Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İYİ Parti İzmir'den "Üç bölge” hamlesi

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Yarımada, Bakırçay ve Küçük Menderes başta olmak üzere İzmir'deki üç bölge hakkında rapor hazırlayarak genel merkeze göndereceklerini söyledi.

İYİ Parti İzmir'den "Üç bölge” hamlesi

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen il kongresinde güven tazeleyen İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, pandemi öncesi ve özellikle pandemi sonrası ülke ekonomisinin ciddi sıkıntılarla boğuştuğunu ifade etti.

Ülke ve kent ekonomisini değerlendiren İYİ Parti İzmir İl Başkanı Kırkpınar, "Devletin borçlanma stoğu dediğimiz, yani kendi hisse senedi veya hükümetin çıkardığı devlet tahvili, devlet tahvilleri ve hisse senetleridir. 1 Ocak-30 Nisan arasında 8.5 milyar dolar, borçlanma senetleri yoluyla ülkeyi terk etti. Bugünden itibaren ise bu 10 milyar dolar civarıdır. Dolayısıyla döviz rezervimiz eksi görünüyor" dedi.

IMF YERİNE ‘KATAR'A

Kırkpınar, "Bu tabloyla beraber bizim ülke olarak ihracatımızdan fazla ithalatımız var. Buna karşılık hükümetin izlediği politikalara bakıldığında 'biz IMF'nin kapısına gitmiyoruz' diyorlar. Gitmeyip ne yapıyorsunuz? Gidip Katar'la SWAP anlaşması yapıyorsunuz. Para kiralıyorsunuz. Faiz veriyorsunuz. ABD’nin New York Borsası, dünyanın en büyüğüdür. Açıkladığı kararlara bakıldığında Türkiye'ye yatırım yapma konusunda düşünülen ülke idi ancak artık düşünülmeyen duruma gelindi" diye konuştu.

Kırkpınar, ekonomide yaşananlara bakıldığında hükümetin attığı adımların global düzeyde güven telkin etmediğini ileri sürerken, Manisa'da kurulması planlanan ancak daha sonra vazgeçildiği öğrenilen Volkswagen'i hatırlattı.

İZMİR PROJELERİ

Üretime dayalı bir ekonomiye geçilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kırkpınar, tarım, sanayi, turizm ve teknoloji gibi alanlarda ekonomiyi geliştirmenin gerektiğini belirten Kırkpınar, yerelde, İzmir'de neler yapacaklarını söyledi.

Kırkpınar, "Yerelde gidip çiftçimizin sorunları dinleyip kayıt altına alacağız. Ne var İzmir'de bakıldığında, kentimiz tarım ve aynı zamanda turizm şehridir. Aynı zamanda öğrenci şehri ve yine aynı şekilde endüstri-sanayi şehirdir. Her havzanın kendi içindeki ekonomik göstergeleri nedir, halkın sorunları nedir. Bunu Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener'in talimatıyla Halkın Kürsüsünü kuruyoruz..." ifadelerini kullandı

VERİLER GENEL MERKEZE

İl Başkanı Kırkpınar, "Vatandaşın ekonomi başta olmak üzere sorunlarını dinlerken özellikle örneğin Torbalı tarım ülkesidir. Çiftçinin sorunlarını kayıt altına alacağız. Yarımada, Bakırçay ve Küçük Menderes havzası, buralarda sıkıntılarla metropolde ticaretle uğraşan çalışan insanlarla, yani hem çalışan hem çalıştıran insanların sorunlarını dinleyeceğiz. Rapor haline getirip genel merkezimize göndereceğiz" şeklinde konuştu.

30 BİN ÜYE

Pandemi öncesi 30 bin üye hedefine şartlanan İYİ Parti, çalışmalarına ara vermek zorunda kaldıklarını ancak Genel Başkan Akşener'e verilen 30 bin üye için yeniden çalışmaları yoğunlaştırıcıları, şu anda 14-15 bin civarında olan üye sayısının artacağını kaydedildi.  - Mehmet Emin AL  

Next page

Gazete Yenigün