Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'de umut mesaisi

EÜ kovid aşı laboratuvarında çalışan 36 kişilik ekibin deneyimli hocası Prof. Dr. Gürüz, "Hayvan çalışmalarının sonuna geldik sayılır. İzmir'den Türkiye'nin ve dünyanın umudu olmak istiyoruz" dedi

İzmir'de umut mesaisi

Dünya genelinde hayvan veya insan üzerinde denemeleri süren yaklaşık 150 aşı çalışması devam ederken, Türkiye'de sık sık bilimsel çalışmalarıyla gündeme gelen Ege Üniversitesi'nde (EÜ) de İzmir'in, Türkiye'nin ve dünyanın umudu olmayı hedefleyen bir Kovid-19 ekibi çalışıyor. 36 kişilik ekibin içinde vardiyalı şekilde günde yaklaşık 16 saat çalışan, hafta sonu çocuklarını ve eşlerini göremeyen, mikrobiyologlar, biyologlar, farmakologlar bulunuyor. Üniversite bünyesinde, dünyada bir milyon insanın ölümüne neden olan pandemi aşısı çalışmasını yoğun bir şekilde sürdürüyorlar. Çalışmada fareler üzerinde yapılan deneme aşamasının sonuna gelindi. Sırada birinci, ikinci ve üçüncü faz var. Ekibin deneyimli hocalarından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi, Aşı Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Yüksel Gürüz, "Bizim aşı modelimiz hazır. DNA aşısı yapıyoruz biz, TÜBİTAK'ın onayladığı, Sağlık ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları'nın onayladığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün takip ettiği bir aşı merkeziyiz. Fareler üzerinde son çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu aşamanın sorunsuz, başarılı bir şekilde kısa sürede sonuçlanacağını düşünüyoruz" dedi.

 

HEDEFİMİZ MART AYI

Söz konusu hayvanlar üzerinde yapılan denemenin son aşamasına geldiklerini ifade eden Prof. Dr. Gürüz, "Farelerden sonraki aşamada Faz 1, Faz 2 ve Faz 3 süreci başlar. Faz klinik denemeleri bilindiği gibi insanlar üzerinde denenen bir aşamadır. Faz 1- Faz 2 sonrası kontrollü denemeler daha geniş hedef gruplar üzerinde denenecek. Şu anda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaklaşık 150 aşı çalışmasını aidiyetle izliyor. Bizim çalışmamızın sonuna gelmemiz yaklaşık 6 ay sonrayı, 2021 Mart ayını bulur" ifadelerini kullandı.

Üzerinde çalıştıkları DNA aşı modellerinin iyi model olduğunu ifade eden Gürüz,"Türkiye'de Kovid-19 aşı çalışmaları yapan sekiz üniversite bir merkez var. DNA aşısı yapan yapan tek merkez biziz. DNA aşıları çok iyi aşı modeli ve yan etkileri en az aşı modelleridir. Bizim birinci hedefimiz, ülkemize insanlığa bu aşıyı kazandırmaktır. Aşı denemesi için Türkiye'deki en büyük desteği bize verdiler. Yaklaşık 60 milyon TL üzerinde bu destek. Verilen destek için EÜ Rektörü Necdet Budak'a, TÜBİTAK'a, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'ya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde ifade etti.

 

"İZMİR'DEN BAŞLAYIP ÜLKEYİ KUCAKLAYACAĞIZ"

Türkiye'de umut bağlanan aşı çalışmasının İzmir'de yapılması nedeniyle kentin risk grubundaki insanları öncelikli kılar mı yönündeki soruya ise Prof. Gürüz, "Öncelikli risk gruplarımız var. 65 yaş üzeri, kronik hastalığı olanlar. Bu hastalara müdahale eden sağlık ekibindeki arkadaşlarımızdır. Pandemi mücadelesinde çok arkadaşımızı kaybettik.Yani hekimlerin önce İzmir'deki insanlara öncelik tanıyalım gibi yaklaşımı olmaz. Risk grupları belli. Bildiğimiz kadarıyla, tabiki en yakın bölge olan İzmir'den başlayarak Türkiye'deki tüm vatandaşlarımızı kucaklayacağız bu aşı üretildiğinde. Aşının kullanım yetkisi Sağlık Bakanlığı'nda olacaktır" şeklinde konuştu. -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün