Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir Cumhuriyet'i kutluyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İzmir'de coşkuyla kutlanmaya başladı

İzmir Cumhuriyet'i kutluyor

Binlerce Karşıyakalı tek ses tek yürek oldu

Karşıyaka Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Fener Alayı, Karşıyaka Kaymakamlığı önündeki buluşma ile başladı. Karşıyaka Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu gösterinin ardından, her yaştan binlerce Cumhuriyet sevdalısının katılımıyla Çarşı içinden İskele’ye doğru yürüyüşe geçildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay’ın da yer aldığı kortejin önünde, dev Türk Bayrağı ve Atatürk posteri taşındı. 

ATAMIZIN İZİNDEYİZ!
Cumhuriyet Bayramı’nı tek ses tek yürek kutlayan Karşıyakalılar; yürüyüş sırasında hep bir ağızdan İzmir Marşı’nı okudu, Atatürk devrimlerine ve Cumhuriyet kazanımlarına sonuna kadar bağlı kalacaklarını haykırdı. Karşıyaka Belediye Bandosu’nun eşlik ettiği kalabalığa, çevredeki apartmanlar ve iş yerlerindeki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. 

ARYALAR, TÜRKÜLER, MARŞLAR 
Yürüyüş sonrasında kutlama programı, Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi’ndeki KODA - 3 Tenor Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri ile devam etti. Şef Tolga Taviş’in yönettiği konserde KODA; Şenol Talınlı, Aykut Çınar ve Ayhan Uştuk’a eşlik etti. Büyük ilgi gören konserde; Cumhuriyet coşkusu aryalar, türküler ve marşlarla taçlandırıldı. 10. Yıl Marşı ve İzmir Marşı’nın sanatçılar ve salonu dolduran konuklar tarafından hep bir ağızdan okunması sırasında duygu dolu anlar yaşandı. 

YAŞASIN ATATÜRK, YAŞASIN CUMHURİYET!
Konserin ardından sanatçılara ve kutlamalara ortak olan tüm Karşıyakalılara teşekkür eden Başkan Tugay “İyi ki bu topraklarda doğdum, iyi ki Karşıyakalıyım. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk” sözleri ile büyük alkış aldı. Tugay “96 yıl önce, dünyanın en onurlu halk direnişinin ardından, yine o halkın meclisinde alınan bir kararla, yepyeni bir ülkenin doğuşu yeryüzüne duyuruldu. O halk bizim halkımız, o meclis bizim Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, o ülke onurumuz ve her şeyimiz olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu büyük eseri yaratmak ve yaşatmak için ömürlerini armağan eden atalarımızı, şehitlerimizi, yaşamın her alanında değer kazandıranları, Büyük Önderimiz ve Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz kişiliğinde anıyor, açtıkları yolda yürüyeceğimize bir kere daha söz veriyoruz” dedi.

Karabağlar'da Cumhuriyet korteji

Karabağlar Belediyesi'nin Cumhuriyetimizin 96. yılı nedeniyle düzenlediği Cumhuriyet Yürüyüşü'nde coşku sokaklara sığmadı. Ellerinde Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle, marşlar ve sloganlar eşliğinde Fahrettin Altay Meydanı'ndan Üçyol Uğur Mumcu Parkı'na yürüyen binlerce kişi, Cumhuriyete bağlılık mesajı verdi. Uğur Mumcu Parkı'nda yurttaşlara seslenen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Cumhuriyet bizim sevdamız, inancımız, yaşamımız. Cumhuriyet bizim herşeyimiz” dedi.

Karabağlar Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği Cumhuriyet Yürüyüşü'ne bu yıl yoğun katılım oldu. Fahrettin Altay Meydanı metro çıkışında buluşan yurttaşlar, halaylar çektiler, marşlar söylediler. Daha sonra Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve eşi Fügen Selvitopu, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ve eşi Müberra Beko, Malatya Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Çetin Özdemir, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında olduğu binlerce kişi, Üçyol'a doğru harekete geçti. Ellerinde Türk Bayrakları, Mustafa Kemal Atatürk posterleri taşıyan kitlenin coşkusuna, yoldan geçen araçtakiler kornalarıyla, evlerinin balkonuna, penceresine çıkan yurttaşlar da el ve bayrak sallayarak ortak oldu. Göztepe taraftarları da güzergahın farklı kesimlerinde yaktıkları meşalelerle ve açtıkları pankartlarla geceye renk kattı.


7'DEN 77'YE
7'den 77'ye hemen her yaş grubundan yurttaşın yer aldığı kortej, yaklaşık 6 kilometrelik yolu bandonun çaldığı marşlar eşliğinde, coşkuyla tamamladı. Uğur Mumcu Parkı'na ulaşan binlerce kişi burada havai fişek gösterisi ve 10. Yıl Marşı'yla karşılandı. Daha sonra Kuvayi Milli Derneği'nin zeybek gösterisi gerçekleştirildi.
Uğur Mumcu Parkı'ndaki törende yurttaşların Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak konuşmasına başlayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Cumhuriyetin bekçileri, sahipleri!.. Sizler oldukça Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. Mustafa Kemal'in gözü arkada kalmadı, kalmıyor. Cumhuriyetin sevdalıları ona sonuna kadar sahip çıkıyor, çıkacak” dedi.
Cumhuriyetimizin 96. yılını kutladığımızı anımsatan Başkan Selvitopu, “Umarım Cumhuriyetimizin 100. yılını da yine bu alanda, binlerce kişi bir arada, coşkuyla kutlarız. Cumhuriyet bizim sevdamız, inancımız, yaşamımız. Cumhuriyet bizim herşeyimiz. O varsa bizler varız” diye konuştu.


DÜN OLDUĞU GİBİ
Türk Ulusu'nun özünde özgürlük ve bağımsızlık ruhu olduğunu vurgulayan Başkan Selvitopu, şunları söyledi:
“Cumhuriyet 7 düvele direnerek verilen mücadeleyle kuruldu. Bugün etrafımızı kuşatanlar, geçmişte bizim ülkemizi işgal etmişlerdi. Cumhuriyeti kuranlar onları azimle, verdikleri mücadele sonucu kovdular. Şimdi uzaklardan sınırlarımıza gelenler bize hesap sormaya kalkıyorlar. Bu toprakların insanları ancak kendi toplumuna hesap verir. Bir başka yerden gelip oranın kaynaklarını emperyalist amaçlarla kullanmak isteyenlere asla teslim olmayacağız. Cumhuriyet özgürlüğe, bağımsızlığa sonuna kadar sahip çıkmaktır. Biz bunu Ulusal Kurtuluş Savaşı Önderi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarından aldık. Bayramınız kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet!”
Alandakilere seslenen Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu da, bugünlere kolay gelinmediğine dikkat çekti.
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkılması çağrısı yaptı.
Gecenin sonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası konser verdi.

 

Bornova'da fener alayı coşkusu

Cumhuriyet'in 96'ncı kuruluş yılı Bornova'da coşkuyla kutlandı. Otoyol viyadüklerinin altından başlayan fener alayı yürüyüşüne binlerce Bornovalı katıldı. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in de katıldığı yürüyüşte, Mustafa Kemal Caddesi bayraklarla kırmızı beyaza boyandı, meşalelerle aydınlandı.

Binlerce Bornovalı'nın katıldığı fener alayı coşkusu, Mustafa Kemal Caddesi boyunca katılanlarla büyüdü. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ve CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in eşleriyle katıldığı yürüyüşte siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yerlerini aldı. Dev Atatürk posteri ve Türk Bayrağı'nın en önde elllerde taşındığı yürüyüşte renkli görüntüler de oluştu. Küçük bir kız çocuğunun bando takımına şeflik yaptığı anlar büyük ilgi uyandırırken, Bornova Selanikliler Kültür ve Dayanışma Derneği Gençlik Kolları üyesi çocukların İstiklal Marşı'nı ezberden okuduğu anlar Cumhuriyet Meydanı'nda büyük coşku yaşattı.

Cumhuriyet Meydanı'nı dolduran Bornovalılara seslenen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, "Bu Cumhuriyet bizim, bu Cumhuriyet kadınlarımızın, bu Cumhuriyet çocuklarımızın, biz bu ülkenin bekçileriyiz. Sizlerle beraber ülkemizi çok daha iyi günlere taşıyacağız" dedi.

 

Buca'da fener alayı ve resepsiyon

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin 96’ıncı kuruluş yıldönümü, Buca’da adına özel resepsiyon ve fener alayı ile kutlandı. 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Buca sokakları, bayramdan günler öncesinde ay yıldızlı Türk bayraklarıyla donatılarak başladı. 


FENER ALAYI VE DEV TÜRK BAYRAĞI  
Kutlamalar, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” dediği 28 Ekim akşamı, Buca sokaklarındaki yürüyüşüyle devam etti. Buca Kent konseyi ile birlikte Buca Belediyesi önünden başlayan yürüyüş, fener alayı ve Türk bayrakları eşliğinde Kasaplar Meydanı’na kadar devam etti. Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın katılımı ve yüzlerce Bucalının yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen yürüyüşte dev Türk bayrağı açıldı. 


CUMHURİYET RESEPSİYONU BÜYÜLEDİ 
Yürüyüşün ardından Buca Belediyesi tarafından düzenlenen 96’ıncı Yıl Resepsiyonu’na geçildi. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde(BBKSM) düzenlenen baloya Başkan Kılıç’ın yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti Buca İlçe Başkanı Gamze Bilge Torun,  Buca protokolü, Buca Belediyesi Meclis Üyeleri ve çok sayıda STK temsilcisi katıldı.  


96’INCI YILA ZEYBEKLİ KARŞILAMA 
Resepsiyonda Mustafa Kemal Atatürk’ün özel fotoğraflarından hazırlanmış sergi ve  Çanakkale Savaşı’nın kahramanlarından Seyit Onbaşı, Türk kadını ve Türk askerini canlandıran performans sanatçıları konukları karşıladı. Tango gösterisinin büyülediği etkinlikte Pınar Bulut ve Ümit Bulut, Türk Sanat Müziği performansıyla katılımcılara eşsiz bir gece yaşattı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Başkan Kılıç, cumhuriyet coşkusuna Harmandalı eşliğinde zeybek oynayarak ortak oldu. Cumhuriyetin yeni yaşı ise hep bir ağızdan söylenen İzmir Marşı ile karşılandı. 


CUMHURİYET AYDINLIK BİR ÜLKENİN TEMİNATIDIR
Resepsiyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Kılıç, sözlerine Nutuk’tan alıntılarla başladı. Cumhuriyetin, en zor zamanda Türk milletinin birlik beraberliğiyle kurulduğunu hatırlatan Kılıç, “Cumhuriyet fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür birçok nesiller yetiştirmiş, özgür ve bağımsız bir milletin yaşam biçimi haline gelmiştir. O yüzdendir ki bugün en büyük bayramdır. Cumhuriyet sadece bir yönetim biçimi değil, yaşam biçimidir.  Cumhuriyet medeniyettir; aydınlıktır.  Cumhuriyet seçme seçilme hakkıdır;  kadındır. Cumhuriyet köy enstitüleridir;  üretmektir, emektir. Cumhuriyet irfanı hür, vicdanı hür, fikri hür eğitimdir.  Cumhuriyet hakça bölüşmektir;  kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet bağımsız yargıdır, inanç özgürlüğüdür; adalettir.  Yani cumhuriyet; kadınların öldürülmediği, çocukların yatağa aç girmediği, kimsenin ötekileştirilmediği, fikirlerin düşüncelerin özgür olduğu, adaletin herkes için olduğu aydınlık bir ülkenin teminatıdır” dedi.  


YENİ NESİLLERLE BİRLİKTE AYNI KARARLILIKTA YAŞATACAĞIZ
Kılıç, “Bizler hepimiz cumhuriyet çocuklarıyız. Ata’mızın en büyük mirası olan cumhuriyetimize sahip çıkmaktan, onun ilkelerini fikirlerini savunmaktan asla vazgeçmedik. Aldığımız cumhuriyet mirasını koruyabilmek adına hak, hukuk, adalet diyerek toplumun her alanında mücadelemizi sürdürdük.  Cumhuriyet değerlerine karşı hayırsız bir evlat gibi davrananlara, mirasyedilere inat mücadeleden asla taviz vermedik.  Evet bugün ne yazık ki cumhuriyetimiz Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyetten çok farklı. Ama bizlerin cumhuriyete bakışı hala aynı. Cumhuriyeti yeni nesillerle birlikte aynı kararlılıkta yaşatacağız.  Bugün milyonlarca pırıl pırıl gencimiz, ne kadar işsizliğin ümitsizliğin pençesinde hayat kavgası mücadelesi verse de söz konusu Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk olduğu zaman, adalet mücadelesi olduğu zaman neler yapabileceklerini sadece bizler değil tüm dünya gördü. Cumhuriyet için, özgürlükleri için, ellerinde kitaplarıyla sadece ‘adalet’ diyen gençlerimiz… Onlara ümidimiz sonsuz. Gençliğimizin ve çocuklarımızın Atatürk’ü ve cumhuriyeti algılama sağlamlığını görünce dünyalar bizim oluyor, ufuklar aydınlanıyor” şeklinde konuştu. 

Next page

Gazete Yenigün