Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

İNSANLIĞA İLK KEZ AKTARILAN ASANA TEKNİĞİ

Çok faydalı bir Asana (Yoga duruşu) tekniği daha insanlara ilk defa aktarıldı. Teknik,Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı - Büyük Üstad Akif Manaf tarafından Yoga severlere gösterildi.

İNSANLIĞA İLK KEZ AKTARILAN ASANA TEKNİĞİ

Sinir sistemini canlandıran, dengeleyen, zihinsel berraklık kazandıranbu Asana tekniğinin isminin“Ekapada Bhu Namanasana”olduğu da belirtildi.Pelvis bölgesini, kalça eklemlerini esneten; kol, omuz ve göğüs kaslarını güçlendiren bu Asana omurgada, boyunda ve kafada kan dolaşımını hızlandırıyor. Ayrıca içorganları harekete geçirdiği ve sindirimi düzeltmekte destek olduğu daaçıklandı.

Asana Nedir?

“Asana” Sanskrit bir kelime olup “duruş” veya “pozisyon” anlamına gelir.Asanalar Yoga duruşlarıdır,Yoganın esas aletleridir ve bedeni, zihni, duyguları dengelemek için uygulanırlar.Duruşlar fiziksel boyuttayapılırken, aynı zamanda zihinsel gerilimleri de gidermektedir. Asanalar beden aracılığı ile zihnietkilemektedir.

Orijinal Yoga metinlerinde 8.400.000 Asananın mevcut olduğu bildirilmektedir. Bu duruşlar, farklı varlıkların olumlu özelliklerinin ve yönlerinin de insanoğlunda gelişmesini sağlamaktadır.Örneğin birey aslanın korkusuzluğuna, ağacındengesine, nilüferin temizliğine, çekirgenin uyanıklığına, kuğunun zarifliğine, devenindayanıklılığınasahip olmaktadır. Duruşuyaparken bedene verilen şekil, enerjinin ilgili organlara akmasını sağlamakta, organizmayacanlılık vermekte ve bireyde yapılan duruşun özelliklerinin gelişmesineyardım etmektedir.

Açıklamalar, Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) Başkanı Büyük Üstad Akif Manaf’ın “Yoga - Asana Vücut Çalıştırma Sanatı” kitabından alınmıştır. Asana teknikleriyle ilgili daha detaylı bilgileri bu kitaptan edinebilirsiniz.

Next page

Gazete Yenigün