Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

'İade için elimiz güçlü'

“ABD’den FBI heyetinin gelmesi olumlu. Kendi soruşturmaları için geldiler. Elimiz çok güçlü, sözleşme gereği Gülen’i iade etmek zorundalar”

'İade için elimiz güçlü' Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, aralarında İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın da bulunduğu medya kuruluşlarının temsilcileriyle Dikmen'deki Hakimevi'nde buluştu. Bakan Gül, Fetullah Gülen'in iadesi için Türkiye'ye gelen 7 kişilik FBI ekibi ile aralarında geçen görüşmeye dair bilgiler verdi. “Gülen'in iade edilmesini bekliyoruz” diyen Abdulhamit Gül'ün konuşmasından başlıklar şöyle:  FBI heyeti: ABD heyeti, FETÖ konusunun Türkiye için öneminin farkında. New York Bölge Savcılığı'nda bir soruşturma açılıyor. Bu çerçevede bizden bazı bilgiler istendi. Darbe girişimi sonrasında zaten iletmiştik. Dijital delilleri görmek, tanıklara ulaşmak gibi bir talepleri oldu. Orada dava biraz bireylerin üzerinden kara para aklama gibi suçlamalardan gidiyor. New York ve Washington'dan iki savcı geldi. Cumhurbaşkanına yönelik suikastla ilgili dosyalar aktarıldı. Ben heyetin, savcıların şahit olduğu konularla soruşturmanın bu anlamda farklı gelişmelere gebe olacağını düşünüyorum. Söyleyeceğimiz bir şey, orada farklı lobilerin süreci sabote etmesine sebep olabilir.
 Gülen'in iadesi: Bunların terör örgütü olduğu bütün boyutlarıyla ispatlı. Dolayısıyla Amerika mercilerince de bunun tescili önemli. Ama onun dışında da Türk yargısı tescil etmiş zaten. İadeyi hukuk çerçevesinde bekliyoruz. Yani elimizde çok güçlü delillerimiz de var ve sözleşmenin gereği bunu iade etmek zorundalar. Onlar kendi soruşturmaları için geldi, biz de kendi davamızı koyuyoruz. Bunlar dava açılırsa alenileşirse görülür. Bizim de atacağımız adımlar, yapacağımız süreçler var. Şu ana kadar hiçbir olumlu adım olmadı.

Next page

Gazete Yenigün