Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir’den iki isim İYİ Parti Genel Kurulu'nda

İYİ Parti 4. Olağanüstü Kurultayı’nda yapılan seçimde Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri belli oldu. Parti’nin yeni GİK’i çarşaf liste yöntemiyle belirlenirken, Genel Kurul 50 kişiye düşürüldü.

İzmir’den iki isim İYİ Parti Genel Kurulu'nda

Delegelerin seçimi sonunda İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve 2018’de yapılan genel seçimde milletvekili adayı olan işadamı Murat Cem Özdemir GİK üyesi seçildi. Cinsiyet kotasının devreye girmesinin ardından Özdemir yerini kaybederek yedek listeye gerilerken, çarşaftan 51’nci sırada çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi Ünibel A.Ş.’nin Genel Müdürü Nihal Ağca Özdemir, yerine adını GİK’e yazdırmayı başardı. İYİ Parti tüzüğüne göre GİK’teki üye sayısının yüzde 25’nin kadın olması lazım. Bu kapsamda GİK’teki kadın sayısının 13 olması gerekiyor. Ancak oylama sonuçlarına göre sadece 5 isim listeye girebildi. Delegelerin oylarıyla belirlenen 50 kişilik asil listeye bakıldığında Berna Sukas, Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Sultan Neslihan Seven, Aylin Cesur ve Sena Aksakallı’nın GİK’e seçilmeyi başarırken, geriye kalan 8 kadının GİK’te yer alması için kaydırma yapılacak.

‘ONUR VERİCİ’
İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray seçim sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Çıray, “728 delegemizin 505 gibi çok yüksek oyla GİK üyesi seçilmem onur vericidir. Değerli delegelerine şükranlarımı sunarım. Seçilen ve seçilemeyen değerli arkadaşlarıma da başarılar dilerim” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün