Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İşten koparıldı bebeğine sarıldı

Aliağa Belediyesi'de işine son verilen 200 çalışandan biri olan fizik mezunu yüksek lisans yapmış Nurcan Bakış, doğum iznine çıkmak üzereyken işine son verildi. Kendisi işsiz kalırken, çocuğu ise 5 bin 513 dolar borçlu doğdu

İşten koparıldı bebeğine sarıldı

Mehmet Emin AL / YENİGÜN -  İşten atılan işçilerin hikayesini daha önce defalarca gazetemize taşısak da bu hikaye hamile bir annenin tam da doğum iznine çıkmaya hazırlandığı bir günde iş akdine son verilen 200 Aliağa Belediyesi çalışanlarından Nurcan Bakış'ın hikayesi... İşsizliğin insanda yarattığı boşluk duygusunun derinliğine bakıldığında bazen bir baş dönmesi gibi tutunmak zorunda kalınan beden, yine boşlukta sallanan aynı gövdenin hikayesine evriliyor... Sabahın erken seslerine uyanıp pencerenin pervazına omzunu dayayıp uzaklara bakmanın yorgunluğu zaman zaman umutsuzluğun ağır yüküne dönüyor belki de... Zaman kendi matematiğinin derinliğini, duygusunu, kelimeleri yerli yerinde kullanmanın yorgunluğuna dönüşüp koordinatlarını ve disiplinini kaybettiğinde, fizik zamanın yerini duygu(sal) zamanın aldığı bir akrebin zehri, yavaş yavaş döne döne acı verir. Yakın yerde duran bir eşyaya dokunma duygusundan vaz geçmekle başlayan ağırlık duygusu....Günün herhangi bir saatinin hiç bir 'an'ı işaret etmediği, akan nehrin beraberinde taşıdığı beli-belirsiz, ses-sessizlik gibi.
Aliağa Belediyesi'nde işine son verilen 200 çalışandan biri olan fizik mezunu yüksek lisans yapmış Nurcan Bakış, doğum iznine çıkmak üzereyken işine son verildi. Çocuğu dünyaya geldiği 9 Ağustos günü, kendisi işsiz çocuğu ise 5 bin 513 dolar borçlu doğdu... Nurcan Bakış, 8 yıl boyunca disiplinli ve işine tutkun bir şekilde çalıştı. Mayıs ayının sonunda çıkarılmaya başlanan ve bayram öncesi son 3 kişi ile beraber iş akdi son verilen 200 çalışandan biri... 2018 verilerine göre Türkiye'de her doğan çocuk 5 bin 513 dolar borçlu doğuyor. 

TEKNOLOJİK GELİŞME İŞSİZLİĞİ

Nurcan Bakış, Aliağa Belediyesi'nde 2011'den beri yaklaşık 8 yıl çalıştı. Taşeronların KHK ile kadroya geçmesiyle birlikte belediyenin emlak servisinde zaten çalışan Nurcan Bakış, yaşadıklarını Yenigün Gazetesi'ne anlatırken, neden işten çıkarıldıklarına dair gerekçe olmasına rağmen mantığını anlayamadığını ifade etti. Fizik bilimine yıllarını vermiş anne Bakış'a, 22 Temmuz 2019 günü iş akdine son verildiğine ilişkin yazı tebliği edildi. Söz konusu yazıda, “Teknolojik gelişmeler nedeniyle insan gücü ile yapılan iş miktarının azalması gerekçesiyle iş akdine son verilmiştir" denildi. Bakış, "Yazıda tasarruftan söz ediliyor. Ben 2011 girişliyim ve benden 5 yıl sonra işe alınanlar var. Tasarruf mantığından bakıldığında bir çelişki söz konusu. Çünkü bana verecekleri tazminat daha fazla, 2 yıllık çalışan ile 8 yıllık çalışanın tazminatı aynı değil. Elbette ki kimsenin çıkarılmasını istemiyorum ancak mantıklı olmadığını ifade etmek istiyorum” dedi.

"SEÇİMDE LEHTE ALEHTE ÇALIŞMADIM"

Yaklaşık bir hafta önce oğlunu dünya getiren işsiz anne, seçim döneminde herhangi bir siyasi partinin lehine çalışmadığı, sadece sendikanın işyeri temsilcisi olduğunu hatırlatarak, “İşten atılmamızın nedenini gerçekten anlamadım.. Bir anlam veremedim ancak Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı ilgili sendikanın iş yeri temsilciydim. Bunun bir etkisi var mı bilemiyorum. Sendika değiştirin denilmişti, değiştirilenler de çıkarıldı. Hangi kriterleri dikkate aldılar anlamadım. Bir önceki dönem zaten 5 yıl beraber çalıştık, işimizden dolayı ne bir şikayet ne de bir rahatsızlık söz konusydu. Disipli ve detaylı bir şekilde çalıştım. Seçimler kapsamında lehte veya alehte herhangi bir parti için de çalışmadım. İşten çıkarılmasaydım doğum izninde olacaktım ve doğum ücretinden de faydalanacaktım. Yasal hakkım olan bir durum bu elbette. Planladığımız her şey yarım kaldı. İşsizlik nedeniyle zor durumda kaldık. Doğumdan sonra olsa belki bu kadar zor olmayacaktı ancak bir ay kala işimize son verilmesi maddi manevi açıdan çok zor durumda bıraktı” şeklinde konuştu.

"BİLGİSAYAR AÇMAYI BİLMEYENLER VAR"

Bakış, işten atılanların aslında işi bilenler olduğunu ileri sürerek iş yerinde bilgisayarda ofis programını bilemeyenlerin çalıştığını ifade etti. Hala arabulucuda olan ve işe geri dönme davası açmayı planlayan yeni anne Bakış, “Bize tebliğ edilen yazıda şöyle bir gerekçe vardı; “Teknolojik gelişmeler nedeniyle...” Şu an belediyede çalışan ve bir excel dosyası açmayı bilmeyen, ofis programını kullanamayan insanlar var. Eğer teknolojik gelişme diyorlarsa son yıllarda işimizle ilgili nasıl bir yeni teknolojik gelişme oldu. Emlak servisinde çalışan biri olarak ben bunu anlayamıyorum hala. Bu hiç mantıklı değil. Asıl iş yapanlar insanlar işten çıkarıldı. Bilgisayarı doğru dürüst kullanamayan insanlar varken asıl işi yapan eğitimini az çok tamamlamış insanları neden çıkarılıyor? Fizik bölümü mezunuyum, yüksek lisans yaptım. Benim gibi başka arkadaşlarımız da var. Acaba excel dosyası açamayan insanlar, yeni gelişen teknolojiyi anladılar da biz mi anlamadık?” dedi. 

İŞSİZ SAYISI ARTIŞ GÖSTERDİ
İşsiz sayısı 2019 yılı mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4 puanlık artış ile yüzde 14,1 seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4 puanlık artış ile %14,1 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,2 puanlık artış ile %16,1 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,5 puanlık artış ile %25,2 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 4 puanlık artış ile %14,3 olarak gerçekleşti.

Next page

Gazete Yenigün