Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

İEF bugün 88. kez kapılarını açıyor

İzmir'in 88 yıllık geleneğini yansıtan İzmir Enternasyonal Fuarı, özel sokakları, çim konserleri, standları, kültürel ve ekonomik etkinlikleri ile ziyaretçilerini bekliyor

İEF bugün 88. kez kapılarını açıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından 6-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapılarını açıyor.  İzmir'in 88 yıllık geleneği, Türkiye'nin farklı sektör ve ülkeleri bir araya getiren ilk ve tek genel ticaret fuarı İEF, bu yıl da çeşitli etkinliklerin, birbirinden farklı ülke, firma ve sektörlerin boy gösterecekleri stantları ile ziyaretçilerini bekliyor.  


AÇILIŞ AÇIKHAVA TİYATROSU'NDA
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeniliklerin yer alacağı İzmir Fuarı'nda özel "sokaklar" ve başta Çim Konserleri Sahnesi olmak üzere etkinlik alanları hummalı çalışmalar sonucu tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun birlikte katılacağı tören bugün Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda saat 18.00'de gerçekleştirilecek. 


“BELEDİYE  SOKAĞI” CAPCANLI 
İzmir Büyükşehir Belediyesi de her yıl olduğu gibi hollerin yanında bulunan belediye sokağı standında yerini alıyor. İçeriğinde Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerinin anlatılmasının yanı sıra İzmir'i tanıtan çeşitli etkinliklerin sergilendiği belediye sokağı ziyaretçilerin ilgi odağı olacak.


MİNİKLER METRO SÜRECEK
Metro simülasyonunda belediye sokağına gelen minik ziyaretçiler simülasyon cihazı ile kendilerini metro sürücüsü ile kendilerini metro sürücüsü gibi hissedebilecek. Metroları tünellerden geçirerek istasyonlara güvenle yanaştırabilen minik ziyaretçileri sürpriz ödüller bekliyor.


MİNİK YETENEKLER KEŞFEDİLECEK
8-10 yaş arası çocukları ile birlikte alana gelen ziyaretçiler, uzmanlar eşliğinde, eğlenceli test ve ölçümlerle, çocuklarının hangi spor dallarında daha yetenekli olabileceğini öğrenebilecek.


İTFAİYE SİMÜLASYONU
İtfaiye simülasyonu, belediye sokağına gelen ziyaretçilere tehlikedeki canları ya da zarar görmek üzere olan alanları yangından kurtarmak ne kadar zormuş deneme şansı sunuyor. Oyunda çıkarılan sunu yangını söndürebilenlere sürpriz hediyeler verilecek. Bitki yetiştirmenin incelikleri, farklı türlerin bir arada güzelliği, insanın doğaya, doğanın insana neler katabileceği bostan alanında ziyaretçilere sunuluyor.


İZMİR'İ GEZİYORUM
İzmir'i geziyorum isimli alanda ziyaretçiler özel gözlükleri takarak çevresine bakabilir ve yerlerinden kımıldamadan, kendini İzmir'in bambaşka bir noktasında bulabilir. 360 Derece İzmir uygulaması belediye sokağı ziyaretçilerini gizemli bir yolculuğa davet ediyor. Kapalı alana giren ziyaretçilere, bulundukları yerden hiç hareket etmeden, Bostanlı Kaykay Parkı'ndan Bergama Kozak Yaylası'na, Sığacık Kale İçi'nden Pagos Yerel Üretici Pazarı'na nice güzel noktada keyifli bir gezintiye çıkmanın tadını çıkarma fırsatı sunuyor.
Gemi maketi tasarımı alanı, ziyaretçilere ister tarihi Bergama Vapuru'nda, ister gece baykuş yolculuğunda olduğunu hissettiriyor. Ziyaretçiler maket üstünde bulunan stereoskopik gözlüklerden bakınca İzmir kıyılarını deniz üstünden seyretmenin keyfini yaşayacak.


ATATÜRK İLE YAN YANA FOTOĞRAF
Bu alanda ziyaretçiler önce ekrandan istediği manzara fotoğrafını seçecek, sonra yeşil alanın önüne geçerek istediği şekilde poz verecek. İzmir'in en güzel manzarasında çekilmiş gibi çıkan fotoğraflar Büyükşehir Belediyesi hatırası olarak ziyaretçilere hediye edilecek. 
Bu alanda ziyaretçiler önce ekrandan tercih ettiği Atatürk fotoğrafını seçiyor, sonra yeşil alanın önüne geçerek poz veriyor. Ziyaretçiler ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ile yan yana çekilmiş gibi çıkan fotoğraf kartlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi 88. İEF hatırası olarak evlerine götürebilecek.

BİSİM ALANI
Bisikletsever ziyaretçiler, stantta kurulan BİSİM alanında bir yandan pedal basarken, diğer yandan VR gözlüklerle İzmir'in en güzel bisiklet parkurlarında geziniyormuş hissini yaşamanın tadını çıkarabilecekler. 
Mustafa Kemal Atatürk'ün İzmir'de geçirdiği günlerden derlenen fotoğraf kareleri, alanda kurulacak büyük dijital kitap aracılığı ile ziyaretçilerle buluşacak. Ziyaretçiler dijital kitabın sayfalarını çevirerek, o özel günlere doğru yolculuğa çıkma fırsatı yakalayacak.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi standında kurulacak kültür sahnesinde mini konserler, dans gösterileri ve söyleyişiler düzenlenecek.

Next page

Gazete Yenigün