Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İş’te kadın güçlü kadın

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Başkanı Betül Sezgin, “Sadece kadın kadına değil erkek kadına da güçlüyüz” diyor. İZİKAD'ın projeleriyle çarpan etkisi yarattığını ifade ediyor

İş’te kadın güçlü kadın

Onlar çok farklı..Çok sayıda kadın derneği var ancak onlar gerçekten çok farklı.. Lider, çağdaş, demokratik, üretken, bilime ve uzmanlığa değer veren ve kadının her şeyden önce bir birey olarak üretime sağlayacağı katkının, yaratacağı ekonomik değerin önemini idrak ve takdir eden uygar bir Türkiye’nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak adına, kadın girişimcilerin kendi aralarında işbirliği ve dayanışma ortamı yaratarak bir yandan mevcut kadın girişimcilerin varlığını güçlendirmek, diğer yandan da kadın girişimci sayısını arttırmak ve böylelikle iş dünyasındaki statülerini sağlamlaştırmak adına kurulan bugünlerde 12.yılına adım atan İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD).. Dernek başkanığı bayrağı Huriye Serter’den devralan Betül Sezgin. Sezgin’e derneğin süregelen projelerinden söz et desek yerimiz dolacak.. Başlıklar halinde anlatın diyelim bari..

İZİKAD'DAN PROJE YAĞMURU

İZİKAD'ın projelerini hakkında bilgi veren Sezgin, “İlk önce KOSGEB projesiyle başladık. Proje e-okul kapsamındaydı ve genç kadınlara, iş hayatında olan kadınlara ya da iş hayatına girmek isteyen kadınlara girişimcilik eğitimleri veriyorduk. Sonra İzmir İl Dernekler Müdürlüğü’nden bir proje aldık. O da “Dokuma Sanatındaki Çiçekler” adlı projemizdi, orada da hiç mesleği olmayan kadınlara, Karşıyaka Belediyesi işbirliği ile, dokuma desinatörlüğü eğitimi verdik. Daha sonra 2018 yılında ABD Büyükelçiliği’nden aldığımız hibe ve Aydın Denizli ve Manisa’daki ticaret odaları; Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi iştirakçilerimiz ile ‘’Ege Bölgesindeki İş Kadınları Derneklerinde Kapasite Geliştirme’’ adını taşıyan projemizi gerçekleştirdik. 2019 yılında da başvurusunu yaptığımız Avrupa Birliği projemizi hayata geçirdik. AB projemiz iş hayatında kadın statüsünün güçlendirilmesiyle ilgili bir projemizdi. Avrupa Birliği projemizde merkezi İspanya’da olan Akdeniz İş Kadınları Federasyonu’yla birlikte hareket ettik. Bu projenin tamamlanmasını da Eylül’ün 29’unde online ve offline olarak gerçekleştireceğiz" dedi.

PANDEMİ ENGEL OLAMADI

"Diğer bir yandan sürdürülebilir projelerimizden biri olan Genç İZİKAD projemizin bu yıl 8.sini tamamladık" diyen Sezgin, "Bu projemiz ile genç kadınlara girişimcilik eğitimleri atölye çalışmaları, mentörlük desteği verip aynı zamanda da karşılıklı bir bilgi alışverişinde bulunmuş oluyoruz. Bu yıl ilk defa medikal ve teknoloji alanında da projeler geldi. Bu bize Genç İZİKAD projemizin zaman içinde nasıl gelişip yol kat ettiğini göstermiş oldu. Her ne kadar pandemi dolayısıyla sıkıntılı bir dönem yaşasak bile eğitimlerimize ara vermedik, online olarak devam ettik. Ödül törenimizi ise coşkulu ve yüksek katılımlı bir biçimde ağırladığımız misafir ve protokollerimizle temmuz sonunda çevrimiçi olarak yaptık. Yine sürdürülebilir projelerimizden olan finansal okuryazarlık eğitimlerine yerel yönetimlerimiz ile birlikte online olarak yapmaya devam etmekteyiz" ifadelerini kullandı.

BETÜL SEZGİN'İN HİKAYESİ

İZİKAD tüm benzer dernekleri aynı çatı altına getirmeye çalışıyor..İş Kadınları Federasyonu adı altında. Her konuda olduğu gibi bunda da İzmir öncü olacak. 2.5 yıldır Adana, Gaziantep, Samsun, Antalya gitmedikleri şehir kalmamış. Çalışmaların Aralık sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Uluslararası çalışma grubunda da yurtdışındaki kadın dernekleri ile ortak hareket ediyorlar. Kıbrıs,Hollanda,Almanya,İngiltere,Bosna Hersek görüşmeleri ile önemli adımlar atılmış.

- Betül Sezgin’in yolu nasıl İZİKAD’la kesişti acaba?

“Liseyi bitirdikten sonra evlendim. Üniversite okumaya çok meraklı bir çocuktum ama hızlıca evlenince şartlar böyle gelişti. Sonra evliyken okuma kararı aldım ve eşimin desteğiyle birlikte iki kız çocuğumdan sonra içmimar olmaya karar verdim. Üniversiteye gittiğimde 30 yaşındaydım ama yaşıma göre iş hayatı ile ilgili yeterli bilgi birikimine sahip değildim ve daha önce hiç sosyal sorumluluk projelerinde yer almamıştım. Bu konuda hem birey olarak kendimi geliştirip hem de topluma katkı sağlamak amacı ile 2010 yılında İZİKAD’a katıldım. İZİKAD, 2008 yılında kuruldu, ben 2010 yılından beri derneğin her kademesinde çalıştım. Önce üyeydim, sonra komitelerde çalıştım, komite başkanlıkları yaptım, genel sekreterlik yaptım. Şimdi de derneğin 4. Başkanıyım. Bizim derneğimizde projeler tabii ki çok önemli ama dostluğumuz arkadaşlığımız her şeyden daha önemli. Bunun sonucunda da etkili bir iletişim ve bilgi paylaşımı içinde bulunabiliyoruz. Bizim şu an 80 aktif üyemiz var istesek çok daha fazla olabiliriz ama amaç nicelik değil, daha çok nitelikli üyeler olsun istiyoruz. Ve her birimiz ayrı meslek dallarında olmaya özen gösteriyoruz”

- “Kadın kadının kurdudur derler”

“O hiç öyle değil. Hobbes'un sözüdür ve doğrusu ‘’insan insanın kurdudur." Bu sözle insanın kendi varlığını korumak için sürekli diğeriyle bir savaş içinde olmasından bahsetmektedir. Yoksa sadece kadınlar arası bir savaştan bahsedilmemektedir. Buna yakın çevremden verebileceğim en somut örnek İZİKAD’tır. Biz çok güzel anlaşıyoruz ve birbirimize destek oluyoruz. Ayrıca biz sadece kadın kadına değil erkek kadına da güçlüyüz. İçinde bulunduğumuz durum kadın erkek meselesi değildir. Zaten bunu kadın erkek meselesi adı altına aldığımızda aslında eşitsizliği öne çıkarmış oluyoruz. Mesele insanlık ve demokrasi meselesidir. Cinsiyet, ırk, din vb ayırmadan insanın insana desteği, iletişimi, eşitliği ve adaletidir.

"VAZGEÇMEYİN KADINLAR"

Aynı zamanda yine yerel yönetimlerin desteği ile üyelerim kendi meslekleri ile ilgili birikimlerini paylaştıkları seminerleri semt evlerinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Sezgin, "Kız meslek liselerinde “Vazgeçmeyen Kadınlar” adlı bir projemiz de var. Onlara kendi hayat tecrübelerimizi anlatıp “biz yaptıysak siz de yapabilirsiniz” diyerek rol model olmaya çalışıyoruz. Eylül ayında başvurusunu yaptığımız İl dernek müdürlüğü, Konak Belediyesi, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte hareket edip tekstil sektöründeki operatör kadınlarımıza eğitimler vererek; sektöre tasarım ve teknoloji alanında yetişmiş kalifiyeli işgücü kazandırmayı amaçladık" dedi.

"ÇARPAN ETKİSİ YARATIYORUZ"

 "Projelerimizi hayata geçirmeden önce piyasa analizleri yapıyor, ihtiyaçları tespit ediyor ve bunlara yönelik projeler hazırlıyoruz. Bu projede ise tekstil fabrikaları bize bazı makinelerin operatörlüklerinde çok ciddi eleman sorunu yaşadıklarını söylediler ve eğer bununla ilgili bir proje yapılırsa proje başvurularına göre %30 kadar istihdam edebilme sözü verdiler. İZİKAD olarak projelerimizde özellikle dikkat ettiğimiz noktalardan birisi mutlaka üniversite, yerel yönetimler, özel sektör, dernekler ve ticaret- sanayi odalarının içinde yer almasıdır. Burada amaçladığımız birlikte hareket edip çarpan etkisi yaratmaktır”

AİLESİ HER ŞEYİ

Betül Sezgin içmimar. Kendi şirketinde mesleğini sürdürüyor. Mimarlık fuarlarını kaçırmamaya gayret ediyor. Sergi ,konser, tiyatro gibi etkinliklere katılmayı çok seviyor. Felsefecilerin hayatını okumak ya da onlarla ilgili bilgi almak onu mutlu ediyor. Müzikte tercihi klasik müzik..Seyahat ve tatilde tercihi ise yurtdışı. Eşi avukat, büyük kızı kendisi gibi mimar. Küçük kızı babası gibi hukuk tahsilinde. -Erkan SEVİNÇ

Next page

Gazete Yenigün