Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmirli Şair Akın okurlarıyla buluştu

İzmir'in tanınmış avukatlarından Yusuf Akın, ikinci kitabı olan "Renkli Aşklar Müzesi'nin imza etkinliği için Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde okurları ile bir araya gelerek kitabını anlattı

İzmirli Şair Akın okurlarıyla buluştu

İzmir'in tanınmış avukatlarından, aynı zamanda çevreye duyarlılığı ile de bilinen Yusuf Akın'ın ikincisi kitabı olan 'Renkli Aşklar Müzesi', B Yayınlar'ından çıktı. Şiirsel metinler kitabında, okurunu, soyut, aşk-sevgi-doğa-insan-adalet kavramları ile buluşturuyor. İyi bir okur olan hukukçu ve şair Akın, şiirsel metinlerinde geçmişten bugüne kitle-iktidar ilişkisi imgelerine de soyut bir şekilde dikkat çekiyor.

Akın, ekim ayında yayınlanan ikinci kitabı olan Renkli Aşklar Müzesi'nin imza etkinliği geçtiğimiz perşembe günü Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde Çayzen Cafe'de gerçekleşti. Okurları ile bir araya gelen Şair Akın, kitabına dair, "Hukukçuluğumdan çok kendimim. Doğarken bırakıldığım evrende kendimi karşısında oturur bulduğum iki şey oldu: besleyici göğsünde yol aldığım doğa ile başkası ve diğerleri karşısında kalbince eyleyen sevgili babacığım... Doğaya içkin sesler ve babamın kalbimde esen rüzgârıyla bakıyor, görüyor, akışıyorum. Yazdığım şiir mi? Onunla çok da ilgili değilim, zihnimde ve kalbimde yankısı olanı dile çağırarak kendimi sağaltmaya bakıyorum" dedi.

 

"ŞİİR İLE HEP GÖZ GÖZE GELDİK"

Yusuf Akın, "Şiir, edebi olarak 'ağır ol bay düzyazı' demiş bir türdür. Gerek lisede gerek üniversitede, elbette dünya klasiklerini ve daha sonra felsefe-sosyoloji-sosyal bilimlere dair okumalar yaptım birçok hukuk öğrencisi gibi. Ancak daha sonra da devam eden okur olma çabamda, şiir ile hep daha üst perdede her zaman akordu hazır bir enstrüman gibi göz göze geldik. Bu bakışmalar, bazen yağmurlu bir gecede, bazen uzak bir şehre giderken otobüsün camından gördüğümüz bir yük treni, bazen uzaktaki çobanın aynasından kırılan bir ışıktı. Yazdığım köşe yazılarında da bu şiirsellik hep ağır bastı. Şiirle anlatımı günlük kısır anlatımlardan, polemiklerden uzak durmanın bir biçimi olarak gördüm" şeklinde ifade etti.

Akın şiir kitabına ilişkin ise şunları söyledi: "Yıllardır öncelikle iyi bir okur olma çabası içinde oldum hala öyledir ve hep öyle olacak elbette; ancak yakın arkadaşlarımın da motive etmesi ve tavsiyeleri sonunda kitap olarak basmaya karar verdim. Okurların geri dönüşleri mutlu ediyor." -Haber Merkezi

Next page

Gazete Yenigün