;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'de uyuz salgını!

Karabağlar'daki asbest olayının ardından, İzmirliler şimdi de uyuz salgınıyla karşı karşıya. Artan uyuz ilacı satışlarıyla eczanelerde ilaç bulmak zorlaşırken, depolarda stok sorunları başladı. Uzmanlar, uyuza neden olan Sarcoptes scabiei'nin direnç kazandığını ve tedavisinin zorlaştığını belirtti

İzmir'de uyuz salgını!

YENİGÜN Geçtiğimiz gün Karabağlar'daki kaçak moloz ve hafriyat dökümü yapılan bölgede, 8 ayrı alandan alınan numunelerden 7'sinde asbeste rastlanması İzmirliler'in sağlığını tehdit ederken, endişe veren bir haber daha gündeme geldi. Son günlerde ciddi şekilde artan ancak gündeme getirilmeyen uyuz salgını artıyor. Uyuz ilaçları, eczanelerde biterken, ecza depolarında da stok sorunu başladığı öğrenildi. Karaburun'dan Çiğli'ye Gaziemir'den Menemen'e dek bütün eczacılar, uyuzun salgın şekilde arttığını ve eczanelerde söz konusu ilaçların kalmadığını belirtti. Konunun uzamanları uyuza neden olan Sarcoptes scabiei'nin geçen yıllarda tedavi edilerek geçtiğini ancak bu yıl direnç kazandığını ve tedavi edilememe sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. 

"ORTAM UYGUN OLDUĞUNDA AKTİF OLUR"
Eczacılar, adına ilaç yazılan hastaların genelde toplu yaşanan yerlerde çalışanlardan olduğunu, okul ve hastanelerde çalışanları, toplu taşıma soförleri gibi insanların ilacı talep ettiklerini belirtti. Konak İlçesi'nde bir eczacı, Basmane semtinde geçen ay otellerde kalan bazı insanların bu ilacı talep ettiklerini ifade ederken, Buca'daki eczacılar ise uyuz tedavisinde kullanılan ilçaları talep edenlerin içinde yabancı uyruklu insanlar olmadığını ifade etti. Hijyen koşullarının parazitin yaşamasına uygun olduğunda aktif olduklarını ve bu yüzden arttığını belirten uzmanlar, korunmak için yaşam alanlarının temzliğine dikkat etmek gerektiğini belirtti.

"SALGININ YANI SIRA 
İLAÇ SORUNU VAR" 

İzmir'in merkezinde ve ilçelerinin tamamında satışı ciddi şekilde artan uyuz ilaçlarının en fazla Buca'da satılması dikkat çekti. Eczanelerin artan ilaç talepleri karşısında yetersiz kaldığı gibi ecza depolarınında da satoklar bittiği veya yeterli olmadığı bilgisine ulaşıldı. Ecza depolarının bu duruma hazırlıklsız yakalanları salgının tedavisinin yanı sıra ilaç sorunun olduğu eczacılar tarafından ifade edildi. 

"BUCADA YOĞUN 
SATIŞ GÖZLEMLEDİK"

Buca'nın, Şirinyer, İnönü Mahallesi ve Yeşilbağlar mahallelerinde bulunan 4 eczaneden de uyuz ilacının tükendiği bilgisine ulaşıldı. Uyuz salgınına ilişkin konuşan İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, "Türkiye genelinde artan bir uyuz salgını var. İzmir'de de Buca ilçesinde yoğun bir satış gözlemledik. Normal satışların üzerinde bir harekeketlilik fark ettik ilça satışlarında" dedi. 

"ALANLAR BUCALI VATANDAŞLAR"
Satışların özellikle Buca'da artmasının nedenini Başkan Sayılkan, bölgenin fazla göç alan bir bölge olduğuna dikkat çekerek, "Buca'nın fazla göç alan bir ilçe olması Buca'da artmasının nedenleri arasında söylenebilir. Özellikle dışardan göç alan bir ilçe. Hijyen koşulları da buna sebep olan nedenler arasında" şeklinde ifade etti. Buca'da görüştüğümüz 5 eczane de, uyuz ilaçlarını alanların göçmen olduğu iddiasına, "Hayır alanların hepsi Bucalı vatandaşlardı" şeklinde yanıtladı.

"OTELDE KALANLAR 
UYUZ OLMUŞ" İDDİASI

Buca'nın ardından Konak Basmane'de bulunan bir eczane uyuz ilacı satışlarının artığını, ecza depolarının da ellerindeki ilaçların yetersiz olduğunu kaydederken ilginç bir konuya dikkat çekti. Ezcacı konuşmasında, "Bizden bu ilacı almaya gelenlerin çoğu otellerde kalanlardı. Sorduğumuzda bize 'burada otelde kalanlar' uyuz olmuş denildi. Otel isimlerini sormadık ancak Basmane bölgesindeki otellerde kalan insanlar uyuz hastalığına yakalanmış" iddiasında bulundu. 


Karabağlar'da da aynı ilaçların satışının arttığı bilgisi verildi. Bir eczane sahibi, "Uyuz ilacı satışlarında son bir kaç haftadan beri bariz şekilde artış var. Biz de eczacı olarak bunu fark ettik" dedi. Bir diğer ilçe olan Çiğli'de de eczacılar ilaçların satışında ciddi bir artış olduğunu ve depolarda da sürekli ilgili ilaçların kalmadığı bilgisinin kendilerine bildirildiği ifade edildi. 

"İNANILMAZ ARTMIŞ 
GÜNDEME GETİRİLMİYOR"

Gaziemir'de bir eczacı, "Son haftalarda uyuz hastalığı inanılmaz artmış durumda, bize uyuz ilacı kullanmak veya almak üzere gelenlera bakıldığında. Toplu yerlerde işi gereği çalışanlarda artmış. Öğretmenlerde, garsonlarda, otobüs şoförlerinde mesela.  Türkiye genelinde ciddi bir artış var ancak bu konu gündeme gelmiyor. İlaçlar yetersiz, bazı ilaçlar stokta kalmamış. Buna rağmen bu konu gündeme gelmiyor" ifadelerini kullandı.
Menemen'de bir eczacı, "İlçalar yok satıyor. Büyüklerde de küçük çocuklar da da görülüyor" derken Karaburun'da bulunan eczane çalışanı ise, "Uyuz ilacı almak isteyenler bayağı arttı. Yabancılar değil, Karaburun halkı satın alıyor" şeklinde bilgi verdi. 
İzmir Tabip Odası Başkanı Porf. Dr. Funda Obuz, yaklaşık 1 yadan beri İzmir'in bütün ilçelerinde artan uyuz salgınına dair, "Bilgimiz yok. Bize ulaşan bir bir bilgi yok. Konu ile ilgileneceğiz" dedi.


"Parazit direnç kazandı 
tedavi etmek zorlaştı"

Uyuz hastalığı, küçük bir akar türünün neden olduğu bir cilt sorunudur. Dünya genelinde oldukça yaygın halk sağlığı sorunu olan uyuza mikroskopik bir akar türü olan Sarcoptes scabei neden olur. Böcek benzeri bu akarın deri altına yerleşmesi ile ortaya çıkan hastalık; vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı, döküntü ve cilt yaralarına da neden olabilir. İzmir Katip Çelebi Üniversiteesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli bir uzman dermatolog, parazitin daha çok ortak alanlarda bulaştığını ve gece saatlerinde daha aktif olduğunu ifade etti. Uzman dermotolog, uyuz salgınına neden olan 'Sarcoptes scabiei'nin geçmiş yıllarda tedavi edilidiğini ancak son zamanlarda direnç kazandığı için tedavi edilmez bir sorun olmaya başladığına  dikkat çekti.   

Sağlık Bakanlığı’ndan 
uyuz ilacı açıklaması

Sağlık Bakanlığı tarafından, piyasada uyuz ilacı bulunamadığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı, stoklarda ihtiyacı karşılayabilecek miktarda ürünün bulunduğu bildirildi. Halk arasında ”uyuz” olarak bilinen “scabies enfestasyonu” hastalığı için kullanılan ilaçların mevcut stok bilgilerine de yer verilen açıklamada, 56 bin 736 kutu deri kremi, 133 bin 467 kutu losyon, 178 bin 691 kutu şampuan olmak üzere toplam 368 bin 894 kutu ilacın mevcut olduğu bilgisi paylaşıldı. Açıklamada, stoklarda ihtiyacı karşılayabilecek miktarda ürünün yer aldığı belirtilerek, “Herhangi bir ilaç sıkıntısı söz konusu değildir. Mevcut stok ve üretim miktarları önümüzdeki dönemde de bir sıkıntı yaşanmayacağını göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

 

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün