Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir Fuarı'ndan 88. kez merhaba

Türkiye'nin en eski ve köklü fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı, büyük bir katılım ve coşku ile kapılarını 88'inci kez ziyaretçilerine açtı

İzmir Fuarı'ndan 88. kez merhaba

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Türkiye'nin en köklü 88. İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl büyük bir coşku ve katılımla kapılarını açtı. Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda akşam saatlerinde açılışı gerçekleşen fuara TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ekonomi Bakanı Ruhsar Pekcan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra, CHP ve AK Parti Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.

İKİ BAŞKANA 'SEVGİ SELİ'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, fuarın onur konuğu olarak İzmir Enternasyonal Fuarı'na ilk kez katıldı. Fuar açılışı öncesi düzenlenen program gereği İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi binası önünden ve Kızlarağası Hanı'ndan Tunç Soyer ile beraber Agora ören yerine kadar yürüdü. Vatandaşlar ve esnafla tokalaşan İmamoğlu-Soyer ikilisine yoğun ilgi gösterilirken zaman zaman izdiham yaşandı. Özellikle, ara sıra yürümekte zorlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'na gösterilen ilgi oldukça dikkat çekiciydi. İkili, Agora'nın ardından program doğrultusunda resmi açılışı gerçekleşen fuar programına katıldı.

İZMİRLİLERİ NELER BEKLİYOR?

Açılışı gerçekleşen fuarda, 10 gün sürecek etkinliklerle ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi haline gelecek. “Fuardayız” sloganıyla misafirlerini bekleyen İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da yüz binleri ağırlıyor. İEF, 88. yaşında Türkiye'nin ilk ve tek genel ticaret fuarı olma misyonunu da İzmir İş Günleri ile sürdürüyor. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen toplantılarda “Bir Kuşak Bir Yol” adı verilen Modern İpek Yolu projesinin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere toplam 39 ülke yer alıyor. Türkiye ve katılımcı ülkeler, uluslararası yatırım fırsatlarının nabzını tutuyor.

ULUSLARARASI  KATILIM YOĞUNLUĞU

Dün akşam saatlerinde açılışı yapılan İzmir Enternasyonal Fuarı’nda uluslararası katılımların yoğunluğu yaşanırken 10 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Fuarın Partner Ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, büyük bir katılımla Kültürpark 2 No’lu Hol’de yer alırken 60’ın üzerinde firmayla gelen Çin Halk Cumhuriyeti, teknolojiyi İzmir’e taşıyor. Huawei, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (ICBC) gibi dev kuruluşlarını İEF’e getiren Çin’in kendine has özelliklere sahip Çin Devlet Sirki de 7 Eylül’de İzmirlilerle buluşuyor. 1/A Holü’nde ziyaretçileri bekleyecek Odak ülke Hindistan da 40’ın üzerinde firması ile fuara katılıyor. Ayrıca 2 No’lu Hol’de Endonezya, Benin, Çin Halk Cumhuriyeti, Gambiya, Gana, Irak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kamerun ve Sudan da bulunuyor. 2 No’lu Hol’de İnovasyon Sponsoru Vestel, en yeni ve son teknoloji modellerini fuar misafirlerine sunarken aynı holde ayrıca eğitim, tekstil, yapı, sağlık sektörü, odalar ile dernekler yer alıyor. 3 No’lu Hol’de ise İzmir’in ilçe belediyeleri ve kamu kuruluşları bulunuyor.

İKİ İL "ODAK NOKTA" OLDU

Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olan İstanbul, 88 yıllık İEF tarihinde ilk kez 'Onur Konuğu' il olarak yer aldı. “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” ana temasıyla EXPO 2023’e hazırlanan Kahramanmaraş da çeşitli etkinliklerle İEF’e renk katıyor. Ayrıca Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Edirne, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Uşak da fuarda yerlerini aldı.

SAHNEDE DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLER

Yeraltı Otoparkı üstü çim alanda kurulan Çim Konserleri Sahnesi’nde, dün Goran Bregovic, hayranları ile buluşurken, bugün Monica Molina, 8 Eylül’de Glikeria şarkılarını seslendirecek. 9 Eylül ise bir başka şölene dönüşecek. Geçtiğimiz haftalarda İzmir’de gerçekleşen orman yangınlarında yok olan ağaçların tekrar var olmasına destek için düzenlenecek İzmir Tek Yürek Orman Konseri’nde Gazapizm, Anıl Piyancı, Serap Yağız, Niyazi Koyuncu, Oğuzhan Uğur, Halil Sezai, Gripin, Hayko Cepkin ve Haluk Levent sahnede olacak. İzmir’in kurtuluş gününde gerçekleşecek konser 18.30’da başlayacak. 10 Eylül’de Ara Malikian, 11 Eylül günü Vestel sponsorluğunda Yeni Türkü, 12 Eylül’de Onur Akın, 13 Eylül’de Migros sponsorluğunda Edis, 14 Eylül’de yine Migros sponsorluğunda Simge Sağın, kapanış günü olan 15 Eylül’de ise Serkan Kaya şarkılarıyla Çim Konserleri’nde olacak. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda geçtiğimiz yıl ilk kez kurulan Rock Sahnesi, bu kez Rock&More adıyla müzikseverleri ağırlayacak. 8 Eylül Pazar günü Şehinşah, 9 Eylül’de Manga, 10 Eylül’de Mor ve Ötesi, 11 Eylül’de Pinhani, 12 Eylül’de Kalben, 13 Eylül’de Pentagram, 14 Eylül’de Ufuk Beydemir, 15 Eylül’de Mabel Matiz Rock&More sahnesinin konuğu olacak.

UNUTULMAYAN İSİM 'ZEKİ MÜREN'

Fuarın unutulmaz eğlence mekanlarından biri olan Mogambo’da yarın Leman Sam, 8 Eylül’de Can Gox, 9 Eylül’de Cem Adrian, 10 Eylül’de Jehan Barbur, 11 Eylül’de Melek Mosso, 12 Eylül’de Tuna Kiremitçi, 13 Eylül’de Mehmet Erdem, 14 Eylül’de ise Birsen Tezer, 15 Eylül’de Eda Baba sahnede olacak. Sanatçıları dinlemek isteyen hayranları, biletinial.com’dan bilet temin edebilecek. İzmir Enternasyonal Fuarı dendiğinde hatırlanan isimlerin başında gelen, “Canım Egeme Saygımla Geldim” pankartıyla akıllara kazanan Sanat Güneşi Zeki Müren ise fuarda özel bir programla anılacak.

YAZAR-OKUR BULUŞMASI

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek Kitap Sokağı, Lozan Kapısı’ndan Kaskatlı Havuz’a kadar uzarken. Edebiyatla ilgili etkinlikler, Yüz Yüze Sohbetler adı altında Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi önünde kurulan sahnede gerçekleşiyor. Birçok önemli kalem sevenleriyle burada buluşuyor. Gülperi Sert, Çiğdem Erkal İpek, Sunay Akın, Erol Egemen–Kaan Çaydamlı(Kaybedenler Kulübü), Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Canan Tan, Nilgün Bodur, İzmirim Serisi yazarları, Varol Yaşaroğlu, Mahir Ünsal Eriş, İhsan Eliaçık, Osman Balcıgil, Hüseyin Cengiz, Ercan Kesal, Murat Menteş – Hakan Karataş, Merdan Yanardağ İEF’te sevenleriyle buluşuyor.

"Kemeraltı Sokağı"

İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin en büyük tarihi açık hava çarşısını “Kemeraltı Sokağı” adı altında ağırlıyor. Etkinlikler kapsamında 4 No’lu Hol’de dünyanın en büyük e-spor organizasyonu olan ESL’in Türkiye’de bugüne kadar yaptığı en geniş kapsamlı finali olacak. Sokaklar ise sokak gösterileriyle şenlendi. Birçok spor aktivitesi, Kültürpark’ın eşsiz doğasında misafirlere nefes aldıracak. Fuarda çocuklar da unutulmadı. Birbirinden özel etkinlik İEF’de çocuklarla buluştu.

Giriş ücretleri sadece 9 Eylül'de 10 TL

88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açık alanları 12.00’de ziyaretçilere açılacak. Hollere giriş saatleri ise 16.00 - 23.00 arasında olacak. Fuar giriş ücretleri 4,5 TL olarak belirlendi. İzmir Tek Yürek Dayanışma Konseri’nin olduğu 9 Eylül günü ise gün boyu giriş ücretleri 10 TL olacak. 9 Eylül günü elde edilecek tüm gelir, İzmir ormanlarının korunması için kullanılacak. 9 Eylül’de Kahramanlar Kapısı’nı kullananlar ise yine 4,5 TL’ye giriş yapabilecek. Giriş kapılarında geçişler İzmirim Kart ile “temassız” özelliğe sahip kredi ve banka kartlarıyla yapılabilecek. Engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi elektronik kart sahipleri Kültürpark’a ücretsiz girebilecek. İzmirim Kart’a sahip olmayan vatandaşlar fuar girişinde oluşturulan noktalardan tek kullanımlık ve iki girişlik kartlar alabilecek.
 

Next page

Gazete Yenigün