;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan “Ege balığı Türkiye'yi doyuruyor”

“Ege balığı Türkiye'yi doyuruyor”

 İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan “Ege balığı Türkiye'yi doyuruyor”

“Ege balığı Türkiye'yi doyuruyor”

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda 3.kez başkanlık koltuğuna seçilen İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, hem meslektaşlarının hem de balıkçılık sektörünün içinde bulunduğu durumu Yenigün'e anlattı


AKIL TUTULMASI

Bazı ulusal ve yerel basın organlarında yer alan, 'Denizlerde balık kalmadı' haberleri ile ilgili açıklamalarda bulunan İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, “Bu tür haberlerin araştırılarak yapılmasını öneriyorum. Bu bir akıl tutulmasıdır. Böyle bir şey yok. Konuyla ilgili balıkçıların ve akademisyenlerin görüşü alınmalıydı. Hiçbir sorun yok. Sadece göç balığı bu yıl hareketini erken tamamladı. Karadeniz'de bir yıl boyunca hamsi avcılığı yapıldı. Balık, yumurtasını boşaltmak için Gürcistan'a gitti. Göçünü bu şekilde tamamlayacak. Yani balık var. Ülkemizde bir Balıkçılık Bakanlığı olursa, bu sorunların hepsi çözülür. Ortak akılla balıkçılığı çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz” dedi.

Yeni Yönetim Kurulu

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen genel kurul sonrasında oluşan yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:
“Mehmet Şahin Çakan, Sadun Kurat, Davut Baytemir, Murtaza Öztekin, İsmail Songur, Hasan Güçsüz, Turgay Sunturlu, Hüseyin Öztürk, Cem Akman, Aydın Salman”


İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, İzmir Balık Hali'nden yılda 54 bin ton balık çıktığını hatırlatarak, “İzmir Balık Hali şu anda Türkiye'yi doyuruyor. Ülkemizi Ege denizi besliyor. Arz-talep meselesinden dolayı fiyatların yüksek olduğu konuşuluyor ama aslında balık fiyatları yüksek değil. 10 yıldır balık fiyatlarının aynı olduğunu hatırlatmak istiyorum. Şu anda balıktan daha ucuz bir gıda söyleyebilir misiniz? Bugun domatesin, biberin bile kilosu 10 lira. Balığın pahalı olduğunu düşünmüyorum” dedi.


MESLEK ODASI SEÇİMLERİ
Öte yandan,  geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda 3. kez yeniden başkanlığa seçilen Mehmet Şahin Çakan, “ Güven tazelemiş olduk. Tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu. Meslek oluşumlarının şu sıralar yönetim oluşumu veya güven yenilenmesi geçirdiğini hatırlatan Çakan, 3. dönemine ilişkin şunları söyledi:
“Bu bizim görevimizin başında üçüncü dönemimiz. Yaptığımız çalışmalardan ötürü arkadaşlarımız bizi yeniden bu göreve layık gördüler ve güven tazeledik. Balıkçı esnafımıza daha huzurlu bir ortam sağlamalıyız ki, onlar da işlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilsinler. İşimizi büyütmek istiyoruz. Esnafımızın daha iyi ticaret ve ihracat yapabilmesi için elimizden geleni yapacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi, balıkçımıza çok güzel bir balık hali yaptı. A'dan Z'ye modern bir balık hali oldu. Her şeyden öte esnafımızın birliği ve beraberliği gelişti. Dernek olarak yüzlerce toplantı yapıyoruz. Ticareti rekabet içinde değil, birbirimize destek olarak yapıyoruz.”


DÖNEMSEL YASAK GEREKLİ
Balıkçılık sektörünün zor bir süreçten geçtiğini hatırlatan Mehmet Şahin Çakan, “İklim şartları, balıkçıları zorluyor. Ne yazık ki doğanın katledilmesinin sonuçlarını yaşıyoruz. Doğanın katledilmesini ise balıkçılara yüklüyoruz. Ancak bunun sorumlusu balıkçılar değil. Bizim bunu halkımıza iyi anlatmamız lazım. Artık iklim şartları değişti, havalar hala sıcak, deniz suyu sıcak. Bu durum göç yollarını farklı yöne çekiyor. Balıkçılık sektörü büyüdü. Şu anda ülkemizdeki balıkçılık sektörü, dünyanın en uç noktasına bile varabiliyor. Bugün Türk filoları Moritanya'da avcılık yapıyor. Bunlar sektörümüzün olumlu tarafları. Ama denizlerimiz artık bu yükü kaldırmıyor. Ege'nin balıkçılığı Karadeniz'deki gibi değil. Burada Yunanistan ile ortak denizi kullanıyoruz. Karadeniz'de, Marmara'da avcılık yapamayan arkadaşlarımız da Ege'ye geliyor. Ege, bu yükü daha ne kadar kaldıracak? Onun için biz devletimizden şunu rica ediyoruz; ne olur bizim balıkçılarımıza kulak verin, üniversitedeki akademisyenlerimiz ile birlikte av yasakları yeniden gözden geçirilsin. Evet, doğa kirletilmesin, doğaya sahip çıkılsın. Ancak sürekli balıkçılar suçlanmasın. Biz, mevsimsel yasak istemiyoruz, dönemsel yasak istiyoruz. Dediğim gibi Ege'yi ortak kullanıyoruz. 5 milyon balıkçı bu işten ekmek yiyor. Dolayısıyla balıkçılığın bakanlık düzeyinde ayrılmasını istiyoruz. Bizi Ankara'nın dinlemesi lazım. Özellikle üniversitelerdeki akademisyenler ile balıkçıların ortak hareket etmesi lazım” dedi.


BALIK PAHALI DEĞİL
İzmir Balık Hali'nden yılda 54 bin ton balık çıktığını hatırlatan Çakan, “İzmir Balık Hali şu anda Türkiye'yi doyuruyor. Ülkemizi Ege denizi besliyor. Bugün kaytlı olarak İzmir Balık Hali'nden bir yılda çıkan 54 bin ton balık var. Denizden ve avcılıktan direkt gidenleri söylemiyorum bile. Bunlar çok ciddi rakamlar. Şu an genel olarak Ege'deki balıkçı durumdan memnun. 1 yılda yaptıkları ciroyu, burada 4 ayda yaptılar. Arz-talep meselesinden dolayı fiyatların yüksek olduğu konuşuluyor ama aslında balık fiyatları yüksek değil. 10 yıldır balık fiyatlarının aynı olduğunu hatırlatmak istiyorum. Şu anda balıktan daha ucuz bir gıda söyleyebilir misiniz? Bugun domatesin, biberin bile kilosu 10 lira. Balığın pahalı olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.


Özgür COŞKUN
Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün