Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir’i yıkan fay bulundu

Yaklaşık 16 bin kişinin ölümüyle sonuçlanan 1688 yılındaki depremi İzmir fayının ürettiği anlaşıldı. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Kesin sonuca ulaştık ve bunu dünya ile paylaştık” dedi.

İzmir’i yıkan fay bulundu

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’deki fayları incelemek için kazılan hendeklerde ulaştıkları sonucu ilk kez Yenigün’e açıkladı. Prof. Dr. Sözbilir, 332 yıl önce meydana gelen ve 16 bin kişinin öldüğü tahmin edilen yıkıcı depremin İzmir fayında meydana geldiğini ortaya çıkardıklarını söyledi.

ALTIDAN DAHA BÜYÜK

İzmir, Seferihisar, Tuzla-İzmir, Yağcılar ve Gülbahçe fayları için hendek açtıklarını aktaran Prof. Sözbilir, şöyle devam etti: “Hendekler sayesinde, geçmişteki depremleri görmeye ve kayıtlarına ulaşmaya çalıştık. Söz konusu fayların geçmişte 6 büyüklüğü üzerinde deprem ürettiğini gördük. Aldığımız sonuçlar, İzmir ve İzmir’in geleceği açısından çok önemli. Kent planlaması, yapılaşma açısından yol gösterici olacaktır. Araştırmamız ilerledikçe daha ayrıntılı bilgiler elde edeceğiz.” 

DÜNYAYLA PAYLAŞILDI

Prof. Sözbilir, 1688’deki yıkıcı depremin hangi fay tarafından üretildiğinin bugüne kadar bilinmediğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Depremin İzmir fayı tarafından üretildiğini elde ettiğimiz analiz sonuçları ile bilimsel olarak kanıtlamış olduk. Bunu yeni öğrendik ve kesinleşti. Bulgularımızı uluslararası düzeyde bilimsel makaleye dönüştürdük. Makalemizi hakemlere gönderdik, oradan da onay aldı. Çalışmamız ve sonuçlarımız uluslararası ölçekte de kabul edilmiş oldu.”

PINARBAŞI-GÜZELBAHÇE

Körfezin güneyinde, doğu-batı yönündeki fay, Güzelbahçe ile Pınarbaşı (Bornova) arasında yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda. Hat üzerinde Narlıdere, Balçova ve Konak da ilçeleri de bulunuyor. 

 -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün