Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İYİ Parti İzmir’den Elazığ’a yardım tırı

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılırken bir yardım da İYİ Parti İzmir'den geldi...

İYİ Parti İzmir’den Elazığ’a yardım tırı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatıyla, İYİ Parti İzmir İl Teşkilatı’da deprem yaralarını sarabilmek için seferber oldu.  İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar öncülüğünde organize edilen ve çok sayıda yardım kolisinin hazır edildiği TIR, bugün Grup Başkan vekili Müsavat Dervişoğlu, GİK üyesi Cem Özdemir, İl Yönetimi ve ilçe başkanlarının katılımıyla Elazığ’a uğurlandı. 
Boşalan deponun hızla yeni yardım kolileriyle dolmasının ardından, ikinci bir TIR’ın da yola çıkabilceği ifade edildi. 

Deprem sabahında hemen bir kriz masası oluşturduklarını ifade eden İl Başkanı Kırkpınar; “Geçtiğimiz Cuma günü vuku bulan deprem hadisesi ile ilgili, Sayın genel Başkanımızın da aynı saatlerde bir canlı yayını vardı. Verilen ilk arada, Genel Başkanımız Genel Merkezimizi arayarak bir kriz masasının kurulmasını istedi. Aynı anda biz çoğu arkadaşımız il binalarına geldik. Sabah erken saatlerinde biz de bir kriz masası oluşturduk. İlçelerimizin tamamına bu büyük bir hızla yayıldı. Bütün ilçelerden çok yoğun bir şekilde, erzak ve battaniye yardımı yaptı. Deprem alanında neye ihtiyaç duyuluyorsa onu temin etmeye çalıştık. Bu ürünlerin tamamı sıfırdır. Bu TIR doldu. Depomuz hızla dolmaya başladı, sanırım ikinci TIR’ı da çıkaracağız öyle görünüyor” dedi.

Ülkenin deprem kuşağında yer aldığını hatırlatarak sözlerine devam eden Kırkpınar, yeterli önlemlerin alınmadığını vurguladı. Kırkpınar; “Üzülerek söyleyeyim; ‘Arama kurtarmada uzmanlaştık diyor yetkililer. Enkaz altından çıkmak istemiyoruz biz. Sağlam binalarda yaşamak istiyoruz. İnşallah bu acı sarma noktalanır da Türkiye’nin bütün noktalarında sağlam binalar sağlıklı yaşam alanları oluşturulur ve insanlar da bu acıları yaşamazlar” ifadelerini kullandı.

Başka ülkelerde yaşanan büyük çaplı depremlerin en az zarar ve yıkımla atladıldığının da altını çizen Kırkpınar; “Baktığınızda 6,8  gelişmiş ülkelerde olduğunda bu kadar hasar ve can kaybına yol açmıyor. Demek ki binalarımız  çürük. Sağlıklı yaşamak ve sağlam bnalarda yaşamak bir haktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kırkpınar’ın konuşmasının ardından TIR, arkasından su dökülerek Elazığ’a uğurlandı

Next page

Gazete Yenigün