Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

İngiltere'ye Osmanlı Torunu başbakan

İngiltere'de, eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri seçildi. Muhafazakar parti liderliğine seçilen Johnson ülkenin 77. Başbakanı oldu.

İngiltere'ye Osmanlı Torunu başbakan

Britanya’da, Muhafazakar Parti’nin, 7 Haziran’da istifa eden lideri Theresa May’in yerine Boris Johnson seçildi. Johnson, 160 bine yakın parti üyesinin oy kullandığı seçimde 92 bin 153 oy alarak rakibi dışişleri bakanı Jeremy Hunt’ı geride bıraktı. 46 bin 656 oy alan Hunt’ın iki katı oyla seçilen Johnson, ülkenin yeni başbakanı oldu.

May, başbakanlık koltuğunu yarın bırakacak. May’in Kraliçe 2’nci Elizabeth’i ziyaret etmesinden sonra, Kraliçe Johnson’ı ‘resmen’ başbakan olarak atayacak.

Johnson, seçildikten sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Benim seçilmeme ilişkin kararı sorgulayacak insanlar olduğunu biliyorum. Hiç kimsenin, hiç bir partinin akıl üzerinde egemenlik kuramayacağını vurgulamak isterim. Bu partinin 200 yıllık geçmişine bakarsanız bizi, Muhafazakarları göreceksiniz. Biz insan doğasının sahip olduğu en iyi değerlere sahibiz.”

Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği’nden çıkma sürecini (Brexit) yönetemediği için istifa etmek zorunda kalmış; Muhafazakar Parti yeni başkan arayışına girmişti. Johnson’ın favori gösterildiği seçim sürecinde bir grup bakan istifa etmişti. Johnson, ekim sonuna kadar Britanya’nın AB’den çıkacağını vaat etmişti.

Osmanlı bağlantısı
Başkent Londra’nın eski belediye başkanı ve eski dışişleri bakanı Johnson, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dahiliye nazırı (içişleri bakanı) Ali Kemal’in torunu. Aynı zamanda yazar ve gazeteci Ali Kemal, İkinci Meşrutiyet ve Mütareke döneminde İttihat ve Terakki karşıtı görüşleriyle biliniyor.

Damat Ferit Paşa hükümetlerinde kısa bir süre Maarif ve Dahiliye nazırlığı yapan Ali Kemal, Milli Mücadele aleyhinde tavır takındı ve Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından İstanbul’da tutuklandı. 1922’de İzmit’te Nurettin Paşa’ya bağlı askeri birliklerce linç edildi. O, ölünce Britanyalı eşi çocuklarını da alıp ülkesine gitti.

Erdoğan'dan tebrik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson'ı tebrik ederek yeni görevinde başarılar diledi.

Erdoğan, paylaşımında, "Birleşik Krallık'ın 77. Başbakanı olan Boris Johnson'ı tebrik ediyor, kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Bu yeni dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyorum." ifadelerine yer verdi.

Next page

Gazete Yenigün