Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Hızal'dan Bayraklı'ya bütçe tepkisi

Oylamanın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal bütçeye ve içeriğine tepki gösterdi

Hızal'dan Bayraklı'ya bütçe tepkisi

Bayraklı Belediye Meclisi toplantısı dün gerçekleşti Toplantıda 2020 yılı mali bütçesi 315 milyon TL olarak kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal kabul edilen bütçeyi eleştirerek “Somut, elle tutulur projeler bekledik, Bayraklı’yı 5 yıl sonra farklı noktalardan görebileceğimiz performans raporu bekledik. Ama tam tersi 2020 yılı bütçesi ve performans raporuyla karşı karşıya kaldık” dedi.

“Sadece kağıt üzerinde denk bir rapor”
AK Partili Hızal, “Bayraklı Belediyesi’nin meclis toplantılarının her biri 5 bin liraya mal oluyor. Bayraklıyı çocuk ve genç kenti haline getirmek gibi bir hedef koydunuz. Ancak bu hedefi gerçekleştirmek için performansta ve bütçede ne gibi adımlar attınız? Mesela, diyorsunuz ki meclise ait gündem ve tutanakları hazırlayıp, çoğaltarak meclis üyelerine dağıtmak, kurumumuz web sitesinde gündem karar özetlerinin yayınlanmasını sağlamak, şeffaf hesap verilebilir çalışma anlayışımız gereği olarak meclis çalışmalarının tamamının kamuoyuna ve çalışanlara duyurulması önem arz etmektedir. Bu ilanları yapabilmek için 2020 yılındaki tahmin edilen bütçe 155 milyon lira. Yılda 26 meclis toplantısı yaptığımızı düşünürsek bir meclis toplantısının ilanı Bayraklı Belediyesi’ne yaklaşık 5 bin liraya denk düşecek. Bizim maillerimize, sms ile gönderilen hesaplardan bahsediyoruz, 5 bin lira. Bu meclisini tutanakların ilanı bu belediyeye 5 bin lira. Yine çok yakın zamanda görüştüğümüz stratejik plan, yine yılbaşında görüşeceğimiz faaliyet ve performans raporunun hazırlanarak belediyeye gelmesinin maliyeti önümüzdeki yıl 300 bin lira. Bu raporların belediyeye maliyeti 300 bin lira olacak. Toplamda 450 bin TL yapar. Ortaya koyduğunuz bu vizyonda Bayraklı'yı önümüzdeki yıllarda çocuk ve genç kenti yapmak gibi hedefiniz var. Az önce saydığım işlemler için 500 bin lira harcayan Bayraklı Belediyesi, çocuk ve genç kenti vizyonunu gerçekleştirmek adına kamulaştırma bedeli olarak sadece yüzde 1 milyon lira ayırmış. Yani yüzde 50 fazlası. Bu hedefi bu şekilde mi gerçekleştireceğiz? Aslında bu küçük örnek bile hazırlanan performans raporunun sadece kâğıt üzerinde denk bir bütçe olduğunu gösterir. Hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu gösterir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Düzenleme bütçesine de tepki
Eleştirilerine devam eden AK Parti'li Hızal, “Bütçe planının 71. sayfasında 2020 yılı içerisinde tarihi dokuyu yansıtan sokak sağlıklaştırma ve çevre düzenleme projelerinin yüzde 20’si gerçekleştirilmesi düşünülmektedir. Yaklaşık 200 bin liralık bir bütçe ayırılmış. Yine buna benzer bir çalışma için 150 bin lira ve yine bir çalışma daha var 150 bin lira bütçe ayrılmış. Bu 3 projede ne yapılacak; etüd, bilirkişi ekspertiz gideri. Bu ne demektir biliyor musunuz? Biz aslında hiçbir şey yapmayacağız, buraya yazmak durumunda kaldık demektir” diye konuştu.

“5 yıl daha bekleriz”
Büyükşehirden yatırım beklemenin beş yıl daha beklemek anlamına geleceğini söyleyen  Başkanvekili Özgür Hızal, “Sayfa 69’da Bayraklı Çarşı Sevgi Yolu için 418 bin lira gibi bir bütçe ayrılmış. Bu çarşının sorunları giderilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin Bayraklı’dan hariç 29 belediyesi daha var. Biz eğer Bayraklı olarak bütün yatırımları büyükşehirden beklersek 5 yıl sonra yine aynı soruları tartışır, aynı konuları konuşuyor olacağız” dedi ve şu sözleri ekledi: “Bayraklı Belediyesi’nin bir adet ambulansla yapacağı hasta nakil gideri yaklaşık bir milyon 132 bin lira. Nasıl oluyor? Sizin vizyon hedeflerinizin gerçekleşmesi konusunda bütçe taslağında çok ciddi sorunlar olduğunu görüyoruz. En büyük sorunumuz ulaşım. Ancak sizin yeni yolların açılması noktasındaki toplam bütçeniz yaklaşık yüzde bire bile denk gelmiyor. 315 milyon lira içerisinde 3 milyon lira. Çocuklara ve gençlere önem verdiğinizi söylüyorsunuz, çocukların zamanını geçirdiği parklarla ilgili ayırdığınız bütçe 37 milyon lira. Ancak yeni parkların yapılmasıyla ilgili ayırdığını bütçe genel bütçenin yüzde biri bile değil. Çünkü faaliyet raporunu konuşacağımız zaman bu parkların bakımı yaklaşık 20 milyon lira ile yaptık deme olasılığınız çok yüksek. Biz somut, elle tutulur projeler bekledik, Bayraklı’yı 5 yıl sonra farklı noktalardan görebileceğimiz performans raporu bekledik. Ama tam tersi 2020 yılı bütçesi ve performans raporuyla karşı karşıya kaldık”

Next page

Gazete Yenigün