Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İZENERJİ ÇALIŞANLARINA BİBER GAZLI MÜDAHALE

İzmir Büyükşehir Belediyesinde KHK'li işçilerin TİS kapsamına alınmamasına karşı Genel-İş üyeleri iş bırakma eylemine başladılar.

İZENERJİ ÇALIŞANLARINA BİBER GAZLI MÜDAHALE
İzmir Büyükşehir Belediyesi yapılan görüşmelere rağmen İZENERJİ'de örgütlü Genel-İş'in yetkisine yaptığı itirazı geri çekmiyor. Büyükşehir yönetimi KHK'li işçilerin sözleşme kapsam dışında bırakılarak iş güvencesinden faydalandırılmaması konusunda diretirken DİSK üyesi Genel-İş 2 No’lu Şube itirazın geri çekilmesi için iş bırakma eylemine İzmir Büyükşehir Belediye Binası önünde gerçekleştirmeye başladılar.

 NE OLMUŞTU?

Evrensel'den Metehan Ud'un haberine göre, DİSK'e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube'nin örgütlü olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZENERJİ Şirketi'nde başlaması gereken yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlayamıyor. İtirazın konusu ise kanun hükmünde kararname ile İZENERJİ bünyesine geçirilen eski taşeron işçilerin sözleşmedeki hukuki durumu.

İZENERJİ Şirketi'nde çalışan 4 bin civarında işçi bulunurken KHK ile birlikte 3 binden fazla taşeron işçi belediye kararı ile İZENERJİ şirketine geçirilmişti. Büyükşehir bürokratları KHK'li işçilerin sözleşme kapsamına dahil edilmesine itiraz ederek sayının yeniden belirlenmesini talep ediyor. Belediyenin bu tutumunu taşeron anlayışına devam ettirmek şeklinde yorumlayan sendika ise KHK'li işçilerin de sözleşme kapsamında olması ve güvenceli bir şekilde çalışması konusunda kararlı.


İZENERJİ İŞÇİLERİNİN TİS HAKKI GASP EDİLİYOR


Genel-İş ile yapılan görüşmelere rağmen ekim ayında yapılan yetki itirazını geri çekmeyen belediye yönetimi işçilerin toplu sözleşme hakkını gasp ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile son olarak DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve sendika genel merkez yöneticileri de görüştü. Toplantıda Kocaoğlu, itirazın geri çekilmesi konusunda talimat vereceğini söylese de herhangi bir adım atılmadı.


BAŞKA BELEDİYELERDE KHK'Lİ İŞÇİLER DAHİL EDİLDİ


Belediyenin yetkiye karşı açtığı davanın ise bir yıldan önce sonuçlanması beklenmiyor. Bu da enflasyon yüksek olduğu bu süreçte işçilerin sözleşme bitene kadar aynı ücretle çalışması anlamına geliyor. TİS görüşmelerinin Ocak ayı itibari ile başlaması gerekiyordu. Belediyenin daha önce İZELMAN'ın yetkisine yaptığı itiraz ise 13 ayda çözüldü. Öte yandan Genel-İş Sendikası yakın zamanda bir çok belediye şirketinde KHK ile geçiş yapmış işçileri de kapsayan toplu iş sözleşmeleri imzaladı. Sendikanın talebi İzmir Büyükşehir Belediyesine özgü değil.

İzmir Büyükşehir Belediye binası önünde eylemi başlatan çalışanlar, Çevvik kuvvet ekipleri tarafından biber gazlı müdahaleye uğradılar.

Next page

Gazete Yenigün