Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'in turizminde bir yıldız daha kaybedildi

Pandemi süreci dünyada sadece sağlık sorununu değil ciddi bir ekonomik krizi de beraberinde getirdi. Küresel oteller zinciri, Hilton İzmir'in ekim ayı ortasında kapanacağını açıkladı

İzmir'in turizminde bir yıldız daha kaybedildi

Hilton’un kapanacak olması kent için ciddi bir prestij kaybı olacağı düşünülürken, sektör temsilcileri gökdelenin başka bir uluslararası otel zinciri tarafından işletilmesi gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık üç ay önce, Hilton CEO'su Christopher Nassetta'nın ajanslara yaptığı açıklamada, "Hilton'un 101 yıllık tarihinde sektörümüz seyahati fiilen durma noktasına getiren bir global kriz ile hiç karşı karşıya kalmamıştı" ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamanın yerelde yansıması Hilton İzmir Oteli'nde görüldü.

Önceki gün Hilton İzmir’in 16 Ekim 2020 tarihinde kapanacağına yönelik kararı açıklandı. Şirketin İzmir’de bulunan Alsancak, Bayraklı, Aliağa ve İzmir Havalimanı'ndaki işletmelerindeki faaliyetlerin devam edeceği belirtildi. Ata İnşaat ile Hilton İzmir yönetiminin arasında uyuşmazlık ve ekonomik sorunların çözülememesi üzerine bu karar alındığı iddia edildi. Kentin tanıtım yüzü olan Hilton İzmir'in kapanacağı yönündeki açıklama sektör tarafından büyük bir kayıp olarak değerlendirildi.

“ŞEHİR OTELLERİ ZARAR GÖRDÜ”

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, Hilton’un kapanacak olmasına dair, “Turistik oteller olarak hepimiz aynı havuzdayız. Her kapanan otel bize acı veriyor ki bu Hilton markasını taşıyorsa daha farklı bir anlam taşıyor. Bana göre İzmir, bir yıldızını daha kaybetti. Keşke hizmet vermeye devam edebilseydi” dedi.

Demir, pandemi sürecinde turistik otellerin ekonomik zorluk yaşadığını ancak şehir otellerinin kongrelerin ve etkinliklerin iptal edilmesiyle büyük yara aldığını sözlerine ekledi. Demir, Çeşme'de normalleşme sürecinin başladığı andan itibaren tüm otellerin açık olduğunu ifade etti.

“KIŞ AYLARINDAN ENDİŞELİYİZ”

Hilton'un kapanacak olmasına üzüldüğünü belirten İzmir Otel Pansiyon ve İşçileri Odası Başkanı Mehmet Gönen, İzmir’de yaklaşık 250 otel işletmesi olduğunu bugüne kadar hiçbirinin kapanmadığını kaydetti. Gönen, “Şu ana kadar işletmeciler dayanmaya çalışıyor. Her otelin en az dört çalışanı var. Çalışanların maaşları, otelin kirası, giderleri zorluyor. Umutlu olmak istiyorum endişemiz büyük. Soğukların başlaması ile durum kötüleşebilir. olamıyoruz. Grip zatürre soğukların başlamasıyla durum daha kötüye gidebilir. Endişemiz var tabi. Hilton keşke bizim gibi biraz daha mücadele edebilseydi. Kış mevsimine kadar keşke küçülerek süreci yürütebilselerdi” ifadelerini kullandı.

“KÜLLERİNDEN DOĞACAKTIR”

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise İzmir’de Hilton Otel’in İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 23’lik hissesi olduğunu ve Başkan Soyer’in de turizmci kimliğini hatırlatarak, “Biz turizmcilerin tek güvencesi, Tunç Soyer'dir. Hilton, daha güçlü, daha yenilenmiş markalarla yoluna devam eder inşallah. İzmir ile bütünleşen Hilton'un yeni yatırımlarla tekrar küllerinden doğacaktır” ifadelerini kullandı.

“PRESTİJ KAYBINA ASLA İZİN VERMEM”

İzmir Hilton’un kapanmasına ilişkin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, hem hisse ortağı olarak hem de kentin belediye başkanı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Hilton İzmir'in ayrılması, üzücü tabii ki. Boşaltılan binanın nasıl değerlendirileceği konusunda bir şey söylemek için çok erken. Mal sahibi Ata İnşaat ile oturup müzakere edeceğiz. Herkes şunu bilsin ki, o görkemli binanın rezidansa dönüştürülmesine asla müsaade etmem. Turizm dışında kullanılarak İzmir'e yapacağı prestij kaybına asla izin vermem."

“İZMİR TURİZMİ YARA ALIR”

Yaşar Üniversitesi Turizm Rehberliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Gökçe Özdemir Umutlu, ise başka marka otellerle görüşme yapılması gerektiğini aksi takdirde İzmir turizminin yara alacağını kaydetti. Umutlu şunları ifadeleri kullandı:

“Hilton İzmir’in kapanması kent turizmi açısından önemli bir kayıp. İzmir’in simge yapılarından, konum, kapasite ve kalite itibariyle konaklama sektöründeki en önemli işletmelerinden biridir. Pandeminin turizm üzerindeki geçici etkilerinden kurtulunduğunda, Hilton'un sektördeki yokluğu önemli bir açık yaratacaktır. Bu açıdan mevcut yapının başka uluslararası zincir otel markaları ile görüşmeler yapılarak tekrar otel olarak değerlendirilmesi gerekir, aksi durumda İzmir turizminin yara alacağını düşünüyorum.” -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün