Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzsu'dan Kiraz raporu!

Kiraz'da yaşanan su sorununun çözümü için çağrıda bulunan Belediye Başkanı Saliha Özçınar’a İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nden yanıt geldi. İZSU, 9 kuyunun sözleşmesinin imzalandığını ve 30 kuyunun daha ihaleye çıkartılacağını vurguladı.

İzsu'dan Kiraz raporu!

İzmir’in şehir merkezine en uzak ilçelerinden birisi olan Kiraz’da yaz sıcaklarında yaşanan susuzluk tepkilere neden oldu. Vatandaşlar tankerle gelen suyu bidonlarla taşırken Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunmuştu.
Başkan Özçınar’ın çağrısına İZSU Genel Müdürlüğü’nden yanıt geldi. İZSU, Yenigün Gazetesi aracılığıyla ilçede yapılan çalışmaların dökümünü yaptı. Kiraz raporunu kamuoyuyla paylaşan İZSU çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Açıklamada; Kiraz’ın 6360 sayılı belediye yasasıyla birlikte 2014 yılından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğuna girdiği belirtildi. Aradan geçen 6 yıllık zaman diliminde Kiraz’da 47 su kuyusu açıldığı, bu yıl açılacak 9 yeni kuyunun ihale sürecinin tamamlandığını en az 30 kuyu için daha etüt ve ihale çalışmalarının sürdüğü vurgulandı.

İŞTE O KÖYLER
İZSU kuyu ihalesi sonrasında sözleşmesi imzalanan köylerin Avunduruk, Çanakçı, Veliler, Yeniköy, Yağlar, Çayağzı, Şemsiler ve Kaleköy olduğunu açıkladı. Yine, Karaburç (2 adet), Altınoluk, Aydoğdu, Sarıkaya (2 adet) ve Yeşildere’de bu yıl içinde açılacak kuyuların jeolojik etüt, izin ve proje etüt çalışmalarının ise tamamlanarak ihale aşamasına gelindiği ifade edildi. İZSU ayrıca Başaran, Karaburç, İğdeli, Altınoluk, Çayağzı, Haliller, Ören, Suludere, Taşlıyatak, Mersinlidere, Mavidere, Cevizli, Çömlekçi, Karabağ, Karabulu, Yenişehir, Ceritler, Kibar, Ovacık, Bahçearası, Gedik mahallelerinde su teminine yönelik jeolojik etüt, izin ve proje çalışmalarının sürdüğünü vurguladı.

ARITMA TESİSİ GELİYOR
İZSU Genel Müdürlüğü Kiraz’da, geçmiş yıllarda İl Özel İdaresi tarafından inşa edilen ancak kapasite ve verimlilik açısından yetersiz kalan evsel atıksu arıtma tesisinin yerine modern bir arıtma tesisi kurmak için de çalışmalara başladığını ifade etti. İleri biyolojik (azot ve fosfor gideren) aktif çamur prosesinde, koku giderimli ve dezenfeksiyonun UV ile sağlanacağı modern bir yeni atıksu arıtma tesisi yapılmasına yönelik proje çalışmalarını sürdüren İZSU, 2020 yılının son çeyreğinde yapım ihalesine çıkmayı hedeflediğini duyurdu.

YAĞMURSUYU ŞEBEKE PROJESİ

İZSU Genel Müdürlüğü ilçede yapılacak 132 km atıksu, 18 km yağmur suyu şebekenin projesininin de hazır olduğunu ifade etti. Kırköy, İstiklal, Yeni Mahalle, Cumhuriyet (merkez mahalleler), Karaman, Yağlar, Karaburç, Haliller, Avunduruk, Yeniköy, Umurcalı, Suludere, Veliler, Ceritler, Hisarköy, Şemsiler, Arkacılar, İğdeli, Akpınar, Kaleköy yerleşimlerini kapsayan projenin yapımının gerçekleştirileceğini müjdeledi.
ALTI ETAP HALİNDE YATIRIM
İZSU Genel Müdürlüğü, ilçenin içme suyu ihtiyacına yönelik altı etap halinde çalışmalar yapılacağını da anlatırken sıralamayı şu şekilde yaptı:
“Kiraz ilçesi merkez ve çevre mahallelerini (Hisarköy, Ceritler, Arkıcılar, Şemsiler, Kırköy) kapsayan bölgede toplam 200 kilometre içme suyu hattı projelendirildi. 
Akpınar Polat mevki, Bahçe arası, Çayağzı, Mersinlidere, Tumbullar, Ayılarbeli mevkii ve Yeşildere mahallelerini kapsayan ikinci etapta toplam 192 kilometre içme suyu hattı projelendirildi.
İğdeli, Sarıkaya, Solaklar, Taşlıyatak, Altınoluk, Emenler, Örencik, Dokuzlar, Çömlekçi, Kaleköy ve Doğancılar mahallelerinin toplam 319 kilometrelik içme suyu hattının projelendirme çalışmaları 3. etap kapsamında hayata geçirilecek.
Olgunlar, Umurlu, Mavidere, Haliller, Karaburç, Sırımlı ve Kibar mahallerinin toplam 231 kilometrelik hattının projelendirme çalışmaları da 4. etap kapsamında yapılacak.
Beydağ İlçesi Çevre Mahalleleri İçmesuyu Projelerinin Hazırlanması işi kapsamında Kiraz’ın Cevizli Mahallesi’nin şebeke hattı projesi hazırlandı. Kurum görüş ve izin çalışmaları devam ediyor.
Kiraz İlçesi Taşlıyatak-Tumbullar Mahallesi İçmesuyu Terfi Hattı Projesi, Karaburç Mahallesi Kuyu ile Depo Arası Terfi Hattı Projesi ve Umurlu Mahallesi İçmesuyu Terfi Hattı Projesi hazırlanarak imalat çalışmaları yapılmak üzere işletme birimine gönderildi.

BAŞKAN NE DEMİŞTİ?
Kiraz’da susuzluğun artmasının ardından Belediye Başkanı Saliha Özçınar, merkezde bir mahalle ve 13 köyde ciddi sorunlar yaşadıklarını söylemişti. Başkan Özçınar, “İZSU’nun hızlı bir şekilde kuyuları açması gerekiyor. Ben kendi sondajımdan su bulabiliyorsam demek ki Kiraz’da su var. Keşke Büyükşehir yaşanan susuzlukta ‘tanker desteği verelim, birlikte sorunu giderelim’ deseydi. Vatandaşım ağlıyor. Ben vicdan azabı çekiyorum. Büyükşehir’in ‘bizde personel, tanker yok’ demesi hoş bir durum değil. O zaman İZSU’nun buradaki ekipleri ne iş yapıyor. Şu anda Büyükşehir’de muhatap bulamıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün