;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İstiklal Madalyası HARAÇ MEZAT!

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde bir kafede yapılan bir müzayedede, 89 yıllık 'İstiklal Madalyası' açık artırmayla 650 liraya satıldı. Koca bir tarihin bir kafede haraç mezat satılması tepki ile karşılandı

İstiklal Madalyası HARAÇ MEZAT!

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde yapılan bir müzayedede, 89 yıllık 'İstiklal Madalyası' 10 TL'den başlayan açık artırmayla 650 liraya satıldı. İstiklal Madalyası'nın müzayedelerde satılmaması gerektiğini savunan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği İzmir Şube Başkanı Recep Doğru, “Madalya bir nişandır, ödüldür. Yarışmalarda, sergilerde, özel etkinliklerde verilebilir. Özellikle savaşta yararlı olan kişilere verilir. İstiklal Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Savaşı gibi savaşlarda katkıda bulunan kişilere devlet tarafından verilen bir nişandır ve çok değerlidir. Manevi değeri çok yüksektir. Bu madalyaların müzayedelerde, internette ikinci el satış sitelerinde açık artırma ile satılması kesinlikle kabul edilemez. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Yönetimi olarak bu olayı nefretle kınıyoruz” dedi. 


“VEFA GÖSTERİLMELİ”
Bu tür madalyalara ve değerlere vefa gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Şube Başkanı Doğru, “Bu madalyalar kişilere verilmiştir. Özellikle İstiklal Madalyası ise şu anda  genellikle torunlarına kalır. O insanların bu değerleri koruması ve bundan gurur duyması lazım. En önemlisi vefa göstermesi lazım. Çünkü dedesi İstiklal Savaşı'na katılmış. Bu madalyaların, anıların çocuklarına, ailesine aktarılması lazım. Şu anda da terörle mücadele eden gazilerimize şeref madalyası veriliyor. Onlar bu madalyaları gururla, onurla üzerlerinde taşıyor. Bu madalyaların müzayedelerde satılması utanç verici. Bu noktada kişilerin duyarlı olması gerek. Eline bu tür madalyalar geçen antikacıların, bu değerleri Valilik kanalıyla devlete iade etmesinin daha doğru olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

650 LİRAYA SATILDI
Denizli'nin Pamukkale ilçesinde yapılan bir müzayedede, 89 yıllık 'İstiklal Madalyası' açık artırmayla 650 liraya satıldı. Antikacılık yapan Mehmet Akif Yılmaztürk, Çamlaraltı Mahallesi'ndeki bir kafede müzayede düzenledi. 50 kişinin katıldığı açık artırmada, 50 ila 100 yıllık 120 parça antika eser satışa sunuldu. Antika şamdanların, radyo, fotoğraf makinesi ve gramofonların bulunduğu açık artırmada, 89 yıllık bir İstiklal Madalyası da görücüye çıktı. Devlet tarafından 1930 yılında bir Kurtuluş Savaşı gazisine verilen 'İstiklal Madalyası', açık artırmaya katılan Adem Ceylan tarafından 650 liraya satın alındı. Mezatta, 1906 yılında yapılan gramofon 3 bin 100 lira, 1940 yılında üretilen antika fotoğraf makinesi ise 2 bin liraya satıldı. Antikacı Mehmet Akif Yılmaztürk, 8 yaşından bu yana koleksiyoner olduğunu, 5 yıldır antikacılık yaptığını söyledi. Yılmaztürk, 120 parça antika eserin satışının yapıldığını, açık artırmadan elde edilen gelirin yüzde 10'unu Denizli Alzheimer Derneği'ne bağışlayacaklarını belirtti.


İstiklal Madalyası kimlere verilir?
İstiklal Madalyası, Kurtuluş Savaşı'nda yararlılık gösteren askerlere ve sivillere, o dönemde milletvekili olanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına, Erzurum ve Sivas kongrelerine katılanlara, 'İstiklal Madalyası Kanunu ' adlı özel bir yasaya göre verilen madalyadır.

Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün