;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İYİ Parti erken seçime hazırlanıyor

İYİ Parti, genel seçimlerin 2020 Kasım ayında yapılacağını düşünerek, Genel Başkan Meral Akşener'in talimatı üzerine ilçe ve il teşkilatlarını sürece hazırlamak üzere düğmeye bastı. Şubat ayında ilçeler, Nisan-Mayıs ayında iller ve Haziran-Temmuz ayında da büyük kurultay gerçekleştirilecek

İYİ Parti erken seçime hazırlanıyor

YENİGÜN / Yeni siyasi partilerin kurulması ve ittifaklar süreci tartışılırken, İYİ Parti'de erken seçim alarmı verildi. Parti, 2020 Kasım ayında bir seçim olacağını düşünerek ilçe ve il teşkilatlarını hazırlamak üzere kongre sürecini başlattı. İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından, Ankara'dan gelen talimat ve partinin rutin olağan genel kurul tarihi doğrultusunda ilçelerde ve illerde kongre sürecinin Şubat ayında başlayacağı ifade edildi. Mahallelerde başlayacak olan delege seçimlerinin ardından ilçe kongreleri, ilçelerin ardından ise il kongreleri yapılacak. İlçe ve illerde biten kongre sürecinin sonunda, Haziran-Temmuz 2020 tarihleri arasında büyük kurultay olacak. İYİ Parti yaz döneminde gerçekleştirdiği tüzük kurultayında herkesin aday olabileceğini açıklamış ve 'çarşaf liste' olarak adlandırılan yöntem ile seçime girmişti. Bu durum parti içi demokrasi adına oldukça dikkat çeken bir gelişme olmuştu.

"İLÇELER VE İLLERDE HAREKETLİLİK OLUR"
İYİ Parti özellikle üye kaydı konusunda geçtiğimiz aylarda adeta seferberlik başlatarak yoğun çalışmalara imza atmış, eski CHP'lilerden partiye kaymalar olmuştu. Tabandaki çalışmalarına önem veren İYİ Parti'nin, İzmir'de Şubat(2020) ayında başlayacak olan ilçe kongrelerinin hareketli geçmesi bekleniyor. Genel Başkan Meral Akşener'e karşı şu ana kadar dillendirilen herhangi bir rakip isim olmasa da, Haziran-Temmuz ayına kadar şartların değişebileceği ihtimali gözününde bulunduruluyor. İYİ Parti'de büyük kurultaya tek isim olan ve parti kurucusu Meral Akşener'in karşısına kimsenin çıkmayacağı konuşurken, ilçe ve illerde durumun farklı olacağı hatta oldukça hareketli geçeceği kulislerde konuşuluyor.

"DEMOKRASİ ŞENLİĞİ OLACAK"
İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Şubat 2020'de başlayacak olan kongre sürecini gazetemize değerlendirerek, "Başta Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener olmak üzere İYİ Parti, demokrasi kültürüne göre hareket eden ve parti içi demokrasiye önem veren bir partidir. Tüzük kurultayında çarşaf listeye gitmiş bir partiyiz. İlçelerimizde de, il kongresinde de birden fazla adayın çıkması normaldir. Bu demokrasi anlayışımızı ortaya koyar ki zaten olması gerekiyor. Yeterliği olan bu konuda aday olabilir. Kaç aday çıkar, kimler çıkar fark etmez ama kimsenin şüphesi olmasın kongrelerimiz demokrasi şenliği halinde geçecektir. Partimiz bu konuda açıktır, adaylık niyeti ve yeterliliği olduğunu düşünen arkadaşlarımız olacaktır. Bu da oldukça doğaldır" dedi.

KASIM 2020 HAZIRLIĞI

İYİ Parti İzmir İl Sekreteri Dündar Tanrıverdi ise kongre sürecine ilişkin, "Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve partimizin üst düzey yetkilileri, 2020 Kasım ayında bir erken seçim olacağını düşünerek ilçe ve il teşkilatlarımızı hazırlanmak üzere kongre sürecini Şubat ayında başlatıyoruz. Çünkü Türkiye'nin 2020'ye kadar seçime gitmek zorunda kalacağını, iktidarın ülkeyi bu ekonomik durum, işsizlik sorunu ve dış politika ile yönetemeyeceğini düşünüyoruz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in başkanlık yaptığı Başkanlık Divanı'nın kararı doğrulusunda kongre sürecini Şubat ayında başlatıp Haziran-Temmuz ayında da büyük kurultayın yapılacağı tarih olarak belirlendiği ifade etmişti" şeklinde ifade etti.

 Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün