;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'de korkutan deprem

İzmir'de saat 11:40 sıralarında deprem hissedildi. Depremin büyüklüğü ise 4.8 olarak kaydedildi

İzmir'de korkutan deprem

İzmir'de saat 11:40 sıralarında deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı
Deprem Dairesi Başkanlığı'ndan edinilen bilgilere göre depremin merkezi Kuşadası Körfezi, büyüklüğü ise 4.8. Derinlik olarak ise 18.47 kilometre olduğu kaydedildi.

KANDİLLİ 4,9 OLARAK AÇIKLADI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Ege Denizi'nde, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü 4,9 olarak açıkladı. 

3,0 BUYUKLUĞUNDE ARTÇI

Bu depremin ardından bölgede 3,0 büyüklüğünde artçı bir deprem meydana geldi. AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı'nın verilerine göre, saat 11.47'de, İzmir'in Menderes ilçesinin kırsal Çileme Mahallesi yakınlarında olan depremin derinliği 1,93 kilometre olarak ölçüldü. 

CAN VE MAL KAYBI YOK

Kuşadası Körfezi'nde meydana gelen, Aydın, İzmir ve Manisa ile ilçelerinde hissedilen 4,8 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığı belirtildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin Kuşadası Körfezi'nin kuzeybatı ucunda meydana geldiğini belirterek, "Bu fayın adı, 'Tuzla fayı. Bornova- Menderes- Doğanbey'e gidiyor, oradan denize ulaşıyor. 1992 yılında 6 büyüklüğünde deprem üretmişti. Bugün bu fayın denizdeki bir parçası kırıldı. Bu bir ana şoktu, artçılarını bekliyoruz. Yerin 18 kilometre derininde sığ bir deprem" diye konuştu.

 

Next page

Gazete Yenigün