Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir Barosu'ndan RTÜK açıklaması

Dün Resmi Gazete'de çıkan yeni RTÜK yönetmeliğine bir tepki de İzmir Barosu'ndan geldi. "Yurttaşlarımızı "Mehterci Penguen Medyasına" mahkum ettirmeyeceğiz" başlığıyla yayınlanan basın açıklamasında, "Söz konusu düzenlemeyi haklı kılan hiçbir hukuki gerekçe yoktur" denildi.

İzmir Barosu'ndan RTÜK açıklaması

İzmir Barosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"1 Ağustos 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca internetten radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın (Netflix, Blu TV ve benzeri platform yayını) yapan tüm kuruluşlar bundan böyle RTÜK'ten yayın lisansı almak ve bu lisans için ücret ödemek zorunda bırakılmışlardır.

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, söz konusu düzenlemeyi haklı kılan hiçbir hukuki gerekçe yoktur.

 

İnternet ortamı, radyo ve televizyon yayınları gibi belli sayıda frekansın kullanılmak zorunda olduğu ve bu sebeple yayıncılar arasında "adil" bir düzenleme yapmayı gerektiren bir mecra değildir. Yönetmelik bu haliyle, hukuki bir düzenlemeyi hedeflememekte, yalnızca iktidar sahiplerinin sansür ihtiyacını yeni bir alana taşımanın aracı olmaktadır.

 

RTÜK'ün yakın tarihte üstlendiği rol ile tekelleşmiş ve iktidarın sesi haline gelmiş konvansiyonel medyanın durumu bir arada değerlendirildiğinde, bu düzenlemenin amacının her türlü muhalif görüşü ve alternatif hayat şeklini sindirmek, baskı altına almak olduğu görülecektir.

 

Bugünden sonra internet üzerinden yayıncılık yapan alternatif haber kanalları ile kültürel içerik üreten tüm yayıncılar sansür, para cezaları, içerik engellemeleri ve lisans iptali gibi yaptırımlara karşı savunmasız kalmışlardır.

 

Boğulmak istenen, bireysel özgürlükler, ifade hürriyeti, alternatif siyasi ve kültürel yaşamdır.

 

Hukuki düzenleme kılıfı ile özgürlüklerimizin son kırıntılarına yapılan bu aymaz saldırıyı şiddetle reddediyoruz. Biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, kendilerine reva görülen bu totaliter üçüncü dünyacı dayatmayı en kısa sürede hükümsüz kılacaktır. Söz veriyoruz, dün olduğu gibi bugünden sonra da yurttaşlarımızın haklarını korumak, onları "mehterci penguen medyasına" mahkum etmemek için her türlü hukuki ve toplumsal çabayı göstereceğiz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

İzmir Barosu Başkanlığı"

Next page

Gazete Yenigün