;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmirli doktorun büyük başarısı

2009 yılı başından bu yana gerçekleştirdiği robotik prostat kanseri, robotik böbrek kanseri ve robotik mesane kanseri ameliyatları gerçekleştiren ve Avrupa Üroloji Derneği Robotik Üroloji Yönetim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Erdem Canda, Lizbon’da düzenlenen Avrupa Robotik Üroloji Kongresi’nde prostat kanseri ile ilgili yaptığı bilimsel araştırmasıyla üçüncü ödülünü aldı

İzmirli doktorun büyük başarısı

Türkiye hem kamu hem de özel hastanelerinde gerçekleştirdiği robotik cerrahi ile başarılı ameliyatlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Başta üroloji, kadın hastalıkları, genel cerrahi, göğüs cerrahisi, kulak burun boğaz alanlarında gerçekleştirilen robotik cerrahi ameliyatlarıyla bu alanda dünyada örnek çalışmalar sergileyen Türk cerrahlar, dünya cerrahlarına da eğitimler veriyor. 
ÜÇÜNCÜ ÖDÜLÜNÜ ALDI 
Avrupa Üroloji Derneğinin Robotik Üroloji Grubunda yer alan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda ve Prof. Dr. Derya Tilki, dünya cerrahlarına verdikleri eğitimlerle adlarından söz ettirmeye devam ediyor. İki Türk Cerrah, İngiltere, İspanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerin cerrahlarına eğitim vermeye devam ediyor. Belçika’da bulunan dünyanın en büyük Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi’nde Avusturalya’dan gelen cerrahlara eğitim veren iki Türk Cerrah, dünya cerrahlarına bu alanda eğitim vermeye devam edeceklerini dile getirdi. Prof. Dr. A. Erdem Canda, son olarak 12 Eylül’de Lizbon’da gerçekleştirilen Avrupa Robotik Üroloji Kongresi’nde prostat kanseri ile ilgili yaptığı bilimsel araştırmayla üçüncü ödülünü aldı.

Erdem Canda kimdir?
1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Prof. Dr. A. Erdem Canda, 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji anabilim Dalı’nda üroloji uzmanlığını yaptı. Asistanlığı sırasında 2 ay süre ile Belçika’daki Universitaire Ziekenhuisen Leuven, Üroloji Kliniği'nde 2 ay süre ile Üro-onkoloji eğitimi aldı. 2004-2005 döneminde bir buçuk yıl süre ile İngiltere’nin Sheffield kentindeki Sheffield Üniversitesi, Biyomedikal Bölümü ve Royal Hallamshire Hastanesi Üroloji Kliniği'nde ayrıca Bristol kentindeki Southmead Hastanesi’ndeki Bristol Üroloji Enstitüsü’nde klinik ve research fellowship yaptı. 2008 yılında 3 ay süre ile Almanya’nın Heilbronn kentinde yer alan The University of Heidelberg, SLK Kliniken Heilbronn Üroloji Kliniği’nde Laparoskopik Üroloji eğitimi aldı. 2008-2018 yılları arasında Ankara’da Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi ve Yıldırım Beyazıt Ünversitesi'nde görev yaptı. Aynı zamanda Avrupa Üroloji Derneği Robotik Üroloji yönetim kurulu üyesi olan Prof. Canda, 2009 başından beri ağırlıklı olarak robotik prostat kanser, robotik böbrek kanseri ve robotik mesane kanseri ameliyatları yapmaktadır. Temmuz 2018'den itibaren Koç Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapmaktadır.

Next page

Gazete Yenigün