şu anda fazla bekleme ve gelen otobüse binememe sorununu vatandaşlardan dinledik. Ulaşımın yetersiz olduğu konuşuluyor, doğrudur" şeklinde ifade etti. 


YENİ VE UZUN 
ARAÇLAR GELİYOR

Seferihisar Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Fehmi Abacı, İZTAŞIT'a ilişkin yaşanalarda dair, "Vatandaşın eleştirisi çok değerli, bizim de amacımız en iyi şekilde hizmet vermek, yaşanan sabah-akşam yoğunluğunun azaltılmasına ilişkin pazartesi günü araçlarımzın harek saatlerinin daha da indireceğiz ve 8 dakikada bir kalkacak. Şuanda 28 araç var ve en geç iki haftaya da 3 araç daha eklenecek seferlere. ESHOT ile görüşüyoruz ve bize yardımcı oluyorlar. Önce büyük otobüslere izin verilmiyodu ancak şu anda verecekler. 
En kısa zamanda uzun otobüsler de sisteme dahil olacak. İZTAŞIT sistemi daha çok yeni. Hep beraber sistemin oturması ve en iyi şekilde hizmet vermesi için hareket ediyoruz. Vatandaşların taleplerini dinleyerek hep beraber geri dönüşü olmayan bu sistemi oturtmalıyız. Yolcular daha önce istediği yerde inip biniyordu şimdi duraklarda sadece yolcu indir-bindir yapılıyor. Buna da alışacağız, yeni bir sisteme uymak elbette ilk zamanlar kolay değil ancak hep beraber bu sistemi verimli şekilde kullanacağız" dedi.

 Mehmet Emin AL 

Next page

Gazete Yenigün