Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Hızal;“Yerinde dönüşüm sadece konut yıkıp yapmak değildir”

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ağustos ayı meclis toplantılarına damga vuran ‘kentsel dönüşüm’ tartışmalarını değerlendirdi. Hızal, İzmir’in yapı stoğunun deprem açısından büyük risk taşıdığını fakat yerel yönetimlerin bir arpa boyu yol alamadığını ifade etti

Hızal;“Yerinde dönüşüm sadece konut yıkıp yapmak değildir”

İzmir ilçe belediyelerinin ağustos ayı olağan meclis toplantılarına ‘Kentsel Dönüşüm’ tartışmaları damga vurdu. Yerel yönetimler iktidar tarafından çalışmalara dahil edilmedikleri eleştirisinde bulunurken AK Parti cephesinden de merkezi hükümet çalışmalarının yerel yönetimler tarafından engellendiği öne sürüldü. İzmir’de kentsel dönüşümü değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “İzmir’in doğusundan batısına güneyinden kuzeyine toplam 17 aktif fay hattı bulunuyor. Bu hatlar 6 şiddetinin üzerinde deprem meydana getirebilecek nitelikte. İzmir deprem açısından riskli bir ilimiz. Bu şartları taşıyan İzmir ilimizde insanların hayatlarını idame ettirdikleri alanlar depreme hazırlıklı değil. Yani yapı stoğumuz muhtemel bir depreme hazır değil. Yapı stoğumuzun ortalama yüzde 70’i 7 üzerinde oluşabilecek bir depremde ciddi hasar meydana getirecek nitelikte. Bu sebeplerle İzmir’de kentsel dönüşüm önemli bir mesele. Bunun yanı sıra çarpık kentleşme ve altyapı sorunları var. Her yağmur yağdığında Gültepe’de Alparslan Mahallesinde, Cengizhan Mahallesinde ve birçok mahallede ciddi taşkınlar meydana geliyor” dedi.

“15 YILDA NE YAPILDI?”

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun “Kentsel dönüşüme yerel yönetimler dahil edilmiyor, dışarıda bırakıyoruz” sitemini değerlendiren Hızal, “Bu hiç doğru ve kabul edilir bir anlayış değil. Kentsel dönüşüm komplike bir mesele. Merkezinde elbette yerel yönetimler vardır. Şehir planlarını yerel yönetimler yapar. Şehrin gelişimde stratejisini yerel yönetimler belirler. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerin geçmiş 10-15 yıllık performansına bakın. Büyükşehir’e 15 yıl önce kentsel dönüşüm alanları verildi. Bu alanlar yasal yetkiyle verildi. Aktepe Mahallesi, Emre Mahallesi, Ege Mahallesi, Uzundere, Örnekköy, Bayraklı İlçesinde, Çiğli Güzeltepe’de, Ballıkuyu’da yaklaşık 35 bin bağımsız bölümün dönüştürülmesi yetkisi verildi. 15 yılda ne yapıldı? 35 bin alanda sadece bin bağımsız bölümü dahi dönüştüremedi” diye konuştu.

“ÖRNEKKÖY’DE TESLİM EDİLEN KONUT EDİLMESİ GEREKENİN YÜZDE 10’U DEĞİL!”

Hızal Örnekköy’de hak sahiplerinin mağdur edildiğini öne sürerek, “Yakın zamanda Örnekköy’de hak sahiplerine konutlar teslim edildi. Başkan Soyer tarafından öyle bir reklam yapıldı, öyle bir algı yaratıldı ki sanki Örnekköy’deki tüm kentsel dönüşüm sorunu ortadan kaldırılmış. Sadece 130 hak sahibine konut teslim edildi. Orada yapılması gereken bağımsız bölüm sayısı bin 690 yapılan ve teslim edilen yüzde 10’u bile değil. Elbette hiç kimsenin elinde sihirli değnek yok ama 10-15 yılda, Soyer açısından bakıldığında 16 aylık süreçte atılan olumlu adım yok. Sürekli, ‘Yapılacak, edilecek, hak sahipleriyle görüşüldü, ihaleye çıkıldı’ gibi havada, muğlak ifadeler var. Hal böyleyken Selvitopu ‘Kentsel dönüşüm sürecinde bizi devre dışı bırakıyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ön plana çıkıyor. Yerel yönetimlerin söz hakkı yok’ gibi ifadelerde bulunması doğru değil” açıklamasında bulundu.

“MERKEZİ YÖNETİMİN YATIRIMLARI ENGELLENİYOR”

İzmir’de yatırımların engellendiğini söyleyen Hızal, “İzmir’de merkezi hükümetin kentsel dönüşüm noktasında atmak istediği adımların karşısında duran bir yapı var. Bu yapıda Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, bir takım odalar var. Bu yapı sürekli dava açıyor. Yargı yoluyla bir takım kararlar aldırarak bu alanların dönüşümünü engelliyorlar. Sadece konut alanlarının dönüşümü değil, yollar, kamu binalarındaki dönüşüm de engelleniyor. Hem de depreme dayanıksız olduğu bilindiği halde. Selçuk’ta hastane dava yoluyla engelleniyor. Kiraz’da hastane yolu yapımı engelleniyor. Büyükşehir imar planlarını yapmamakla engelliyor, yargı yoluyla engelliyor, bilirkişi raporuyla engelliyor. Siz önce kendinize verilen görevleri yerine getireceksiniz belediyeler olarak. Tunç Soyer fantastik bir hayal dünyası içinde yaşıyor. ‘Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü yapacağız’ diye bir ifade kullanıyor. Ortada atılmış adım yok. Örnekköy’de bin 690 konutun dönüşmesi gerekirken dönüşen toplum konut sayısı 130” dedi.

“SELVİTOPU KARABAĞLAR HALKINA İNANDIRICI GELMİYOR”

Karabağlar’da mahkeme kararıyla iptal edilen alana dair değerlendirmede bulunan Hızal, “Sayın Selvitopu Harita Mühendisi, uzun yıllar Büyükşehir’de bu konulara kafa yordu. Kentsel dönüşümün merkezinde yerel yönetimler vardır fakat kentsel dönüşümü sadece yerel yönetimler yapamaz. Yan faktörler vardır. Karabağlar’da kentsel dönüşüm alanının belirlenmesi, üniversite alanı, üniversite alanının yanında konut alanı yapılması kentsel dönüşüm faaliyetidir. Siz çıkıp ‘Alanın tamamına üniversite yapılması gerektiğini’ iddia ediyor, konutların yapılmaması gerektiğini öne sürüyorsunuz. Planları iptal ettiriyorsunuz. Karabağlar halkına inandırıcı gelmiyorsunuz. İlçe stoğunun yüzde 80’i depreme hazırlıklı, dayanıklı değil. Gelişime müsait Karabağlar İlçesi’nde üniversite yapılmaya çalışılıyor, alan da müsait. Üniversitenin çevresinde de elbette konut alanları, ticaret alanları yapılması gerekiyor. Yeni bir şehircilik anlayışı, dönüşümden bahsediyorsunuz” dedi ve şu açıklamaları yaptı:

“ÜNİVERSİTE ALANI İÇİN ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ GÖRÜŞ VERDİ”

“Üniversite için ayrılan alanı üniversite kendisi belirleyip, karar veriyor. Üniversitenin vermiş olduğu, akademik camianın vermiş olduğu görüşler var. Bu görüşleri göz ardı edip, ‘Üniversite alanı küçük, diğer alanlar büyük’ iddiası ortaya koyu, bunun üzerinden rant kaygısını ortaya atmanız doğru bir yaklaşım değil. Üniversitenin yapılması ve çevresinin gelişmemesi kabul edilebilir bir durum değil. Ben Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken çorak bir alanda eğitim görüyorduk, şimdi ise aynı okulun öğrencileri gelişmiş bir alanda eğitim görüyor. Bizim zamanımızda öğrenci arkadaşlarımız kalacak yer konusunda sıkıntı çekiyordu, şimdi öyle bir sıkıntı yok. Dolayısıyla bir yere üniversite geliyorsa, çevresine konut gelmesi, ticari alan gelmesi olağan ve olması gereken bir durumdur. Bölge halkının menfaatine katkı sağlayacak bir yatırımdır üniversite. Elbette rant oluşacak ama bu rant halkın lehine oluşacak. Bunu engelleyen Karabağlar Belediyesi.”

“YERİNDE DÖNÜŞÜM SADECE KONUTLA OLMAZ”

“Yerinde dönüşüm mevcut yapının yıkılıp yerine yenisinin yapılması değildir. Aynı yol, aynı altyapı, aynı sosyal donatı duruyorsa bu dönüşüm değildir. Biz buna karşıyız. Bayraklı’da bu yaşanıyor. Yani ilçede yaşanan sorunlar devam ediyor. Biz vatandaşın lehine olacak, vatandaşın taleplerinin karşılanmasını istiyoruz. Yerinde yapılsın ama sadece konut değil ilçenin, mahallenin altyapı, sosyal alanlarının da dönüşüme dahil edilmesini istiyoruz. İnsanlar mağdur. Planlama yapamıyorsunuz, dönüşüm gerçekleştiremiyorsunuz. Gayrimenkulleri alıp, tapuyu üzerinize kaydediyorsunuz. Dönüşüm yok! Buyurun 10 yıldır bu insanlar mağdur.” - Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün