Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2020 - 23:16

İşte otellerde uygulanacak kurallar

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un imzasıyla, Covid-19'a ilişkin kontrollü normalleşme sürecinde turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla konaklama tesislerinde alınacak önlemlere ilişkin genelge yayımlandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, turizm tesislerindeki havuz çevresi ve kıyıdaki gölgelikler ile şezlong grupları dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenecek. Misafirlerden, son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerde, varsa kronik rahatsızlıklarına ve Covid-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenecek.

Turizm işletmeleri, faaliyetleri sırasında ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilen tedbirlere tam olarak uyacak.

Grafik: TRT Haber

İşletme genelinde Covid-19 ve hijyen kurallarını ve uygulamalarını kapsayan bir protokol hazırlanacak.

Protokol; düzenli aralıklarla değerlendirilecek, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum veya kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek. Protokol kapsamında, hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler de tanımlanacak. - TRT Haber