Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'den Uşak'a sinema serüveni

İzmirli yönetmenin ve Uşak Üniversitesi öğrencilerinin azmi, sinemaseverleri; Uşak Üniversitesi Uluslararası Kanatlı Denizatı Festivali'nde buluşturmaya devam ediyor

İzmir'den Uşak'a sinema serüveni

Hollywood yıldızlarının talep gösterdiği Uşak Üniversitesi Uluslararası Kanatlı Denizatı Festivali, ödül töreninin kazananlarıyla geceye damgasını vurdu. Aralık ayı sonunda ödül töreni ile kapanışını gerçekleştiren 6. Uluslararası Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali bu yıl da sinemaseverleri filme doyurdu. 5 ve 6'ncısı Uluslararası nitelik kazanmış olan festival adını Uşak'taki bir müzede bulunan ve 2500 yıllık bir tarihe sahip olan Karun Hazinesi'nin parçası, dillere destan olmuş bir broştan alıyor. Festivalin yönetmeni ise İzmirli ve alanında oldukça başarılı daha önce Los Angeles Global Shorts Festivali'nde Prelüd/Başlangıç filmiyle, Mansiyon ödülünü alan Arş. Gör. Dr. Onur Keşaplı, Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü akademisyenlerinden. Her geçen yıl uluslararası alanda yankı uyandırmaya devam eden festival, kendi alanında Türkiye'nin en ideal kısa film festivali ünvanını, özellikle son üç yıldır resmi seçkide yer alan filmlerin tamamına ödediği telif ile korumaya devam etti. Festival 9 Aralık saat 18.00 da Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde gösterimine başladı. Açılışta Guy Nattiv‘in yönettiği kısa film “Skin/Deri”, Yiğit Evgar‘ın yönettiği “Balık Kraker” ve Muhammed Seyyid Yıldız‘ın yönettiği “Köprünün İki Ucu”, izleyiciyle buluştu. Uşak Üniversitesi Rektörü Ekrem Savaş:
"Bu organizasyonda desteği olan herkese ve İletişim Topluluğu'na teşekkür ediyorum.Güzel bir programdı tabi altıncısını yapmış olmak ve sürdürebilmiş olmak güzel bir şey. İnşallah 7 ve 8 ve daha sonraki yıllarda da son derece kaliteli olarak devam eder” dedi. Festivalin en takdir toplayan yanlarından biriyse telif konusuydu. Yönetmen Onur Keşaplı telife olan hassas tutumuyla dikkat çekti. Gelecek planları arasında, gösterime giren her film ödenecek telifin yanı sıra, finalist olma başarısı gösteren her filme de ödül babında meblağ ödemelerinden söz eden Keşaplı, bu aşamaya gelindiği taktirde finalistlere yapılacak ödemenin önceki yılların finalistlerine de yansıtılacağının sözünü verdi. 13 filmin Türkiye, 9 filminse Asya prömiyerine ev sahipliği yapan festival Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'ndeki ödül töreni ardından toplu fotoğraf çekimleri ile son buldu.

ÖDÜLLER VE FİLMLER
Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması En İyi Belgesel Ödülü;Pembe Kimlik – Tolunay Tekmek/ Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması En İyi Kurmaca Ödülü; Servis – Ramazan Kılıç/Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Film Ödülü; Her Şey Yolunda – Sinef Gönül Arslan, Kanbolat Görkem Arslan/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Yönetmen Ödülü; Avarya – Gökalp Gönen/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Senaryo Ödülü; Kömür – Reşat Fuat Çam/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü; Kefaret Yağmuru – Mehmet Y. Zengin/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü; Kefaret Yağmuru – Tamer Güner, Sedat Barış/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Kurgu Ödülü; Kefaret Yağmuru – Veysel Çelik/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Ses Ödülü; Avarya – Ozan Çanak/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Görsel Efekt Ödülü; Kefaret Yağmuru – Cem Karaman/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Makyaj Ödülü; Donut Paradise – İlayda Arıcı/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Müzik Ödülü; Avarya – Ozan Çanak, Yasemin Özler/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Kadın Oyuncu Ödülü; Aylin – Sena Konak/ Ulusal Kısa Film Yarışması En İyi Erkek Oyuncu Ödülü; Örtünün Altı – Savaş Alp Başar/ Ulusal Kısa Film Yarışması Jüri Özel Ödülü;Kömür – Reşat Fuat Çam/ International Short Film Competition Best Film Award; Figurant – Jan Vejnar/ International Short Film Competition Second Best Film Award; Anna – Dekel Berenson/ International Short Film Competition Third Best Film Award; Skin – Guy Nattiv/ International Short Film Competition Special Jury Award; Ben And Mimi-Mimi And Ben – Eva Rini May Cragg/ International Short Film Competition Honorable Mention Award;Bolina – Francesca Catala. 

Betül UZUN

Next page

Gazete Yenigün