Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İZİKAD Başkanı Betül Sezgin Yenigün Gazetesi Özel Röportajı

Öncelikle Betül Sezgin'i bize tanıtabilir misiniz? Betül Sezgin kimdir? İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı mezunuyum.Üniversite eğitimim sonrasında Londra Chelsea Collegeof Art andDesign’da eğitimlerine katıldım.

İZİKAD Başkanı Betül Sezgin Yenigün Gazetesi Özel Röportajı

Öncelikle Betül Sezgin'i bize tanıtabilir misiniz? Betül Sezgin kimdir?

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı mezunuyum.Üniversite eğitimim sonrasında Londra Chelsea Collegeof Art andDesign’da eğitimlerine katıldım. Daha sonra ise yine merkezi Londra’da bulunan CapitaSymondsArchitecture British Design Office’de stajyerlik eğitimini tamamladım.Öğrenmeyi ve yeni dünyalar keşfetmeyi seven biri olarak tekrar sınavlara girip ikinci üniversiteyi okumaya karar verdim. Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde eğitimime devam ediyorum. Öğrenmek benim için bir tutku ve yeni şeyler öğrendikçe hiç bir şey bilmediğimi öğreniyorum ve bu döngüde yer almaktan büyük haz duyuyorum. Okuldan mezun olunca hemen iş hayatına adapte olmaya çalıştım bu benim için zor bir süreçti, hem evli olmam hem de çocuklarımın küçük olması, başlarda düzenimi oturmak adına beni zorladığını belirtmem gerek. Önce arkadaşlarımın projelerine ortak oldum sonra yakın çevremin işlerine destek oldum ve nihayetinde kendi şirketimi açıp, kendi işimi yapmaya başladım.

İZİKAD ile ne zaman tanıştınız ve İZİKAD'da yönetimde yer alma süreciniz nasıl gelişti?

İZİKAD’la 2010 yılının sonunda tanıştım ve üyeliğim 2011 yılının bahar ayında gerçekleşti. İlk üye olduğum sivil toplum kuruluşuİZİKAD’dır. Önce bulunduğum kurumu tanımaya, tüm toplantı ve etkinliklere katılmaya çalıştım sonra komitelerimiz vardı o dönemde ve komite başkanlığı, yedek yönetim kurulu üyeliği, asil yönetim kurulu üyeliği, Genel Sekreterlik görevlerini yaptıktan sonra 26 Şubat itibari ile Yönetim Kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum.

STK üyeliği aynı zamanda projeler yürütmek ya da yaratmak demektir, bu anlamda İZİKAD ile neler yaptınız?

2010 yılında okulu bitirdikten sonra sosyal sorumluluk projelerinde de yer almak istediğimi fark ettimveşuan başkanlık görevini yürüttüğüm İzmir İş Kadınları Derneği’ne üye olarak çalışmaya başladım. Akabinde diğer sosyal kuruluşlar da hayatıma girmeye başladı. Sonrasında sürecin daha hızlı ilerlediğini söyleyebilirim. Topluma hizmet etmek adına Rotaryüyeliği ve dönem başkanlığı yaptım. İş hayatında yer almak adına TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeliği, İzmir Ticaret Odası üyeliğive İçmimarlar Odası Şube Sekreterliğigrevlerini yürüttüm.

STK’lar da, başarılı tüm projeler ekip çalışması ürünüdür, ben de içinde bulunduğum tüm STK projelerinde ekibin sağlam bir parçası olmaya özen gösterdim ki ortaya çıkan sonuçtan hem kendi emeğim hem de katkı koyduğum STK adına memnun olayım. İZİKAD bünyesinde benim de önce üyesi olduğum sonra başkanlığını yaptığım o dönem adı Akademi komitesi olan grupta, öncelikle, iş dünyasına nasıl daha fazla katkıda bulunabiliriz felsefesinden yola çıkarak, önce İEU Sürekli Eğitim Merkezi ile işbirliği yapıp iş dünyasını ilgilendiren konular hakkında akademisyenlerden destek aldık.

Sonrasında başka üniversitelerlede çalışılmasınaöncülük ettik, böyleceİZİKAD’ın kurumsal yapılarla ortak projeler yapmasını ve birlikte çalışmanın öneminin farkına vardık. Bu projemizden sonra üniversitelerimizden başka belediyelerimizle de çalışmaya başladık.

İZİKAD’da başkanlığa giden süreci anlatır mısınız?

Aslındabir derneğe üye olan ve emek koymak isteyen herkesin hedefi bir gün başkan olarak hizmet vermektir. Doğal olan budur aslında. İZİKAD’da da üye olan her işkadını, bir gün kendini başkan olarak görmek isteyecektir bu çok normal bir süreçtir ancak bu yol için emek vermeli, her kademede çalışmalı, zamanınızı iyi koordine etmeli işinize ailenize ve sorumluluklarınıza dikkat ederek bu rolü üstlenmelisiniz. Biz çalışan, üreten, işhayatında aktif olan aynı zamanda sosyal bir çevresi olan işkadınlarıyız, aldığımız sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmek isteriz, kendinde bu sorumluluğu ve disiplini gören arkadaşlarımız bu süreçte elbette yerini almalıdır. Ben de üretken kadınlarımızın rol model olması gerektiğine inanıyorum çünkü ben yaptıysam herkes yapabilir duygusunu insanlara geçirmek gerekir. Aynı zamanda iş hayatında olmak isteyen kadınlarımız ya da genç kızlarımız da bu süreçte sizi rol model almak isteyebilirler. Ben de bu süreçte yol aldığım ve içinde bulunduğum için çok mutlu ve memnunum.

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs sebebiyle tüm iş yaşamı, sosyal hayat sekteye uğrarken, şimdi yavaş yavaş normalleşme sürecindeyiz. Siz İZİKAD olarak bu süreçte neler yaptınız, üyelerinize ve iş insanlarına neler önerdiniz, öneriyorsunuz?

Biz de dernek olarak yüzyüze faaliyetlerimizi askıya aldık ve evde kalmanın, hijyenin önemini üyelerimizle paylaştık, korona virüs ilgili gereken tedbirleri alıp birbirimizle ve sosyal medyadan bu bilgileri paylaşmaya devam ettik, ediyoruz. Bu zorlu dönemi evlerimizde geçirirken hem komitelerimiz olsun, hem yönetim kurulumuz olsun hem de üye toplantılarımız olsun internet üzerinden aralıksız sürdürdük.

Hem planlı dernek toplantılarımız sürerken pandemi sürecini daha iyi anlamak için hem sağlık alanında uzman konukları online olarak konuk ederken, pandemi sonrası değişen iş yapma biçimlerini doğru tahlil ederek yapılması gereken dönüşümleri vakit kaybetmeden yapabilmek adına ekonomistleri, akademisyenleri de online olarak üyelerimizle buluşturmayı sürdürdük, sürdürüyoruz.

Yeni normalleşme döneminde İZİKAD olarak yapacağınız ilk etkinlik hangisi olacak?

Bu günler sona erecek ve biz yine aynı coşku ve başarıyla etkinliklerimize devam edeceğiz, buna gönülden inanıyorum. Ancak öncelikle yapmamız gereken bir AB projesi kapanış toplantı etkinliğimiz var, onu yapacağız ve aynı gün törenini yapacağımız İzmir Girişimcilik Dünyası Ödül Gecesi etkinliği olacak.

Bu etkinliğimizden sonra önümüzdeki projeleri değerlendirmek için çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Next page

Gazete Yenigün