;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir’de meslek liseleri sağlık çalışanlarına destek için gece gündüz çalışıyor

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü seferberlik başlattı. Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 5 öğretmeni, evlerinde üç boyutlu yazıcılarla kalkanlı yüz maskesi üretiyor.

İzmir’de meslek liseleri sağlık çalışanlarına destek için gece gündüz çalışıyor

Öğretmenlerin maske üretimi yaptığı yazıcı sayısı il genelinde 50’yi buluyor. Günde 150-200 arası kalkanlı yüz maskesi, haftada 25 bin tıbbi maske ücretsiz olarak devlet hastanelerine veriliyor.

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını ile bilim insanlarının savaşı sürerken, bu savaşa herkes elinden geldiği oranda destek vermeye çalışıyor. Türkiye’de 300’e yakın insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs salgınının, ülke bazında en yoğun yaşandığı illerden biri olan İzmir’de de sağlık çalışanlarının verdiği savaşa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de destek geldi.

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonuyla, yeterli ekipmanı bulunan meslek liseleri maske ve dezenfekten üretimi için kolları sıvadı. Bornova’da bulunan ve başarılı projeleriyle İzmir’in gözde okullarından biri olarak gösterilen Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 4 öğretmeni de, okuldan evlerine taşıdıkları 5 adet 3 boyutlu yazıcıyla maske üretimine başladı.

Meslek liselerinin il genelinde maske üretimi yaptığı 3 boyutlu yazıcı sayısının 50’yi bulduğu, bir yazıcıda 2 saatte bir maske üretildiği, günde yaklaşık 150-200 kalkanlı yüz maskesinin üretildiği öğrenildi. Bu maskeler, ayrıca bazı okullarda üretilen tıbbi maskelerle birlikte,  Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle ücretsiz olarak İzmir’deki devlet hastanelerine dağıtılıyor. Okulların tıbbi maske üretimi de haftada 25 bin adet.

Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi’nin Plastik İşleri Bölüm Şefi Kadir Devren, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölüm öğretmenleri Mustafa Nazman, Mustafa Güneş ve Mustafa Özer, ürettikleri maskelerle, koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarına destk olmaya çalışmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu arada yine İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonuyla, kimya bölümü bulunan bazı meslek liselerinin de dezenfektan üretimiyle, koronavisüs salgınına karşı verilen savaşa destek olmaya çalıştığı öğrenildi.

                                                                                                         

Next page

Gazete Yenigün