Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'de 'turnikeler' sil baştan değişecek

Kamu İhale Kurumu, mahkeme kararına istinaden İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 'akıllı ücret toplama sistemi işletimi işi' ihalesini iptal etti. Böylece otobüslerde ve istasyonlarda yenilenen turnikeler eskileriyle değiştirilecek.

İzmir'de 'turnikeler' sil baştan değişecek

İzmir'de 9 Şubat tarihinden itibaren akıllı ücret sistemine geçilmesi bekleniyordu. Bu süreçte otobüslerde ve diğer ulaşım istasyonlarındaki geçiş turnikeleri yenilenmişti. Ancak son günlerde İzmirli vatandaşlar geçiş sırasında birtakım problemlerle karşılaşmaya başladı. İzmirim Kart'larını yenilenen turnikelere gösteren vatandaşlar geçemedi. İzmirliler katlarına internet üzerinden de dolum yapamadı. Yenilenen turnikelere gelen vatandaşlar, geçiş için eski turnikelere yönlendiriliyor. 


NEDEN BÖYLE OLDU?
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün, 7 Eylül’de süresi sona eren uygulama için 119 milyon TL muhammen bedel tespit ederek çıktığı ihaleye, sistemi 4 yıldır işleten Karbil Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş 130 milyon TL ile en yüksek teklifi vermişti. Aynı ihalede Ankara başta olmak üzere birçok ilde çalışmaları bulunan E-Kent Elektronik Ücret Toplama Sistemleri A.Ş’nin 57 milyon TL’lik teklifi kabul edilmişti. Karar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün de onayı ile geçerli sayılmıştı. 9 Şubat tarihinde Karbil A.Ş'den, E-Kent Elektronik Ücret Toplama Sistemleri A.Ş'ye geçiş olacaktı. 6 ay boyunca E'Kent'in hazırlıkları oldu. Bu hazırlıklar çerçevesinde validatörler yenileniyordu. Yeni sistemin adı akıllı ücret toplama sistemi olacaktı. 


AKILLI ÜCRET TOPLAMA 
SİSTEMİNE GEÇİLEMEDİ

Ancak kaybeden firma Karbil A.Ş, Kamu İhale Kurumu'na (KİK) itiraz başvurusu yaptı. KİK’in itirazları ret etmesinden sonra Ankara’da karara dava açan Karbil ve diğer katılımcıların başvurusuyla ilgili kesin karar tebliğ edildi. Mahkeme, ihalede oluşan sorunların giderilmesi işini KİK’e bıraktı. KİK ise ihalenin kesin iptaline karar verdi. Bu sırada, İzmir’deki akıllı ücret toplama işinin ihalesi resmi evrak üzerinde kazanan fakat işe başlayamayan E-Kent Elektronik Ücret Toplama Sistemleri A.Ş’nin de girişimleri sonuçsuz kalmış oldu. Büyükşehir, yeni ihale sürecinin yapılması için ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalara sıfırdan başlama kararı aldı. Ücret toplama işlemlerini yürüten Karbil AŞ’nin yeni ihale yapılana kadar devam etmesine karar verildi. Dolayısıyla İzmir yeni sisteme giremedi. Bu sırada Büyükşehir, tüm hazırlıklarını tamamlayarak yeni bir ihaleye çıkacak. Bunun için de 6-7 aylık bir süreç gerekiyor. Bu süreçte Karbil hizmete devam edecek. Karbil ile ek hizmet sözleşmesi imzalandı.

 

1 haftada tüm 
turnikeler değişecek

Bu karar alınmadan önce bütün validatörler değiştiği için, yenilenen validatörler eskileriyle değiştirilmek zorunda. Bu değişimi ise firmalar kendileri yapıyor. Şu anda otobüslerde ve diğer istasyonlarda hem yeni hem de eski validatörlerin olduğu görülüyor. Zaman içinde yenilerin hepsi kalkacak. Bu süreçte İzmirim Kart'lara internet üzerinden dolum yapılamayacak. Vatandaşın mağdur olmaması için böyle bir karar alındı. 1 hafta içinde bütün validatörlerin değişmesi bekleniyor. 

Doğukan Fikri FİDAN 


 

Next page

Gazete Yenigün