Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İlham veren kent: Selçuk

100 gün içinde Selçuk'un tarih ve turizm potansiyelini açığa çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını aktaran Sengel, “Biz 'İlham Veren Kent Selçuk' markasını aldık. Bu kentin köklü bir kültür politikasına ihtiyacı var. Efes Selçuk'tur diyoruz” dedi

İlham veren kent: Selçuk

Görevi başında 100 günü geride bırakan CHP'li Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Yenigün Yönetimi'ni ağırladı. 100 gün içinde Selçuk'un tarih ve turizm potansiyelini açığa çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını aktaran Sengel, “Selçuk, her noktasında size ilham veren bir yer. Sanatçılar buraya gelince büyülenir ve öyle gider. Selçuk'a gelen memurlar burada kalmaya karar verirler. Gençler çocuklarını burada büyütmek ister. Biz de 'İlham Veren Kent Selçuk' markasını aldık. Bu kentin köklü bir kültür politikasına ihtiyacı var. Bu yıl emekleyeceğiz ama sonra koşmaya başlayacağız. Efes Selçuk'tur diyoruz. Turizm potansiyelini yükseltmek adına doğru çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz” dedi. 


Görevinizin başında 100 günü geride bıraktınız. Nasıl geçti?

100 gün rüzgar gibi geçti. Çünkü rüzgarla yarışır gibi koşturmaya başladık. Dolu dolu geçti. Önemli olan 5 yılın sonunda da aynı şevkle, aynı azimle devam edebilemek. 5 hedef 50 projeyle yola çıkmıştım. Bu noktada önemli adımlar attık. Belevi Şeftali Şenliği ile ilçemize insanlar akın etti. Belevi ve Selçuk halkı bundan çok memnun. Esnafa yansımaları olumlu oldu. Keyifli bir şenlik gerçekleştirdik. Sözümüzü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

15 BİN METRAKARE ASFALT DÖŞENDİ

Selçuk'ta yollarımız oldukça kötüydü. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yollarımızın asfaltlama çalışmasını yapıyoruz. 100 gün içinde 15 bin metrekare sıcak asfalt dökümü yaptık. Halk bu çalışmadan çok mutlu. Kurumlar arası işbirliğine kesinlikle inanıyoruz. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından bizden önce başlamış olan bir dutlu yol projesi var. Ama biz baktık ki yüzde 40'ı ödeyemeyeceğiz. Bu nedenle gittik Vali Bey ile konuştuk. Sağolsun o da bizi geri çevirmedi. Yüzde 80'e çıkardık. Dutlu yol projemiz devam ediyor. 

SELBİM İHBAR HATTI

Temizlik hizmetleriyle ilgili bir kalkınma hamlesi yaptık. Temizliğe bahar temizliği ile başladık. Halkı içine dahil etmediğiniz hiçbir organizasyon başarılı olamaz. Onun için Selçuk Belediyesi İletişim Merkezi (SELBİM) WhatsApp ihbar hattını kurduk. Selçuk Belediyesi, vatandaşa bir telefon kadar yakın. Buradan istek, şikayet ve önerileri bekliyoruz. İlçemizde bir parkı engelsiz parka çeviriyoruz. Önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız. Selçuk'ta hayvanlardan da sorumluyuz. Can dostlarımız için çeşitli yerlere suluklar koyduk. Hayvan barınağının tadilatını yaptık. Hayvanseverler de bize destek oldular. Şimdi bir de 'Haybulans' projemiz var. Konuyla ilgili Büyükşehir'den talepte bulunduk. 

TOHUM MERKEZİ VE TOHUM OKULU PROJESİ

Selçuk tarım anlamında çok önemli bir bölge. Bir tohum merkezi ve tohum okulu kurmak istiyoruz. Yakında projenin ihalesine çıkacağız. Çocukları bu okulda üretime teşvik edeceğiz. Tohum okulunda üreticilerimizi de bilgilendireceğiz. Çocuk belediyesi kuracağız. Alanımızı belirledik. Çok keyifli bir proje olacak. Çocuklara demokrasiyi öğretmenin en yegane yolu bu. 

KÖY AKADEMİLERİ PROJESİ

Bizi en çok heyecanlandıran proje Köy Akademileri Projesi. Köy Akademileri'ne pilot olarak başladık. 5 tane köyümüzde çocuklarımıza gidiyoruz. Resim, İngilizce, Müzik, drama, Türkçe kursları veriyoruz, kitap okuma günleri düzenliyoruz. Yoğun bir ilgi var. Projede gönüllülük esas. Atıl olan havuzumuzu yeniden hizmete açtık. Deppo Efes'te çalışan kadınlarımızın çocukları için bir kreş açtık. Kadınlarımız rahat etmeye başladı. Çocukların başında bir eğitmen bulunuyor. Çamaşırhane yapmak gibi bir projemiz de var. Kooperatifleşme süreciyle ilgili bi adım attık. Köylülerimizi bilgilendiriyoruz. 


 
BELEDİYEYE KADIN ELİ DEĞDİ

Nasıl bir belediye devraldınız?

Belediyeyi devraldığımızda 74 buçuk milyon bütçemiz vardı. Önceki dönemde meclis üyesi olduğum için biliyordum zaten. 78 milyon borçla belediyeyi devraldık. Halkımız bunu biliyordu. Kendimize her zaman seçmen gözüyle bakıyorum. Dolayısıyla bu borcun mızmızlanmasını yapmadım. Bizim çeşitli işletmelerimiz var. Gelirimizi nasıl çoğaltabiliriz diye düşündük. İşletmelerimizin hepsinde tadilata girdik. Oraya da kadın eli değsin istedik. 

ESNAFA BORCUMUZ KALMADI

Pamucak'ta müthiş bir sahilimiz var. Buradaki restoranımızın reklam çalışmalarını yaptık, biraz daha ön plana çıkardık. Restoranda personeli artırdık. Çarşamba, cuma, cumartesi günleri kaliteli canlı müzik yapıyoruz. Şu anda her gün doluyuz. Bu durum gelirlerimizi artırdı. Bu arada borç ödemeye de devam ediyoruz. Selçuk esnafına hiç borcumuz kalmadı. Esnaf belediyemize teklif getirmeye başladı. Çünkü artık parasını alacağını biliyor. Demek ki doğru yoldayız. 


EFES SELÇUK'TUR DİYORUZ


İlçenin turizm potansiyelini harekete geçirmek için nasıl bir yol izliyorsunuz?


Efes Selçuk'tur diyoruz. Turizm potansiyelini yükseltmek adına doğru çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz. Efes Selçuk isminin ön plana çıkmasını önemsiyorum. İkisinin bir arada anılmasına dikkat ediyorum. Çünkü Efes dünyada bilinen bir yer. Bununla ilgili doğru reklam çalışmalarının yapılması önemli. Efes ile ilgili doğru reklam ve doğru sözcükleri seçmeye çalışıyoruz. 

PERSONELİN AİDİYET DUYGUSU ARTTI

Selçuk'un her yeri buram buram tarih kokuyor, ancak tabelama noktasında eksiklik var. Hep birlikte bir tabela şekli oluşturduk. Sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapacağız. Belediyenin içinde ekip olmaya çalışıyoruz. Bu belediye hepimizin, Selçuk hepimizin. Gelin, hep birlikte Selçuk'a bir şeyler yapalım diyoruz. Hep birlikte aynı hedefe yönelme gibi bir çabamız var. Çalışanların aidiyet duygusunu yükseltme çabası içindeyiz. Başarı hepimizin başarısıdır.  

SELÇUK'A GELEN GİDEMİYOR

Selçuk'un acil bir düzenlemeye ihtiyacı var. Yollar gerçekten çok kötüydü. Bununla ilgili ciddi bir adım attık. İlçemizin tanıtımıyla ilgili de eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Selçuk, marka kentten ziyade paylaşılabilen bir kent. Selçuk, her noktasında size ilham veren bir yer. Sanatçılar buraya gelince büyülenir ve öyle gider. Selçuk'a gelen memurlar burada kalmaya karar verirler. Gençler çocuklarını burada büyütmek ister. Biz de 'İlham Veren Kent Selçuk' markasını aldık. Bu kentin köklü bir kültür politikasına ihtiyacı var. Bu yıl emekleyeceğiz ama sonra koşmaya başlayacağız. Her yerde bir etkinlik olacak. Efes'te güzel bir mozaik yapmayı düşünüyoruz. Derdimiz Selçuk'un içine insanları çekebilmek. 

HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUM


Selçuk'ta burada yapılacak çok şey olduğunu belirten Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Siyaset iki artı iki dört eden bir şey değil. Bu nedenle dikkatli adım atmak lazım. Attığınız adım Selçuk'a değer katmalı. Hayallarimi ve Selçuk'taki insanların hayallerini gerçekleştirmek için adım atıyorum. 5 yılın sonunda onurla, gururla, utanmadan, sıkılmadan Selçuk halkının gözünün içine bakabilmek istiyorum. İyi ki yaptım diyebilmek istiyorum. Siyaset çok uzun soluklu bir iş. Ben bu süreçte 7 yaşındaki kızımdan dahi bir şeyler öğreniyorum. Ailem bana çok yardımcı oluyor. Onlar olmadan bu işler yapılamazdı” diye konuştu.

İDDİALARA SERT YANIT
Başkan Şengel, çıkan haberlere ve iddialara şu ifadelerle cevap verdi; “AK Parti’den Selçuk Belediyesi'ni teslim aldığım 11/04/2019 tarihinden itibaren; Selçuk Belediyesi'ni mali durumu sebebiyle tek bir personel alımı gerçekleşmemiştir. Oya Onbaşıoğlu Ceritoğlu, Selçuk Belediyesi'ne 11/03/2004 tarihinde işe büro personeli olarak göreve başlamıştır. Oya Hanım 15-16 yıldan beri İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü son olarak İşletme ve İştirakler Müdürlüğü'nde önemli görevlerde bulunmuş Selçuk Belediyesi işçisidir. Göreve gelmem itibari ile İşletme ve iştirakler Müdürlüğü'ndeki görevinden belediye sekretarya birimine alınmış ve sekreter olarak görevine devam etmektedir. Selçuk Belediye iç işleyişinde ilçenin nüfusu göz önüne alındığında özel kalem müdürlüğü diye bir müdürlük bulunmamaktadır.”

ÖYKÜ ARİN BİZE UMUT OLDU

“Öykü Arin’e Umut Ol” kampanyasına destek olan Başkan Ceritoğlu, “Öykü Arin’e Umut Ol” kampanyanın adı bu ya; esas Öykü Arin bize umut oldu. O kadar yoğun hisler yaşıyorum ki; sözcükler bana çok basit geliyor şuan. Öykü Arin’in ve bu mücadeleyi veren tüm arkadaşlarının umudunu yeşertmeye devam edelim... Seni Seviyorum Öykü Arin ve Eylem ve Çağdaş; güçlü anne baba, sizi kocaman öpüyor ve kucaklıyorum” ifadelerine yer verdi.

Haber: Özgür COŞKUN
Fotoğraflar: Aydın ÇETİNKAYA

Next page

Gazete Yenigün