Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir dev bir pandemi hastanesi olma yolunda

Aralık’ın ilk haftasında koronavirüste pik noktaya ulaşılacağı uyarısını yapan Türk Sağlık-Sen İzmir 1 No.lu Şube Başkanı Barış Koçak, “Artış aynı hızla devam ederse İzmir dev bir pandemi hastanesi olur” dedi

İzmir dev bir pandemi hastanesi olma yolunda

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen İzmir 1 No.lu Şube Başkanı Barış Koçak, İzmir’de depreme kadar vaka sayılarının kontrol edilebilir durumda olduğunu ancak depremin ardından vaka sayılarında 3 kata yakın artış yaşandığını ifade etti.

Vaka artış sayılarının İzmir’deki yatak kapasitesini zora soktuğunu dile getiren Koçak, “İzmir’de süregelen bir yoğun bakım ve hastane yatak sorununu depremle birlikte artan Kovid-19 vakaları daha da büyüttü. İzmir’de inşaatı devam eden Şehir Hastanesi’nin bazı kısımları açılarak kısmen aktif hale getirilirse yatak sorununa bir nevi derman olur. Depremde enkaz altından çıkan vatandaşlarımızda karantinada olanlar vardı öte yandan kurtarmaya gelen vatandaşlarımızın bazılarında da Kovid-19 virüsü olduğuna dair duyumlar aldık. Haziran ayından itibaren halkımızda bir rahatlama oldu, kişisel tedbirler azaltıldı. Sağlık çalışanları şu an çok zor bir süreçten geçiyor. İzin hakları yok, istifa edemiyorlar, emekli olamıyorlar. Devlet memurlarına tanınan hiçbir izinden faydalanamıyor. Sağlık çalışanı Kovid oluyor, herhangi bir semptomu yoksa, genel durumu iyiyse 10 gün sonra tekrar işinin başına dönmek zorunda kalıyor. Diğer kurumlarda ise bu süre 14 gün ve 14 ek gün olarak 28 gün. Tabi ki bizim görevimiz sağlık, biz görevimizi yapacağız” dedi.

“ÖZEL HASTANELERİN YATAKLARI KULLANILABİLİR”

İzmir’de bazı hastanelerin sadece pandemi hastanesine dönüştüğünü ifade eden Koçak, “Şu an Üniversite Hastanelerimiz sadece Kovid hastalarına hizmet veriyor. Şu anda Sağlık Bakanlığı’mızın ‘Şu hastaneyi Pandemi hastanesi ilan ettim’ gibi bir kararı ya da yazısı yok. Artış böyle devam ederse Sağlık Bakanlığı sert tedbirlere başvurmak zorunda kalacak. Tüm İzmir dev bir Pandemi hastanesi olabilir. Bunun yanı sıra artış böyle devam ederse özel hastanelerin yataklarını kullanma yönünde de ilgililer tarafından karar alınabilir. Tabi ki özel hastaneler ticari bir alan fakat öncelik toplumun sağlığı olduğunda, Bakanlıklar tarafından böyle bir karar alınabilir” diye konuştu.

“ÇALIŞANLAR MÜJDE BEKLİYOR”

Koçak, sağlık çalışanlarının aileleriyle görüşemediğini, birçoğunun hastanede kaldığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’na özlük hakları çağrısında bulundu. Koçak, “Sağlık çalışanları için Kovid-19 virüsünün ‘Meslek hastalığı’ sayılması, güzel bir karar. Biz bunu birçok defa talep etmiştik. Bunun yanı sıra böyle zorlu bir sürecin en ön safında mücadele veren sağlık çalışanlarımıza en kısa sürede 3600 ek gösterge, özlük haklarımız ve adaletli döner sermaye konularında müjde verilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarımızın eğitim durumuna bakılmaksızın 800 ek puan verilmesini istiyoruz. Maliye Bakanlığı ‘Para yok’ diyor. Başka şeylerde para var da, sağlık çalışanlarına gelince mi para yok! Bu konuların acilen sonuca ulaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

HER YERDEN BULAŞ OLABİLİR

İzmir’de durumun vehametini Koçak şu sözlerle özetledi: “Çember daraldı, deniliyor ama aslında ortada çember kalmadı. Şu an her yerden bulaş kapılabilir Vatandaşlarımızın da kendi tedbirlerini alarak hijyen, maske ve mesafe kurallarına uyarak, mecbur kalmadıkça evden çıkmayarak hem kendilerine hem de bize yardımcı olmalarını istiyoruz.”

Next page

Gazete Yenigün