;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İşten atılan sendikalı işçilerden eylem

İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölge’de bulunan ve F-35 savaş uçaklarının parçalarını üreten Kale grubuna ait Pratt&Whitney fabrikası önünde işçiler, eylem gerçekleştirdi.

İşçilerin sendika üyesi olduğu için işten çıkarıldığı öğrenildi. İşçilerin işyeri giriş kartlarına da el konuldu. İşyeri giriş kartlarına da el konulan işçiler fabrika önünde açıklama yaptı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler sendikanın tanınmasını ve işten atılanların geri alınmasını talep etti.

Birleşik Metal İş sendikası açıklama yaptı. Açıklamada;
"İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölge’de Türk Kale Grubu ile Amerikan Pratt&Whitney ortaklı ve ağırlıklı olarak F-35 savaş uçaklarının motor parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi fabrikasında çalışan işçiler sendikamıza üye oldular.
Uzunca süredir örgütlenme çalışmalarını yürüttüğümüz işyerinde işçilerin sendikamıza üye olmaya başlamasının ardından işyeri yönetimi işçi çıkarmaya başladı.
Bugün sabah önce 4 üyemiz işten çıkarılmıştır. İşten çıkarma baskısının sürdüğü işyerinde son olarak işten atılan sendika üyesi işçi sayısı 7’ye yükselmiştir.
İşten çıkarmaların işçilerin sendikalaşmasına engel olmak, işçileri korkutmak ve kararlarından vazgeçirmek amaçlı olduğunu biliyoruz.
Kale Pratt&Whitney yönetimi, bir yandan sendika üyesi işçileri işten çıkarıyor, diğer taraftan sendikanın yeterli çoğunluk sağlamasını önlemek için işyerine SGK kayıtlarında yeni işçi girişi yapıyor.
Kale Pratt&Whitney, bir yandan sendikalı işçileri işten atılıyor, diğer yandan sayıyı yükseltmek için kağıt üzerinde işçi girişi yapıyor.
Bu tam boy hukuksuzluk, yasa kural tanımamazlıktır.
Buradan hatırlatmak istiyoruz.
Sendikaya üye olmak işçilerin anayasal hakkıdır. Şirket yönetimi, şirketin Amerikan ortaklı olması ya da savunma sanayinde savaş uçağı parçası üretiyor olması nedeniyle işçilerini sendikasız çalıştırma hakkına sahip olduklarını düşünüyor olabilirler. Kale Pratt&Whitney de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarına tabi olan, uluslararası sözleşmelerin bağlayıcılığı altında bulunan bir şirkettir. Kale Pratt&Whitney işçileri de tüm işçiler gibi sendikalaşma hakkına sahiptir.
Şu anda Kale Pratt&Whitney’de bu hak engellenmektedir. Bu açık suça sessiz kalmayacağız.
Şirket yönetimini bu hatadan dönmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde üyelerimizin maruz kaldığı hukuksuzluğa karşı ulusal ve uluslararası düzeyde mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kale Pratt&Whitney işçilerinin de bu kararlılıkta olduğunun altını çiziyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

Next page

Gazete Yenigün