Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İkinci el araçların yanına yaklaşılmıyor

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte araç sahibi olmak isteyen vatandaşlarda araştırmalarını hızlandırdı. Ancak dolar ve euro fiyatlarının artması nedeniyle sıfır otomobil fiyatlarının da yükselmesi ikinci el araç fiyatlarının artmasına neden oldu

İkinci el araçların yanına yaklaşılmıyor

İzmir Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, ikinci el araç satışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İkinci el araç fiyatlarının artması nedeniyle satışların düştüğünü ifade eden Dursun, “Artık araç sahibi olmak lüksten ziyade ihtiyaç haline geldi. Ancak fiyatların yükselmesi nedeniyle kimse araçların yanına yaklaşamıyor” dedi. İzmir Oto Galericiler Odası Başkanı Zafer Dursun, “İkinci elden hiçbir esnaf memnun değil. Bu memnuniyetsizlik geçtiğimiz yılın ağustos ayından beri devam ediyor. Ekonomik kriz yaşanmaya başladığından bu yana iş yapamıyoruz. Bankaların kredi faiz oranları çok yüksek olduğu için kimse banka kredisi çekmek istemiyor. Vatandaş benim yanımda hesaplıyor. Örneğin, 100 bin liralık araba alsam bu arabanın masrafı aylık en düşük 500 lira. Ben bu parayı bankaya yatırdığımda ise bana getirisi bin 600 lira diyor. Bu nedenle kazanç sağlamak varken neden ben parayı bankaya yatırayım diye düşünüyor. İnsanların bu kadar hesabının peşine düşmesinin sebebi ise, herkes yorganına göre ayağını uzatmak istiyor. Mümkün olduğu kadar ekonomik seçenekleri değerlendiriyor. Önümüz karanlık, ne olacağını bilmediği için buna göre hareket ediyor. Tünelin sonu açık diyorlar ama tünel kara kuyuya döndü” dedi.


“İNSANLAR BOĞAZINDAN KESİYOR”
İnsanların ekonomik sıkıntılar nedeniyle temel ihtiyaçlarından vazgeçmek zorunda kaldığını söyleyen Dursun, “Biz eskiden insanlar boğazından kesemiyor o yüzden alışveriş olmuyor diye düşünüyorduk ancak insanlar artık boğazından da kesiyor. Çok arkadaşlarımız var ki bugüne kadar çok iyi kazançsağladığını söyleyen bir arkadaşımız lokasyonu çok da güzel bir yerde olmasına rağmen satış yapamıyor. Gıda sektöründe olduğu için ve malzemeler uzun süre dayanmadığı için yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Maliyetler arttığı için sattığı ürünün de fiyatı artıyor. Kendisi sürekli gelen müşterilerine neden uğramadıklarını sorduğunda ise, müşterilerinin diyetteyim, yememe dikkat ediyorum gibi bahaneler bulduklarını söylüyor. Artık gıda sektörü bile ekonomiden etkilendi. İnsanlar sıkıntı yaşadıkları için boğazlarından kesmek zorunda kalıyor” diye konuştu.
“İNTERNETTEKİ FİYATLAR SATIŞ FİYATI DEĞİL”
Araba sahibi olmanın lüks olmaktan çıktığını ve temel ihtiyaçlardan bir haline geldiğini dile getiren Dursun, “Ancak insanların evinin önüne bir araba koyabilmesi için asgari 50 bin liranın altında bir araba almaması gerekiyor. Daha uygun fiyata da tabi ki arabalar var ama o arabalar sanayiden çıkmıyor. Şu anda çok lüks olmayan seni yolda bırakmayacak arabaların fiyatı 60-70 bin lira. Bize gelen en klasik telefon temiz, az kullanılmış, otomatik ve 40 bin liralık araba istiyorlar. İnternetteki fiyatlar satış fiyatları değil. İnternet insanları her zaman aldatıyor. İnternetten alınan arabaların yüzde 70’i problemli arabalar oluyor ve mahkeme koridorlarına taşınıyor. Geçtiğimiz günlerde galerici arkadaşlarımızda biri aradı ve iki arabadan tek araba yapıldığını söyledi. İki farklı arabanın birinin önünü diğerinin arkasını keserek birleştirmişler ve tek bir araba haline getirmişler. Galerici arkadaşımız son dakikada iki farklı arabanın birleştirildiğini fark etmiş. Bunlar çok oluyor ve işin uzmanı olan galericiler bile bunu anlayamıyor. Burada yine bizim dediğimiz oluyor. Vatandaşlarımız yetki ve yeterlilik belgesi olan yerlerden araç almalılar. Biz diyelim ki tanığımız bir kişiden araba aldık ve bu kişiye güvendiğimiz için kendisine herhangi bir kazası, arızası olup olmadığını soruyoruz. Kendisi bize arabanın hiçbir şeyi olmadığını söylüyor ve biz en azından bir ekspertize götürelim diyoruz. Bir gün içinde 3 farklı ekspertizden bu arabayla ilgili 3 farklı rapor verilebiliyor. Bu ülkede bu oluyor. Profesyonel yerler ve ekspertiz raporunu veren kişinin bana bu raporu garanti gibi vermesi gerekiyor. Ben aracı üçüncü kişilere sattığım zaman alan kişi arabada bir sıkıntı olduğunu söylediğinde ben ekspertize döneyim ve 3 ay içinde satıcıya ulaşabileyim. Aracı satıp kaçmamak gerekiyor. Ekspertizinde garantisini sürdürmesi ve bir sıkıntı olduğunda bana bunun açıklamasını yapması gerekiyor. Avrupa’da en ufak bir kaza yapmış arabayı bile prese sokuyorlar ama burası Avrupa değil. Burada kaza yapmış arabalar bile yeniden hayat döndürülüyor ve satılıyor” dedi.
“Esnafımız hiç memnun  değil”
Bayram öncesi çok küçük bir hareketlilik olduğunu söyleyen Dursun, “Bayrama bir hafta vardı esnafımızdan aldığımız bilgilere göre işler bıçak gibi kesildi. Son birkaç gün kala ise 50-60 bin trendindeki arabalarda satışlar oldu ama yüksek segment arabalar yine sorulmadı. 80-100 bin lirayı geçen arabalara kimse bakmadı. Esnafımız hiç memnun değil. Ben işlerin eskisi gibi olacağını düşünmüyorum. Her geçen gün bir öncekini arıyoruz” ifadelerinde bulundu.
“Sürekli geriye gidiyoruz”
 Türkiye’de en basit şekilde üretilen arabanın fiyatı 107 bin lira fiyatla satıldığını ifade eden Dursun, “Ben bu rakamları duyunca çok şaşırdım. Böyle bir şey yok. Hem esnaf  hem de vatandaş için çok zor bir durum. Vatandaş bizim için çok önemli çünkü kendisi aynı zamanda bir esnaftır. İkinci elde araba satışı yok, alan da yok. Galerici yerine koyamayacağı için araba satmaya korkuyor. Vatandaş gelecek kaygısı nedeniyle almaya çekiniyor. Böyle bir kısır döngü var. 2019’un ikinci çeyreğinde hiç umut yok hatta ben 2020’nin sonuna kadar Türkiye’de ekonominin düzeleceğine dair bir umut göremiyorum. Siyasi istikrarsızlık çok ön planda ve bu ülkede önümüzdeki günlerde seçim olmayacağını düşünmüyorum. Ülkede bir seçim havası hakim. Eğer iktidar seçimi kaybederse erken seçime gider diye düşünüyorum. Ülke olarak sürekli geriye gidiyoruz. Geçtiğimiz yıldan bu yana ülkemiz ekonomide bana göre en az 10 yıl geriye gitmiştir” açıklamalarında bulundu.

Next page

Gazete Yenigün