;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İşler: İzmir, Antalya olmasın

İzmir'in 2019 turizm raporunu kamuoyu ile paylaşan ETİK Başkanı İşler, “Biz Antalya olmak istemiyoruz. Antalya gibi 16 milyon turist de istemiyoruz. Biz daha az ama nitelikli turistle yol almak istiyoruz” diye konuştu

İşler: İzmir, Antalya olmasın

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), İzmir'in 2019 turizm raporunu kamuoyu ile paylaştı. ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir'in turizmden daha fazla pay alması için yeni bir strateji belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu raporun amacı İzmir turizminin yapmış olduğu hareketi objektif ve istatistiksel olarak ortaya koymak, İzmir'e gelecek yatırımcıların bu rapordan faydalanmasını sağlamak. Yerel yönetimlerin, seçilmişlerin, atanmışların ve basının bu rapordan çıkartabileceği birtakım sonuçları, İzmir turizminin lehine kullanması adına hazırlanmış bir rapordur. Bu raporun çıktılarının çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi. 


“HER ŞEY VAR HİÇBİR ŞEY YOK”
İzmir'in nitelikli turiste ihtiyacı olduğunu ifade eden İşler, “İzmir'de sağlık turizmi, spor turizmi, deniz, kum güneş turizmi var diyoruz ama hiçbirisi yok. İzmir'de aslında her şey var ama hiçbir şey yok. Biz İzmir turizmini yermek istemiyoruz. Elimizde her şey var. Turizmi hep beraber ayağa kaldırabiliriz, İzmir'i layık olduğu noktaya taşıyabiliriz. Bizim dövize ihtiyacımız var. Bizim yurt dışından gelecek yabancı turistlere ihtiyacımız var. Zaten yurt içi pazarında da kan kaybeden bir İzmir var. Kruvaziyer yok denecek kadar az. Bizim bir an önce bu tabloya bakarak bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Biz Antalya olmak istemiyoruz. Biz Antalya gibi 16 milyon turist de istemiyoruz. Biz daha az ama nitelikli turistle yol almak istiyoruz” diye konuştu. 


İZMİR, EN UYGUN KENT
Turizm sektöründe 20 yıldır araştırmalar yapan Erol Karabulut, gerçekleştirdiği sunumda 2023 turizm stratejisinde İzmir'in rolüne dikkat çekerek şunları söyledi: 
“İzmir peş peşe darboğazların içinden geçti. Ama bunu kimse dillendirmedi. Şu anda İzmir'in turizm 2023 stratejisinde alabileceği rol çok sınırlı. Burada yönetenlerin bir karar vermesi lazım. Vizyon 2023'te uygulanabilecek bütün projeler İzmir'de uygulanabilir aslında. İzmir 2023 hedeflerinin destek alabileceği en müsait kenttir. 2023 politikalarının altını doldurmak sizlere kalıyor. İzmir'in bir yaşam tarzı var. Bu yaşam tarzına turistin dahil olması lazım.”  

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün