;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İYİ Parti'de CHP Belirsizliği

Son yıllarda Türkiye'de, partilerin her seçim öncesi kazanma çabası, stratejileri ve çalışmaları kapsamında siyasi ittifaklar dönemine tanıklık edildi. 24 Haziran 2018 erken seçimler döneminde Türkiye'de demokrasi tarihinde oldukça yeni bir yol açıldı ve 'İttifaklar Demokrasisi' dönemi başlamış oldu

İYİ Parti'de CHP Belirsizliği

YENİGÜN 24 Haziran'da, ittifakla seçime ilk kez giden henüz yeni bir parti olan, 25 Ekim 2017 tarihinde kurulan İYİ Parti, seçime katılması için gerekli olan süreyi doldurmadığı gerekçesiyle seçime giremeyeceği kamuoyuna duyuruldu. CHP demokrasi hamlesi olarak adlandırdığı bir girişimle CHP'den İYİ Parti'ye 15 vekil transfer etti. İYİ Parti,  Tükiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde grubu olan ve seçime girmeye hak kazanan bir parti olak seçime gitti. Seçimlerde % 10.1 oy alarak meclise 42 vekil ile girmiş. CHP'nin bu hamlesi ile İYİ Parti, demokrasiye sahip çıkan yeni bir muhalefet cephesinin önemli bir ortağı olarak algılandı. Partinin genel başkanları ve kurmayları demokrasiye sahip çıkmak ve Türkiye'de yargının bağımsızlığı-ekonomi-insan hakları ve fikir özgürlüğü gibi alanlarında gerilediği tezi üzerine sahip çıkılan yeni demokrasi cephesinin tabanında aynı kenetlenme olmadığı, en azından tavandaki doku uyumunun tabanda olmadığı dillendirilmişti. 

İTTİFAK ŞARTI 

Genel seçimlerin ardından 31 Mart yerel seçimlerinde muhalefetteki yeni demokrasi cephesi olan Millet İttifakı, AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı'na karşı bir araya gelerek sandığa gitti. İstanbul başta, Ankara-Adana-Mersin, İzmir gibi büyükşehirleri ezici bir çoğunlukla kazandı. Parti genel başkanlarından, il başkanlarında dek söz konusu seçim başarısının Millet İttifakı başarısı olduğu her platformda deklare edildi; ancak bir süre sonra İYİ Parti Genel Başkanı Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı bir programda CHP'nin HDP ile arasında bir mesafe koymadığı taktirde ittifakın sürmeyeceği sinyalini verdi. Çünkü iddiaya göre, CHP özellikle ertelenen İstanbul seçimlerinde HDP tabanından oy istediği ancak birlikte fotoğraf vermediği iddia ediliyordu. 

İSTİFALARIN ETKİSİ 

CHP resmi açıklamalarında 'Millet İttifakı'nda HDP yoktur' dese de bazı CHP'li, vekiller Mersin ve Adana'da HDP seçmeninin oylarının seçimin kazanılmasında büyük rol oynadığı yönündeki açıklamaları, kısa bir süre sonra Millet İttifakı ortağı olan İYİ Parti tarafından rahatsızlık verici bulunduğu kulislerde iddia ediliyordu. Genel ve yerel seçimlerin üzerinden geçen sürede İYİ Parti'den ayrılan bazı milletvekilleri, partinin sandalye sayısının azalmasına neden olurken bazı iddialara göre tabandaki rahatsızlığın nedenlerinden biri de HDP ile arasında net bir mesafe koymamasından kaynaklandığı ileri sürüldü.

ÇAĞRIYA OLUMLU 
YANIT VERİLİRSE 

Geçtiğimiz gün milletvekillerinin art arda istifasıyla gündeme gelen İYİ Parti, HDP’den başta CHP olmak üzere tüm partilere yapılan “demokrasi ittifakı çağrısının partiye zarar vermemesi için” ittifak hamlelerini masaya yatıracağı kulislerde konuşulmaya başlandı. 
Partinin hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde CHP ile yaptığı iş birliğinin devam edip etmeyeceğinin “CHP’nin tavrına göre şekilleneceği” belirtilirken, İYİ Partili kurmaylar, “CHP’nin HDP’nin çağrısına ‘olumlu’ yanıt vermesi durumunda, İYİ Parti Millet İttifakı bileşenleri içinde yer almaz, alamaz” yorumlarını yapıyor. Kulislerde, bu durumun İYİ Parti’yi “Cumhur İttifakı’na yaklaştıracağı” da tartışılmaya başlandı.  

CHP'DEN NET
YANIT BEKLENTİSİ 

Yerel seçimlerde, iktidar bloğundan CHP’ye gelen “HDP ile gizli iş birliği yaptığına” yönelik iddialar, İYİ Parti’yi “milliyetçi - muhafazakâr seçmen” bazında “zor durumda” bırakırken, partinin bileşeni olduğu Millet İttifakı’nın “CHP’ye yönelik bu söylemlerle zedelendiği, CHP’nin de buna net bir yanıt vermesi gerektiğine” dikkat çekiliyor. 
İYİ Parti’nin tabana “HDP ile ittifakımız yok” açıklamasını yaptığı ancak tabanın “CHP’ye yönelik bu söylemlerden ötürü İYİ Parti yönetimine de artık tepkili olduğu” ifade ediliyor. CHP’nin HDP ile “yakınlaşmasının sürmesi durumunda İYİ Parti’nin tabanın sesini dinleyeceği, gerekirse Millet İttifakı bloğunda yer almayacağı” belirtilirken, bunun “İYİ Parti’yi, MHP ve AK Parti’nin bileşeni olduğu Cumhur İttifakı’na yaklaştıracağına” ve İYİ Parti’nin olası “Cumhur İttifakı bileşeninde yer alması için bazı kırmızı çizgilerin olduğu, bunların başında da partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem tavrının geldiğine” dikkat çekiliyor.

Mehmet Emin AL 


 

Next page

Gazete Yenigün