Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Doğancay’da Entegre Arıcılık Tesisi Kuruyor

İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Doğancay’da Entegre Arıcılık Tesisi Kuruyor. 2018 de yapımına başlanacak tesis bahçesinde...

İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Doğancay’da Entegre Arıcılık Tesisi Kuruyor

Türkiye’nin ilk Entegre Arıcılık Tesisi İzmir'de 

İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Doğancay’da Entegre Arıcılık Tesisi Kuruyor. 2018 de yapımına başlanacak tesis bahçesinde,Türkiye deki çeşitli kovan tipleriyle örnek arılıklar oluşturularak İzmir’e arıcılık müzesi kazandırılacak. Tesis,Türkiye’nin ilk entegre Arıcılık Tesisi olacak


 

Yenigün Tv’de Alptekin Düven’in Bilinçli Tüketici programına katılan İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül ve Menemen Tarımsal Araştırma Arıcılık Bölüm Başkanı Uzeyir Karaca, İzmir’i Arıcılığın Başkenti yapacaklarını açıkladı.

Başkan Şengül İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Arıcının dostu olduğunu vurgulayarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin  Arı Yetiştiricilerine çok kapsamlı destek verdikleri belirtti. İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül’ün açıklamaları şöyle; "Arıcının desteklenmesi, tarımın desteklenmesi demektir. Aziz Başkanımıza Arıcılar adına çok teşekkür ediyorum. Arı olmazsa tarım olmaz.Biz,İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği olarak gece gündüz bunun çalışmasını yapıyoruz.

Türk tarımının gelişmesinin önü arı yetiştiriciliğinin gelişmesi ile açılır. İzmir’deki en büyük şansımız, Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde olmamız." 2018 de yapımına başlanacak tesis bahçesinde,Türkiye deki çeşitli kovan tipleriyle örnek arılıklar oluşturularak İzmir’e arıcılık müzesi kazandırılacak. Tesis,Türkiye’nin ilk entegre Arıcılık Tesisi olacak. Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü Arıcılık Bölüm Başkanı Uzeyir Karaca ise geliştirdikleri Anadolu ırkı ana arının Arı Yetiştiricileri tarafından taleb gördüğünü vurguladı. Üzeyir Karaca kolonilerin gençleşmesi için ana arıların mutlaka takip edilmesi gerektiğini de belirtti.


 

"DÜNYADA İKİNCİ"

İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül’ün açıklamaları şöyle;’ Arıcının desteklenmesi, tarımın desteklenmesi demektir. Aziz Başkanımıza Arıcılar adına çok teşekkür ediyorum. Arı olmazsa tarım olmaz. Koloni bakımından 7 milyon kovan sayımızla Dünyada ikinci durumdayız, verim bakımından 5 nci sıraya düştük. Koloni sayısında 2'nci olduğumuz gibi bal üretiminde de 2'nci olmalıyız. Biz,İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği olarak gece gündüz bunun çalışmasını yapıyoruz. Türk tarımının gelişmesinin önü arı yetiştiriciliğinin gelişmesi ile açılır. İzmir’deki en büyük şansımız, Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde olmamız .İzmir’i hepbirlikte arıcılığın başkenti yapacağız.’ Menemen Tarımsal Araştırma Enstitüsü Arıcılık Bölüm Başkanı Uzeyir Karaca ise geliştirdikleri Anadolu ırkı ana arının Arı Yetiştiricileri tarafından taleb gördüğünü vurguladı. Üzeyir Karaca kolonilerin gençleşmesi için ana arıların mutlaka takip edilmesi gerektiğini de belirtti.


  
TÜRKİYE’DE İLK OLACAK

İzmir İli Bayraklı İlçesi Doğançay Mevkiinde 5 dönümlük arazi Milli Emlak’tan 30 yıllığına İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği’ne  30 yıllığına devredildi. Bu alanda soğuk hava tesisleri. birlik üyelerinin polen, bal ve diğer arı ürünlerinin muhafazası sağlanacak. İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği oluşturdukları proje ile 1000 m2 lik alanı soğuk hava deposu olarak Birlik Üyelerinin petek, polen ve diğer arı ürünlerini muhafazası için ayırdı. Bal dolum bölümünde   piknik bal  dolumu da yapılarak kahvaltı veren işletmelere ve ilkokullarda çocuklara proje kapsamında dağıtmanın yolları bulunacak ve  tüm İzmir’deki ilkokullara bal dağıtılacaktır. 2018 de yapımına başlanacak tesis bahçesinde,Türkiye deki çeşitli kovan tipleriyle örnek arılıklar oluşturularak İzmir’e arıcılık müzesi kazandırılacak. Tesis,Türkiye’nin ilk entegre Arıcılık Tesisi olacak.

Next page

Gazete Yenigün