Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir iş dünyasının gözü vergi yapılandırmasında

Yılın ilk çeyreğinden bu yana koronavirüs salgınından dolayı ciddi sıkıntılar yaşayan iş dünyasının en büyük beklentileri arasında yer alan vergi yapılandırması meclise sunuluyor. İş alemi düzenlemenin, bozulan dengeler nedeniyle vergisini ödemekte zorlanan tüccar ve esnafı rahatlatacağı düşüncesinde bulunuyor

İzmir iş dünyasının gözü vergi yapılandırmasında

NİHAT AK / YENİGÜN - AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırması için yaptıkları çalışmanın kısa zaman içinde meclis gündemine geleceğini bildirdi. Yapılandırma hakkında bilgi veren Muş, "Geçmişte yaptıklarımız var. Onlara benzer olacak" açıklamasının ardından Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk beklentilerini açıkladı.

 

SIKINTILAR BÜYÜYOR
Mart ayında bu yana süren pandemi süreci hayatın her alanın olumsuz etkilemeye devam ederken, ekonomi dünyası özellikle vergi ödemekte zorlandı. Vergi taksitleri kaçarken ve cezalar da birikti. Türkiye'nin ihracat üssü olan Ege Bölgesi'nde de sanayici ve esnaf da vergi konusunda aynı sıkıntıları yaşadı. Böylelikle pandemi sürecinde katma değer vergisinde oran yüzde 36,5’e, gelir vergisinde yüzde 38,8’e, kurumlar vergisinde yüzde 46,5’e geriledi. Merkez Bankası’nın dış ticaret verilerine göre ilk altı ay itibariyle toplam ihracatımızda yüzde 16 daralma yaşandı. Bu oranlara bakıldığı zaman esnaf, tüccar, sanayici, ihracatçı tüm iş dünyası tahakkuk eden vergilerini ödemekte zorlandığı ayan beyan ortaya çıkıyor.
Bu nedenle ekonomi dünyası genel olarak ödenemeyen ya da ötelenen vergi ve prim ödemelerinin faiz alınmaksızın 2021 yılı içine yayılmasını istiyor. Ancak vergisini peşin ve düzenli ödeyenler için bir teşvik unsuru da olması isteniyor. Öte yandan ekonomi dünyası mücbir sebep kapsamına alınmayan mükellefler de dahil olmak üzere vergi ve prim ödeyemeyenler için faiz ödemeyen ve icra takibine takılan işletmelerde yeniden yapılandırma sağlanması gerektiğini düşünüyor.


“MADDELER VİCDANI YARALAMAMALI”
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar: Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak yıllardır kararlılıkla şunu ifade ediyoruz. Bizler yapılanmaya değil, affa karşıyız. Çünkü, bu vergisini zamanında ödeyen sanayicilerimiz açısından motivasyonu bozan bir uygulama oluyor. Söz konusu paket içerisinde mutlaka, vergisini düzenli ödeyenler için de bir teşvik unsuru olması gerektiğini belirtmek isterim. Bu kamunun da işine yarayacak, uzun vadede tahsilatı artıracaktır. Geçmiş dönemde yapılan matrah artırımı uygulamasının da yeniden hayata geçirilmesi faydalı olacaktır. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve Kovid-19 süreci ile özellikle KOBİ’lerimizin böyle bir yapılandırmaya ihtiyacı olduğunun farkındayız.

Ekim-Kasım ve Aralık aylarına ötelenmiş olan vergi ödemelerine, söz konusu aylarda ortaya çıkacak cari vergi borçlarının da eklenecek olmasından dolayı, vergi, SGK gibi borçların yeniden yapılandırılarak, faizsiz bir ödeme planının 2021 yılına uzatılması ve ayrıca mücbir sebep kapsamının dışında kalan sektörlerimizde de vergi borçlarının benzer şekilde yeniden yapılandırılması bizim en önemli talebimizdi.
Teklifin ne şekilde sonuçlanacağını bilmemekle birlikte yapılandırma doğru bir yaklaşımdır. Ancak, içerde kamu vicdanını yaralamayacak, adaleti bozmayacak maddelerin olmasına özen gösterilmelidir.


"YAPILANDIRMA ŞART"
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: Egeli ihracatçılar pandeminin oluşturduğu ekonomik yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkılabilmesi için vergi borçlarının yapılandırılmasının şart olduğu görüşünde. EİB Başkani Eskinazi, salgının tüm dünyada ekonomik yaşamı çok olumsuz etkilediğini, küresel makro ekonomik verilerin bu bozulmayı çarpıcı bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Eskinazi, “Bozulan ekonomik yaşam, gerek hane halkının gerekse iş dünyasının ciddi finansal zorluklarla karşılaşmasına neden oldu. Bütün ülkeler hane halkına, çalışanlara ve iş dünyasına yönelik finansal destek programları ilan ettiler. Ülkemizde de güçlü finansal destek programları açıklandı. Salgının en çok etkilediği mücbir sebep kapsamına alınan mükelleflerin Nisan-Mayıs-Haziran/2020 dönemlerinde ödenmesi gereken vergi kesintilerinin, katma değer vergilerinin ve sigorta primlerinin ödeme sürelerinin Ekim-Kasım-Aralık/2020 aylarına ertelenmesi başlıca verilen destekler arasında yer alıyor. Ötelenmiş olan bu ödemeler ile mükelleflerin, söz konusu aylarda karşılarına çıkacak cari vergi borçları sonucu zor bir finansal zorlukla karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz. Salgının yarattığı makro ekonomik durgunluk sadece mücbir sebep kapsamına alınan mükellefleri değil, tüm iş dünyasını vergi ödeme güçlüğü içine sokuyor." değerlendirmesinde bulundu.

İhracatın ilk altı ayda yüzde 16 oranında daralması nedeniyle ihracatçının tahakkuk eden vergilerini ödemekte zorlandığının altını çizen Eskinazi, "Bu nedenle ertelenen vergi ve prim ödemelerinin faiz alınmaksızın 2021 yılı içine yayılmasını istiyoruz. Ayrıca mücbir sebep kapsamına alınmayan mükellefler de dahil olmak üzere vergi ve prim ödeme yükümlülüklerini yerine getiremediği için faiz ödeme ve icra takibi riski ile karşı karşıya kalan işletmeler bakımından yeniden yapılandırma sağlanması önem taşıyor.”


ESNAF DÜZENLEMEDEN MEMNUN
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu: Meclis Başkanlığı’na sunulan istihdam paketine, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırmasına yönelik eklemeler yapılacağı açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Geçen hafta üyelerimizin salgın sürecindeki durumunu içeren bilimsel bir raporu açıklamış ve beklentilerimizi dile getirmiştik. Kamu kurumlarına ve yerel yönetimlere olan borçlar için yapılandırma ve ödeme kolaylıkları yapılması da önerilerimiz arasındaydı. Yapılandırma çalışmalarında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Önerilerimizin dikkate alınması sevindirici olmuştur.
Ak Parti Grup Başkanvekili sayın Mehmet Muş, teknik detaylar üzerinde yaptıkları çalışmanın, kanun teklifinin görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulacağını açıklamıştır.

Yapılan çalışmalarda esnaf teşkilatları ile işbirliğine gidilmesi, daha verimli sonuçlar alınmasına vesile olacaktır. Bu çerçevede, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasında gecikme faizlerinin silinmesi, ana borcun da uzun vadeli bir yapılandırmaya tabi tutulması doğru olacaktır.
Pandemi sürecinden olumsuz yönde etkilenen kesimlerin başında gelen esnaf sanatkarlara katkı koyacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Halen arzu ettiği işleri yapamayan, para kazanamayan esnaf sanatkarlara 1-2 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi destekleri de tahsis edilmelidir.


KESTELLİ: PİYASAYI RAHATLATIR
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: Kamuya olan borçların yeniden yapılandırması ile ilgili düzenlemenin bu hafta Meclis gündemine gelecek olmasını son derece olumlu karşılıyoruz. Türkiye olarak 2016 yılındaki hain darbe girişiminden bu yana ekonomik açıdan sıkıntılı dönemler geçirdik. Enflasyon ve işsizlikte artışlar görüldü. Dövizde dalgalanmalar yaşandı. Pandemi süreci sorunları büyüttü. Tüm bunların bir neticesi olarak vergi borçları, SGK prim borçları ve cezalar birikti. Üstüne  faiz de eklenince borç miktarı 500 Milyar TL’yi buldu. Borçların yapılandırılması devletimizin tahsilat yapmasını kolaylaştırırken piyasayı kısmen de olsa rahatlatacak ve çarklar yeniden dönmeye başlayacaktır. Arzu edilen sonucu elde edebilmek için yapılandırmanın kapsamının geniş tutulmasında ve ödemelerin uzun vadeye yayılmasında sonsuz fayda olacağına inanıyoruz.


“İŞ DÜNYASINA SOLUK ALDIRACAK"

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk: Kovid-19 küresel salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini tüm sektörlerde olduğu gibi deniz ticareti ve deniz turizminde faaliyet gösteren üyelerimiz de hissediyor. Dolayısıyla hükümetin vergi ve SGK prim borcunu yapılandırmak için Meclis gündemine getirmeyi planladığı düzenlemeyi olumlu buluyor ve destekliyoruz. Yapılandırma ile devletin vergi tahsilatının önü açılacağı gibi ekonomiye önemli katkıda bulunan ve istihdam sağlayan işletmelerin de faaliyetlerine sağlıklı şekilde devam etmeleri mümkün olacaktır. Bu noktada yapılandırmanın vadesinin ve faizlerinin uygun olması, peşin ödeyen mükelleflere indirim yapılması, vergisini aksatmadan ödeyen mükelleflere de vergi oranlarında indirim sağlanması faydalı olacaktır.

Cumhurbaşkanı kararıyla işveren prim desteği, prim teşviki, gelir vergisi stopaj teşviki ile damga vergisi desteğinin süresinin 31 Aralık 2023'e, kısa çalışma ödeneğinin süresinin 30 Haziran 2021'e kadar uzatılabilmesine imkan veren Meclise sunulan Yeni Teşvik Paketi’ni de olumlu buluyoruz. Teşvik paketi içinde yer alan turizmde ecrimisil ödeme sürelerinin başvurusuz ve faizsiz bir yıl ötelenmesi, 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin bir yıl ertelenmesi gibi uygulamalar da oldukça sıkıntılı bir sezon geçiren turizm işletmelerimize destek olacaktır.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından turizm sektörüne sağlanacak 10 milyar TL kredinin de sektördeki işletmelere bir nebze olsa nefes olacağını düşünüyor; ülkemize ihracattan sonra en fazla döviz kazandıran turizm sektörüne, yeni teşviklerle ve hibe türü uygulamalarla desteklerin devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. 

Next page

Gazete Yenigün