Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir'de ikinci salgın kapıda

Grip vakaları nedeniyle hastaneler ve özellikle çocuk hastanelerinin acil servisleri dolup taşıyor. Yetkililer grip vakalarında artış olduğunu ve bu durumun bahar aylarına dek süreceğini ifade ediyor

İzmir'de ikinci salgın kapıda

YENİGÜN Sonbahar ve özellikle kış aylarında oldukça etkin olan grip virüsü hastanelerin dolup taşmasına neden oluyor. Son günlerde hastanelerinin hasta kabul ve acil servislerinde grip salgından etkilenen kesimin çoğunlukla küçük yaştaki çocuklar ve yaşlıların olduğu görüldü.

GRİP VAKALARI SERVİSLERİ DOLDURDU
Hastaneler ve acil servislerde çocuklardaki grip vakalarında ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Çocukların yoğun olduğu acillerde hasta yakınları kalabalığın yanısıra muayane olmak için beklenen uzun sürelerden şikayetçi. S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 'hasta kabul'ünde  muayane olmak için bekleyen çok sayıda çocuğun anne-babası,  kusma, ateş gibi gribal enfeksiyon belirtilerinin görülmesi nedeniyle acile geldiklerini ifade etti. 

Çocuk servisinde bekleyen anne-babalar ve hasta yakınları, kış aylarında hatta  grip vakalarının yoğun olduğu dönemlerde daha fazla doktorun servislerde çalışmasını talep etti. Hastaneden bir çalışan ise, "Çok fazla vaka geliyor. Hemen hemen hepsinin de şikayetlerine bakıldığında grip belirtileri var..." dedi.


"BAŞVURULARDA ARTIŞ VAR"
Üniversite hastanelerinin çocuk ve acil servislerinde de durumun pek farklı olmadığı ifade edilirken çocuk ve yaşlılarda gribin daha ağır seyrettiği ifade edildi. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, kış aylarının ağır geçmesiyle birlikte hastanelerde grip nedeniyle başvuranların sayısında artış olduğunu belirterek, vakaların nisan ayına kadar devam edeceğini söyledi.


ÇOCUK VE YAŞLILARA DİKKAT 
Her yıl grip virüslerinin değişkenlik gösterebildiğini ve bundan dolayı insanların sık sık bu hastalığa yakalandıklarını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, son haftalarda Avrupa'da ve Kuzey Yarımküre'de yer alan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de grip olan hasta sayılarında artış görüldüğünü kaydetti. Dr. Yılmaz, "Önceki yıllarda ülkemizde yapılan düzenli çalışmalarda, grip vakalarının daha çok ocak ayında başladığı ve nisan ayına dek sürdüğü gözlendi. Özellikle çocuk, yaşlı ve risk gruplarında dikkat edilmesi gereken bir konu" dedi.

MUTLAKA İSTİRHAT EDİLMELİ
Antibiyotik ilaçlarının grip virüsüne karşı etkili olmadığını hatırlatan Dr. Yılmaz, "Grip ilaçları hastalığın ilk 48 saatinde kullanılmaya başlanırsa etkisi oluyor. Ana tedavi hastalığın belirtilerinin tedavisi şeklindedir ve mutlaka bu belirtileri azaltan ilaçlarla birlikte yatak istirahati yapılmalıdır. Ayrıca gribe karşı en etkili yöntem ise aşı olmaktır" diye konuştu.


KOLAY BULAŞAN BİR HASTALIK
Grip hastalığının insandan insana çok kolay bir şekilde bulaşabildiğinin, özellikle toplu taşıma araçlarında bulaşmanın çok daha hızlı olabileceğinne dikkat çekenDr. Yılmaz, şunları dile getirdi:
"İnsanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşmaktadır. Grip, hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşmaktadır. Daha nadir olarak virüs içeren damlacık ile kirlenmiş, yüzeylere, araç ve gereçlere kişilerin önce elleri ile dokunması ve sonrasında ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmeleri ile de bulaşabilmektedir. Yaklaşık 12- 72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtileri görülüyor."


OLAĞANÜSTÜ BİR DURUM YOK
İzmir Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, grip vakalarında  önceki yıllara göre veya şu anda olağan üstü bir durum var mıdır? sorusuna,  "Şu anda grip vakalarında herhangi bir artış olmadığını düşünüyorum. Mevsime göre bu durum normaldir. Geçmiş yıllara göre olağanüstü bir vaka artışı yok bilgisi yok" şeklinde konuştu.
Mehmet Emin AL 

Next page

Gazete Yenigün