Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'in ilk 'Mülteci Film Festivali' başlıyor

Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen 1. İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali, 17 Nisan’da başlıyor. Festival, mülteciler tarafından çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan kurmaca ve belgesel dallarında filmlere yer verecek.

İzmir'in ilk 'Mülteci Film Festivali' başlıyor

Halkların Köprüsü Derneği, mültecilerin yaşamlarına bu kez de sinema aracılığıyla dikkat çekmeye hazırlanıyor. Bu amaçla 17-20 Nisan tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi’nde 1’incisi düzenlenecek İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali, mülteciler tarafından çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan kurmaca ve belgesel dallarında filmlere yer verecek. Halklar arasında eşitlik, adalet ve özgürlük temelinde kamusal dostluk ve dayanışma kurmak üzere çalışmalarına devam eden, mültecilerin coğrafyamızda yaşadığı sorunlara çözüm arayan Halkların Köprüsü Derneği, film festivali düzenleyerek bu konudaki duyarlılığı artırmayı planlıyor. Girişlerin ücretsiz olduğu festivalde 20 uzun ve kısa filmin yanı sıra söyleşiler de gerçekleşecek. Festivalde ayrıca 11 kısa ve uzun metrajlı film görme engelli bireyler için sesli olarak betimlendi.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ BETİMLEME

Film festivali hakkında bilgi vermek amacıyla dernek binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Nuray Pehlivan, “Her türlü nefret söylemiyle mücadele eden bir dernek olarak, onların sorunlarına çözüm üretmeye çalıştık. Kültür ve sanat faaliyetlerimizi de çalışmalarımıza dahil ettik. Göç ve iltica temalarını farklı biçimlerle işleyen kısa ve uzun metraj filmleri izleyiciler ile buluşturacağız. Çeşitli coğrafyalardan mültecilerin bambaşka dünyalarına davetli olacağız. Görme engelliler için kısa ve uzun metrajlı 11 film dernek gönüllüleri tarafından sesli olarak betimlendi. 

Öykü Arin’in annesi yönetmen Eylem Şen’in 'Asfur' filmi de Sesli Betimleme Derneği tarafından betimlendi" ifadelerini kullandı. 

"Farkındalık yaratacak"

Sesli betimlemenin farkındalık yaratacağını söyleyen Pehlivan, "Bu yıl ilk kez deneyimlediğimiz için sesli betimlemesi olan filmler daha çok kısa metrajlı filmler oldu. Asfur filmi de betimleme derneği filmi için yapıldı ve filmin içine gömüldü. Salondaki herkes betimlemeli olarak izleyecek, bunun da bir farkındalık yaratacağını düşünüyoruz. Herkesi gündelik yaşam içinde bazen görünmez olan mültecilerin hayatlarının, hikayelerinin tanığı olmaya davet ediyoruz” dedi. 

Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün