Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İlk müdahaleyi 'İzmir Barosu' yapacak

Başkan Adayı Atalay'dan Önemli Açıklamalar.

İlk müdahaleyi 'İzmir Barosu' yapacak

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Baro Başkan Adayı Avukat Atalay Aksay, yaklaşan Baro seçimlerine ilişkin olarak, “İzmir Barosu, İzmir yerelinde toplumun çıkarlarına aykırı olacak her şeyin ilk önleyicisi olmalı, derhal devreye girmeli. Bir yerde bir hayvana eziyet edilirse, bir ağaç kesilirse, bir kadın şiddet görürse ilk önce İzmir Barosu devreye girmeli ve hesap sormalı. Konuşursa sadece İzmir Barosu konuşur. Gücümüzün farkına varalım” dedi.

 

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu Baro Başkan Adayı Avukat Atalay Aksay'la baronun toplumdaki yerini, güncel sorunlarını, adalet ve hukuk sisteminin mevcut durumunu ve projeleri konuştuk. Adaletin olmadığı yerde, hiçbir şekilde huzur olmadığını savunan Aksay şöyle konuştu, “İnsanların önce sisteme güvenmesi gerekiyor. Halkın içinde adalete ilişkin şüphe varsa; insanlar yatırım yapmaktan kaçınıyor, beraberinde istikrarsızlıklar oluşuyor. Bizim güvene ihtiyacımız var. Hukukun varlık amacı; güçlüyle güçsüzü dengelemektir. Bu dengeyi bozup, hukuku tartışmalı hale getirirseniz önce ekonomi bozuluyor, ardından da refah seviyesi düşüyor. Bizim adalete olan güveni yeniden tesis etmemiz gerekiyor. Baro, toplumdaki adalet dengesini gözetmek zorunda. Baro, toplum için bir erken uyarı sistemi. 22 Ekim'den sonra İzmir Barosu, hepimizin tüylerini diken diken edecek bir baro haline gelecek. Toplum nezdinde yargının inandırıcılığı kalmadı, yargıya güven azaldı. Bu şartlarda insanlar kendi yargılarını kendileri yaratmaya başlayabilir. Bu çok sıkıntılı bir durum.


“EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Adalete olan güven azalınca, güçlüyü kazanmaya teşvik etmiş olursunuz. Yargının bağımsız olması lazım. Kanunlar duygusal değildir. Kanunu, hukuku, hakimi, yargıyı lütfen bağımsız bırakın. Böylece sistem kendi kendine işler. Yargı ve eğitim bizim olmazsa olmazımız. Baroyla ilgili projelerimizin çoğu eğitim odaklı ve avukatların hakları ön planda. Eğitim dediğiniz mesele 15 yıl sonrasını görebilmektir. Eğitimde de deneme yanılma olmaz. Gelecek nesiller bizi ileriye taşıyacak. Hukuk eğitimlerini ilkokulda vermek durumundayız. İnsanlar, ilkokulu bitirdiklerinde dilekçe yazabilmeli, haklarını hukuk yoluyla savunmayı öğrenmeli. Hukuk eğitiminin ilkokula girmesi bu nedenle önemli.”

YETERSİZ AKADEMİK KADRO

Ülkemizdeki hukuk eğitiminin maddiyata endeksli olduğunu savunan Aksay, “Şu anda 110 bin avukat ve 72 bin hukuk fakültesi öğrencisi var. Kar topu gibi büyüyen sorun üstümüze doğru geliyor. Her sene bu 72 bin kişi kademeli olarak sisteme girecek. 80'den fazla hukuk fakültesi var ancak yeteri kadar akademisyen yok. Bu kadar yetersiz akademik kadroyla, sadece gelir elde etmek için hukuk fakültesi açarsanız, birçok hukukçu yeterli nosyonu almadan sisteme dahil olur. Böylece mesleği sadece para kazanma aracı olarak görmeye başlar. O zaman etik değerlerden vazgeçmişsiniz demektir. Bu domino taşlarının hepsi birbiriyle bağlantılıdır” diye konuştu.


 

BARO HESAP SORMALI

Baroyla vatandaşın her zaman iç içe olduğunu vurgulayan Aksay şunları söyledi, “Referandum sürecinde barolar, vatandaşlara değişenin ne olduğunu anlatmak için sokaklara döküldü. Barolar, toplumda mutlaka önder olmalıdır. İzmir Barosu, İzmir yerelinde toplumun çıkarlarına aykırı olacak her şeyin ilk önleyicisi olmalı, derhal devreye girmeli. Bir yerde bir hayvana eziyet edilirse, bir ağaç kesilirse, bir kadın şiddet görürse ilk önce İzmir Barosu devreye girmeli ve hesap sormalı. Toplumun teminatı ancak böyle sağlanır. Son günlerde avukatlık mesleğine ve mesleğin bağımsızlığına karşı eylemsel bir olumsuzluklar bütünü var. Bunun sebeplerini sorgulamamız lazım. Geçtiğimiz hafta İstanbul Barosu'na bağlı bir meslektaşımız, duruşmada yaptığı bir savunma nedeniyle tutuklandı. Bu hukuk tarihinde bir kara lekedir. Avukatlık mesleğinin özü savunmadır. Ben o hakimin nosyonundan şüphe ederim. Bununla ilgili bir ceza başvurusu yapacağız. İzmir Barosu, 22 Ekim'den sonra bu toplumsal refleksin gelişmesi için geliyor.”

PROJELERDE NELER VAR?

-Bir başkan adayı, kendi seçim bildirgesini kendisi yazmalı. Gelecekle ilgili plan, proje ve eylemleriniz mutlaka sizin tarafınızdan hazırlanmalı. Eğer dümene geçmeye talipseniz, o geminin her yerini bilmelisiniz. Dolayısıyla kendi bildirgemi kendim yazdım. Projelerimiz ayakları yere basan, uygulanabilir projelerdir.

- 'Yerelde Avukat Hakları' diye bir kurul kurduk. Bizim öncelikle yerelde avukat haklarını savunmamız lazım. Menzil dışına ateş etmeyeceğiz. Avukatın itibarını yerelden başlayarak yükseltmemiz lazım.

- Şu anda mesleğe yoğun bir giriş var. Meslektaşlarımız kendi evlerini ve ofislerini almakta güçlük çekiyor. Bu sorunu çözmek için kooperatif kurmayı hedefliyoruz. Genç avukatların önce başını sokacak bir yere ihtiyacı var.

- Dijitalleşmeyi önemsiyorum. Baroda dijital dönüşümü yerine getireceğiz. Meslek içi eğitimlerin tamamını dijitalde vereceğiz. Yılda sadece 12 tane yüz yüze eğitim vereceğiz. Bu eğitimleri konforu yüksek yerlerde vereceğiz.

- Staj eğitimleri için müfredat oluşturacağız. Bu müfredat Türkiye'de ilk olacak. Stajyerlerimiz avukat olduklarında, nasıl bir staj eğitimi geçirdiklerini hatırlayacaklar.

- Yerelde avukatın itibarını yükseltebilmek adına, yerel işletmelerle ve ulusal şirketlerle oturup, avukatların gücünü tekrar onlara döndürmeye çalışacağız. Yani 9 bin avukatın harcama alışkanlıklarına göre ulusalda ve yerelde bir takım şirketlerle menfaat sözleşmesi imzalayacağız. Bizim itibarımız; örgütlü gücümüz.

- İzmir farkını göreceksiniz. Konuşursa sadece İzmir Barosu konuşur. Eğer konuşamıyorsanız, o koltukları işgal ediyorsunuz demektir. Bu koltuğun gücünü azımsamayın. İlk müdahaleyi İzmir Barosu yapacak. Meslektaşlarımızın iradelerini sandığa yansıtmalarını istiyoruz.

Doğukan Fikri FİDAN

 

Next page

Gazete Yenigün